Zachwaszczona działka - podagrycznik, pnącza.

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Golonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 lip 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

Mike22 pisze:Później zrydlić, wyrównać i gotowe miejsce pod warzywnik, rabaty itd.
Co to znaczy zrydlić i czym to się różni od przekopania?

Według mnie przekopanie wygląda tak, że zaczynamy od wbicia szpadla w ziemię, podniesienia go z tą ziemią i upuszczenia z powrotem wyjętej porcji ziemi trawą do dołu, a korzeniami do góry.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

Oj, gdybyż to było takie proste...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

Golonka - u mnie rydlenie znaczy przekopanie terenu szpadlem. Choć nazwa chyba zależy bardziej od regionu (?) Jeśli chodzi o przekopanie to u mnie raczej używa się w kontekście lżejszych narzędzi jak motyki, kopaczki itp. Jak widzisz trochę masło maślane, a te niuanse rolniczo ogrodnicze raczej obowiązują u lokalnych społeczności. :?

Poza tym to samo co piszesz i ja też to pisałem w zeszłym roku.
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

Podsumowując. Trawa całkiem ładnie wymarzła ale podagrycznik wypuścił kolejne świeże rozłogi pod przekopanymi skibami. Blade, wypłowiałe ale żyją i mają się w najlepsze.
Już większość pola wyrobiłam :wit Eksperymentalnie na części posiałam moczony dobę łubin żółty. Na kolejnym kawałku zasieję facelię. Szkoda mi tylko agrowłókniny na taki obszar kupować. Hym jak będzie trzeba to kaska się znajdzie.

Podagrycznik potraktuję jednak jakąś chemią. Oczywiście punktowo żeby nie ubić wszystkiego :)

aha z tych drani/darni :D mam już pełny kompost :heja
Pozdrawiam Jola
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

walka z podagrycznikiem to dłuuugie zab awy, tylko determinacja gwarantuje sukces
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

Jeśli w miejscu inwazji Podgranicznika chcesz założyć zwykły trawnik to polecam pryskanie czymś na chwasty w trawniku,niszczy wszystko co ma więcej niż 1 liść tylko że teraz jest na to za zimno.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

Wyrabiam pole pod warzywa i wolałabym obejść bez oprysków. Może uda mi sie go zwalczyć mechanicznie. Oczywiście juz wiem ze żrobilam błąd bo podagrycznik wyleciał z resztą murawy na kompost. Jest szansa że w 2lata to ziele sie "przerobi" ?
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
ANNA i LECH
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 sie 2006, o 08:57
Lokalizacja: SŁUPCA

Re: Zachwaszczona działka - podgarycznik, pnącza

Post »

Witam wszystkich co walczą z podgarycznikiem ja zastosowałem mazanie pędzelkiem większych krzaczków środkami zmieszanymi w równych proporcjach i są to Aminopielik D 450 SL i Roundup 360 SL bez rozcieńczania no i efekt piorunujący po kilku tygodniach
liście zasychały potem łodygi i teraz jak na razie to z pięknego trawnika (Podgarycznika ) została tylko ziemia gdzie teraz wyrasta trawa myślę że innym walczącym ta wiadomość się przyda bo ja walczyłem kilka lat i nic a mieszając preparaty nareszcie trafiłem .
ANNA i LECH
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Zachwaszczona działka - podagrycznik, pnącza.

Post »

Skoro już trafiłam na ten temat, przeczytałam od deski do deski, to poproszę was o radę w sprawie mojego nieużytku, który chciałabym w jakiś sposób zagospodarować. W tej chwili tego nie widać, ale latem jest tam koszmar. Podagrycznik, gwiazdnica, wilec pospolity pnący się między chwastowiskiem i wchodzący na siatkę. Pokrzywa to przy tym pikuś, bo przynajmniej mam dla niej zastosowanie w ogrodzie. Parę prób z roundapem, ale zabroniłam go stosować, bo owszem na moment wysuszał, nawet zniszczył trochę podagrycznik, ale spowodował mega plagę wilca i jeszcze jakiegoś zielska. Oczywiście teren idealny dla ślimaków.
Chwastów jest tam tyle, że trudno wbić szpadel.
Jak się ich pozbyć? Najpierw przykryć folią budowlaną na zimę, a dopiero na wiosnę przekopywać? A może teraz przekopać ile się da, póki chwasty są słabsze i dopiero po wstępnym oczyszczeniu zakryć, żeby nie było wiosennej eksplozji zieleni?
Póki co zbieram łopatką i rękoma całą warstwę drobnego rozsianego zielska. To zawsze parę wiader samosiejek mniej...
Dla oglądu dołączam zdjęcia. Z jednej strony za płotem sąsiad ma leszczyny i wierzby, do tego non stop kosi, żeby ograniczyć chwasty. Z drugiej strony są bujne zarośla, więc stamtąd zawsze będą się rozsiewać chwaściory. Chciałabym coś posadzić na tej pierwszej części, tam gdzie trawa. Tam, gdzie stos gałęzi i obniżenie terenu jest zbyt mokro (chociaż idealanie dla żurawiny, o ile nie zarosłyby jej chwasty, a pewnie zarosłyby błyskawicznie :evil: ).
Teren podmokły, jest tam nawet oczko wodne i trzciny, ale na wzniesieniu byłoby idealne miejsce na posadzenie jakichś krzewów czy drzewek, na które na działce nie mam miejsca. Żeby jednak cokolwiek posadzić, to musiałabym doprowadzić ten teren do porządku i później intensywnie kosić, żeby chwasty się nie wysiewały. Na skraju działki, gdzie rosną już drzewa spadające liście nieźle ściółkują teren i zapobiegają wzrostowi chwastów. Tam pod ściółką jest goła ziemia, więc sądzę, że rosnące drzewa zrobiłyby to samo na reszcie terenu (tej, którą chciałabym przywrócić do życia ogrodowego). Dla lepszego efektu mogłabym zastosować tekturę. Mam do niej dobry dostęp. Mam też sporo kłączy konwalii, które są dość ekspansywne i mogłyby konkurować z częścią intruzów.
Obrazek Obrazek
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13449
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zachwaszczona działka - podagrycznik, pnącza.

Post »

Przykryj to czymś, kartonami, folią, szmatami, wykładziną, czymkolwiek byle nie było dostępu światła.
Co najmniej na rok, zanim zaczniesz działać.
Zabije wieloletnie ale z nasionami które są w ziemi będziesz walczyć latami.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zachwaszczona działka - podagrycznik, pnącza.

Post »

Wg literatury, nasiona gwiazdnicy mogą przetrwać w ziemi nawet... 20 lat.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Zachwaszczona działka - podagrycznik, pnącza.

Post »

No to biegnę do sklepu po dużą ilość folii budowlanej. Jeśli zdążę do mrozów, to przy pomocy wideł powyciągam i powyrywam ile się da te chwasty. Muszę też zebrać wyrwane i uschnięte wilce i urządzić im ognisko :wink: To trochę oczyści ten zapomniany teren.
Zastanawiam się nad tym, by na wiosnę posadzić tam jakieś krzewy czy drzewa, np. niedaleko ogrodzenia i jedyne co mi przychodzi do głowy, to zdjąć na wiosnę folię z kawałka terenu, przekopać miejsce nasadzenia, a po wsadzeniu drzewka czy krzewu wszystko dokładnie obłożyć tekturą, żeby w ziemię wsiąkała woda, ale nie docierało światło.
ogrodowo
Zapraszam :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”