MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Proszę o pomoc, nie dogryzanie czy złośliwości. Większość moich kokonów jeszcze się nie wygryzła. Dziś otworzyłam kilka i pszczoły są żywe, ale trochę niemrawe.U nas jeszcze nie wszystkie kwiaty owocowe kwitną, ale te co kwitną też pewnie chciałyby być zapylone, a jak na razie tylko trzmiele latają i trochę pszczółek. W ubiegłym roku czekałam aż same się wygryzą i w rezultacie kiedy zdecydowałam się otworzyć kokony, to pszczoły były martwe. Nie wiem co mam zrobić? Mam tych kokonów może 200.
ania1590
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Przyczyn moze byc wiele ale najbardziej prawdopodobna jest złe przechowywanie miały zbyt ciepło i teraz brak im juz energi i siły na wygryzanie. Tym bardziej ze nadejscie ciepła sie przedłużyło . Aniu 200 kokonów to niezbyt duzo może im pomóz nadetnij czubek kokonu i delikatnie wycisnij je z kokonu moze cos jeszcze sie uratuje.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Tak zrobiłam i chyba dobrze, bo w kilku kokonach były larwy pasożytów, w kilku martwe zasuszone pszczoły, ale większość żywe i dość żywotne.Wypuściłam je w ogród, siedzą bidaki na kwiatkach, może sił nabiorą i polecą do roboty. Tylko te temperatury- u nas 8 stopni i zapowiadają deszcz. Dzięki za radę.
ania1590
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Jeśli chodzi o przechowywanie w lodówce <mało używana>miały temperaturę 2*C, 2ga połowa miałam na strychu miały od -3 do +3 juz wiosną...wiec jak i u każdego z was. W tamtym roku trzymałam tak samo i było ok :( Po prostu ten rok był zbyt długo zimny tzn wiosna , jestem z Łódzkiego , gdzie indziej może inaczej było...nie wiem
Dobre chociaz i te około 30 pszczółek bo cieżko z miodnymi choć kilka domów dalej sąsiad ma miodne ale niewiele ich lata
:)
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Jeszcze jedną mam prośbę- kokony były mieszane, cześć kupiona (300 szt), trochę mniej własnych, razem je wsypałam do pudełka i umieściłam w uliku. Wygryzały się nieźle, aż przyszło ochłodzenie i przestały, stąd moja wcześniejsza prośba, czy im pomagać się wygryźć. Podczas przecinania kokonów zauważyłam że ścianki niektórych kokonów, sporo większych, są zdecydowanie grubsze, wręcz trudno było wydobyć pszczółki. I mam wrażenie że to były te kupione, moje były zdecydowanie mniejsze o cieńszych ściankach. Tyle tytułem wstępu. I teraz wreszcie powiem o co mi chodzi, czy Waszym zdaniem te większe, o grubszych, jakby dwuwarstwowych ściankach to też murarki?
ania1590
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Hmm ciekawe są wasze spostrzeżenia :roll: Ja muszę się dokładniej przyjrzeć swoim murarkom. Wystawiłem je w dwóch pudełkach, z jednego do tej pory wygryzione jest jakieś 70 - 80 % kokonów.

Aniu - wystaw kokony na pełne słońce, co roku korzystam z tego sposobu żeby pobudzić samice do wygryzania, gdy zbyt długo się ociągają. Teraz czas działa na ich niekorzyść :roll: Ciężko stwierdzić, czy te grubsze kokony to inne murarki. Te kokony mogą po prostu pochodzić z większych rurek i od silniejszych osobników. Kokony z samicami generalnie są duże i twarde, niektóre nawet bardzo duże :wink:

kidaa21 - no nie wiem, czy było aż tak zimno? U mnie generalnie sezon wegetacyjny rozpoczął się nieco wcześniej niż przed rokiem, a terminy kwitnienia brzoskwini i czereśnie są praktycznie takie same. Jeżeli u mnie tym razem będzie wysoka śmiertelność, to jej przyczyną ewidentnie będzie zbyt ciepła zima, ponieważ trzymam kokony w nieogrzewanym garażu, gdzie temperatura pewnie była wyższa niż w mroźne zimy. Ale jeszcze za wcześnie na takie wnioski. Do tej pory jakoś nie miałem takich problemów, zawsze pozostawała tylko znikoma ilość nie wygryzionych kokonów.
Pozdrawiam, Maciek.
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

U mnie cały czas się wygryzają, dziś chyba najwięcej, więc tak jak pisze Suppa dałbym im dopalacza wystawiając na słońce.
maciej83vip
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 lut 2014, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Ja w tym roku pierwszy raz mam murarki zakupiłem 100 szt i wygryzły się prawie wszystkie 2 szt były w środku suche. Mam pytanie czy jak już się wygryzły to można wyrzucić puste kokony?
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Tak oczywiście, jak już wszystkie wylazły to trzeba wyrzucić a najlepiej spalić :)
maciej83vip
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 lut 2014, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Dzięki za odpowiedz:)
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Suppa nie było aż tak zimno tylko zbyt długo przedłużało się zimo tzn w czasie kiedy powinno świecić słońce i wygryzać się pszczoły u nas padało i było zimno choc juz brzoskwinia i czereśnia kwitła przez tydzień , po za tym wszytko się opóźniło prawie o 3 tygodnie
:)
Awatar użytkownika
MarcinP87
50p
50p
Posty: 95
Od: 10 lis 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

U mnie już 6 rurek zalepionych ;:109

Kokony przeglądałem i rozciąłem kilka pszczółki były padnięte :(
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Kidia ile miałaś w ogóle tych kokonów? Ja sprzedałem około 25 tys i nie mam zadnych reklamacji a poszły w rózne rejony Polski.
U Ciebie problem musi być w przechowywaniu lub masz dużo roztoczy i one sa winne ginieciu murarek w kokonach.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”