Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
SCSX
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 maja 2015, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Przycięcie porzeczki białej

Post »

Witam

W ubiegłym roku kupiłem sadzonkę porzeczki białej i najprawdopodobniej zapomniałem ją przyciąć żeby się rozkrzewiła. W rezultacie jest tylko jeden pęd. Kiedy możliwe będzie ciecie i na jakiej wysokości?

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: ciecie porzeczki białej

Post »

Zostaw ją w spokoju, nie dokuczaj. Tylko mszyce pogoń i dokarm, bo blada coś.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Prawidłowo cięta i nawożona porzeczka najładniej wygląda o tej porze :D
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: ciecie porzeczki białej

Post »

Najlepiej wczesną wiosną, zostaw 2-3 dolne pąki.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Mam w szpalerze dwie porzeczki "Białe z Jutenborg" Detvan i Holenderską. Te czerwone całkiem ładnie wspinają się po słupkach ...a białe się krzewią - (pierwsze pędy mają liche). Pytanie czy na wiosnę wyciąć po jednym z dwóch pędów tej porzeczki białej żeby zmobilizować ją do puszczenia mocnego pędu szkieletowego...a drugi zostawić na garść owoców? Czy może lepiej będzie wyciąć całą porzeczkę i z tego co wyjdzie zostawić dwa i dbać żeby mszyce go nie pogięły ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Nie jestem pewien ,czy biała z Juteborg da się wyprowadzić na wysoki szpaler.Ona naturalnie się krzewi.Ja mam Blankę.Rośnie jak te czerwone.Górna poprzeczka jest na 1,65 metra.Możesz zrobić tak:pod koniec sierpnia utnij sztobry długości 20-25 cm.Zostaw 2-3 dolne pąki,środkowe wytnij,górne zostaw.Posadź tak,żeby górne były na powierzchni.Jak się ukorzenią i z dolnych pąków wybiją młode pędy,wytnij całą górę.
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Albo po prostu wymienią ją na Blankę która do szpaleru dużo lepiej się nadje ....to chyba lepsze rozwiązanie :)
atkaxxx
100p
100p
Posty: 135
Od: 25 cze 2012, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Poradźcie proszę w temacie mszyc i oprysków na porzeczkach.
Kiedy można pryskać porzeczki, gdyż mszyce na nich sa niemal cały czas, od momentu kiedy pojawiać zaczęły się listki aż do teraz, kiedy już krzewy owocują w pełni.
Mój Tata opryskał Decisem czarną porzeczkę i najprawdopodobniej nie umyl dobrze pojemnika po wcześniejszych opryskach (Randapem) i popalił krzak (liście i owoce). Po tym fakcie dostał zakaz pryskania czymkolwiek, bo uwierzcie, jak zobaczyłam, w jakim stanie są te krzewy i owoce, to płakać mi się chciało, bo tak czekałam na tę czarną porzeczkę (pierwszy rok miała dobrze owocować, drugoroczny krzew). To niefortunne pryskanie było w połowie maja, teraz widzę, że krzewy przeżyły, i nie uschną. Więc tyle dobrego. Ale mszyce są nadal.
To samo jest z białą porzeczką i agrestem na pniu. Liście pozwijane, mszyce na owocach.

Poradźcie kiedy pryskać najlepiej, jak często i czym. Bo być może są naturalne środki?
Będę wdzięczna za każdą radę.
Pozdrawiam, Anna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Z naturalnych to tylko duża ilość biedronek,tylko ten środę na prawdę działa.Nie.ma środków "na zapas"można i trzeba pryskać wtedy jak już są.Z dostępnych środków działających w wysokich temperaturach to Mospilan.
Awatar użytkownika
Metello
100p
100p
Posty: 104
Od: 10 wrz 2014, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porzeczka - cięcie

Post »

Ja mszyce zaczęłam tępić jak tylko się pokazały. A jako, że w tym roku postanowiłam z ciężką chemią wkraczać w ostateczności to pryskałam na przemian soda+woda oraz cola+woda co 2-3 dni. Szczerze mówiąc nie oczekiwałam jakichś spektakularnych sukcesów ale o dziwo mszyce wyniosły się, uschły i nie pojawiły się już na pryskanych porzeczkach.
Także w tym roku 1:0 dla mnie. No i nie zapominałam o opiekunkach mszyc czyli mrówkach, które też dostawały jedzonko w postaci mąki kukurydzianej i kąpieli octowej.
pozdrawiam Mariola
bynajmniej to nie przynajmniej!
miniu82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 maja 2015, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oleśnica k. Wrocławia

Przesadzanie porzeczki z donicy do gruntu

Post »

Witam,

Nie posiadam zbyt wielkiej wiedzy na temat przesadzania roślin wyczytałem, że wskazana jest pora wiosenna lub jesienna do przesadzania. Mogę dostać krzak porzeczki widoczny na zdjęciu (przepraszam za jakość zdjęć ale nie jestem ich autorem) porzeczka zrzuciła sporo liści i niedojrzałych owoców. Pytanie czy mogę ją przesadzić na działkę w tym momencie czy muszę czekać do jesieni? Będę wdzięczny za wytłumaczenie co do pór przesadzania roślin i co się z tym wiąże

Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Michał
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: przesadzanie porzeczki z donicy do gruntu

Post »

Rośliny doniczkowane można bez obaw sadzić w ciągu całego sezonu, tzn. od wiosny do jesieni.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: ciecie porzeczki białej

Post »

Pędy mają się pojawić z karpy korzeniowej niezależnie od tego czy przytniesz pionierski pęd czy nie. Po prostu trzeba czasu. I nawozu, tak jak napisano.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”