Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co 2-3 dni??? Przecież to nie jest roślina bagienna :!: Raz na tydzień w sezonie to jest maksymalnie. A w okresie jesienno-zimowym to nawet raz na dwa, trzy tygodnie. Jeśli ona ma jeszcze zdrowe korzenie to cud. Pytałem się, czy rośnie w doniczce z odpływem, ale z tego co widzę to nie. Każda roślina musi być posadzona w doniczce, w której jest odpływ, czyli z podstawką.
Ziemia do palm zmieszana z agroperlitem albo żwirkiem w proporcji 2:1, na dno doniczki drenaż z keramzytu.
Przesadzenie to konieczność, choć nie wiem czy nie skończy się na ucięciu wierzchołka i jego posadzeniu, bo w tym jednym pniu mógł się zacząć proces gnilny.
Zgniłe korzenie odciąć, a miejsce cięcia posypać cynamonem albo sproszkowanym węglem. Odczekać dzień, dwa przed posadzeniem. Po posadzeniu odczekać z podlaniem parę dni.
Niemniej jednak nie ma gwarancji, że roślinę da się uratować, wskutek ewidentnych błędów pielęgnacyjnych.
Następnym razem, jak kupicie sobie nową roślinę, poczytajcie wpierw o jej uprawie, bo różne mają różne wymagania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Żałuje, że nie zrobiłam zdjęcia Yukki, którą zabrałam z targu (przywieziona na targ staroci, doniczke sprzedali, kwiatek został pod murem). Podejrzewam, że najpierw została przelana a później zasuszona. Wszystkie łodygi wisiały, całkowicie miękkie ale zaczynały zasychać, liście zeschnięte całkowicie (zostały chyba ze 4 bardziej żółte niż zielone). Żal mi jej było, więc wzięłam, nie licząc na to, że przeżyje. Podwiązałam do góry łodygi, ucięłam zeschłe liście i podlewałam. Przeżyła :D Wielka roślina, ma z 1,5m wysokości. Niedługo czeka ją zmiana miejsca i liczę, że odzyska prawidłowy kolor (niestety obecnie mają mało słoneczne stanowisko, innego nie ma w mieszkaniu).
Tak więc walcz, jak widać nawet beznadziejne przypadki dają się czasem odratować :)
Malgorzata1104
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 paź 2016, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam Forumowiczów, ponieważ widzę że jest tu wiele osób o ogromnej wiedzy na temat pielegnacji yukk zwracam sie do Was z prośbą. Jakiś czas temu moja mama dostała piękna yukke. Teraz przez, moim zdaniem, niewłaściwa pielegnacje roślina zmarniała. Wydaje mi się że najpierw została przelana, a później przesuszona- ze skrajności w skrajność... Do postu dołączam zdjecia. Będę niezmiernie wdzieczna za porady na temat jego stanu i tego jak go ratować. Na dzień dzisiejszy ma ok. 170-180 cm wysokości.
Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzieloną pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszystko masz opisane w wątku.

Przede wszystkim trzeba zmienić podłoże, bo to się nie nadaje do uprawy żadnych roślin.
Przygotuj sobie mieszankę ziemi do palm i drobnego żwirku albo agroperlitu.
Podlewanie w sezonie tak, żeby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne, ale nie zalane. W okresie jesienno-zimowym wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
Stanowisko tylko słoneczne - północna wystawa odpada. Latem możesz wystawić na zewnątrz.

Stan rośliny nie jest zły. Na wiosnę proponuję przyciąć i ukorzenić wierzchołki. Góra powinna się wtedy rozkrzewić i będziesz miała więcej roślinek.
Tutaj dowiesz się jak to zrobić:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... %C5%BCanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malgorzata1104
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 paź 2016, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za rzetelną i ekspresową odpowiedź. Przeczytam caly wątek :) mam tylko jedno pytanie czy jukke mam przesadzić teraz czy muszę czekać do wiosny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadzić teraz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koteczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lis 2016, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć wszystkim! Dostałam ostatnio jukę, a na jukach się nie znam, do tej pory miałam zupełnie inne kwiaty. Pytanie zapewne do norbert76 oraz reszty użytkowników :) co sądzicie o moim egzemplarzu? Czy tak juka powinna wyglądać - długi chudy pień bez liści? Dotychczasowy właściciel mówi, że nie przesadzał jej z obaw, że będzie dalej rosła - ja mam jeszcze trochę miejsca bo mieszkam w wysokim mieszkaniu i chętnie przyjęłam taką roślinę. Jak się nią zająć żeby zrobić jej dobrze? :wink:
Podstawy o nasłonecznieniu i wymaganiach juki przeczytałam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Góra wg mnie wygląda całkiem w porządku, jednak na wiosnę, ze względu na wzrost, pomyślał bym o jej przycięciu. Raz, że góra będzie miała ograniczony dostęp do słońca, dwa po tym zabiegu, dół powinien się rozkrzewić. Poczytaj tutaj, jak powinno się to zrobić:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =19&t=3428
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koteczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lis 2016, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź! Poczytam i zastosuję się.
Jeszcze jedno pytanie - co myślisz o ok. 10 minutowym transporcie (spacerem) tej juki w aktualną pogodę? Czy muszę ją jakoś zabezpieczyć? Dzisiaj było u nas około 10 stopni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Myślę, że jeśli temperatura będzie w okolicach 10 stopni, nie powinno to raczej zaszkodzić roślinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z tego co widzę ona już raz chyba była cięta :)
Monia30936
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lis 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam mam problem z moja juką. Nie jestem specem od roślin i każda jedna mi marnieje ale z juką do tej pory było wszystko ok. Mam ją od wiosny. Pięknie rosła. Podlewam ją raz w tygodniu. Niestety zauważyłam że zaczyna mi żółknąc. Pomocy. Może to oznaka zbyt małej ilości światła bo nie stoi przy oknie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszystko masz opisane w wątku, zarówno w kwestii stanowiska, podłoża oraz podlewania.
Jedno co od razu mogę napisać, to o tej porze roku nie podlewa się co tydzień, a gdzieś co ok. dwa, a nawet trzy tygodnie.
Musi też mieć przez cały rok słoneczne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”