Nasiona magnolii - czy jest szansa wyhodować z nich rośliny

Drzewa ozdobne
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Nasiona magnolii - czy jest szansa wyhodować z nich rośliny

Post »

Witam forumowiczów :-) Ja tak właśnie zrobiłem !!! Zebrałem nasionka jesienią gdy pękały szyszki i oczyściłem je z tych czerwonych osnówek. Następnie umieściłem w wilgotnym piasku w lodówce po wstępnym podsuszeniu (na dole lodówki gdzie temperatura jest ok 2-4 st. Pojemnik plastikowy z otworami na powietrze. Od grudnia do końca marca trzymałem ja w takich warunkach i teraz chciałem sprawdzić na wilgotnej wacie przykrytej talerzykiem czy puści kiełki i nic....:-( Gdzie zrobiłem błąd bo już 2 tyg a nasionka nie pękają. Zastanawia mnie czy tylko tę czerwoną osnówkę trzeba usuwać czy delikatnie przetrzeć czymś szorstkim także tę czarna łupinkę nasiona...
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Nasiona magnolii - czy jest szansa wyhodować z nich rośliny

Post »

Ja odtłuszczałem przed stratyfikacją. Temperatura wschodów nie powinna być zbyt wysoka. Można przed stratyfikacją zastosować skaryfikację w żwirku.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Nasiona magnolii - czy jest szansa wyhodować z nich rośliny

Post »

Nie wiem...może to to, ze po usunięciu osnówki ja je przesuszyłem a nie od razu poddałem stratyfikacji... Stratyfikowałem w dolnej części lodówki czyli tam temperatura nie spada poniżej zera ale wynosi od 1-4 stopni....Może piasek był zbyt wilgotny... Podobnie mam z nasionami dzikiej róży bo podobnie je przechowywałem.
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nasiona magnolii - czy jest szansa wyhodować z nich rośliny

Post »

Ja oczyszczałem z osnówek, osuszyłem, przetarłem delikatnie papierem ściernym i wsadziłem płytko do doniczki w mieszaninie piasku i zwykłej ziemi pół na pół. Następnie przykryłem to wszystko miękkim igliwiem z sosny wejmutki celem utrzymania wilgoci. Następnie doniczkę postawiłem pod świerkiem dającym osłonę zarówno przed słońcem jak i mrozem. Potem zapomniałem o doniczce na pół roku. Stratyfikacja odbyła się metodą naturalną i w maju zeszłego roku wzeszły mi siewki magnolii parasolowatej i japońskiej. Wschody były na poziomie ok 60%, a niewykluczone, że w tym roku coś jeszcze "dokiełkuje".
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Nasiona magnolii - czy jest szansa wyhodować z nich rośliny

Post »

.....ale ja tych nasion mam jeszcze ok 500 szt. niby stratyfikowanych he he...Wywalić je czy trzymać sam nie wiem...:D
dam radę i sam wyhoduję :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”