Pomysł na za niską wilgotność

Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Destylkę zdobędę za free... a po każdym namaczaniu mogę mieszankę destylki z kranówką wlewać wspomnianym wężykiem do baniaka. W ten sposób będę musiała jedynie uzupełniać o wodę która wyparuje lub zostanie w pojemnikach ze storczykiem.

Plan prima sort ;:209

A deszczówki nie mam co zbierać, bo mieszkam w samym centrum Warszawy i tu woda wypala dziury w parasolach :;230
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

a czy taka woda zużyta nie zacznie się w jakiś sposób psuć? Wiesz, różne rzeczy wypłukuje się z doniczek storczyków i różne mikroorganizmy..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Hmmm... Dobre pytanie... Mogę na początek sprawdzić parametry( no2, no3, pH itd.), ale z mikroorganizmami będzie kłopot.
Wsumie może by wodędezynfekować nadmanganianem potasu... Teoretycznie roślin nie zatłucze, mikroorganizmy ograniczy i w na jgorszym wypadku będę miała fioletowe korzenie :;230

Myślicie, że to dobry pomysł?
( jutro ew, pogadam z mikrobiologiem)
:D
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

zależy jak często moczysz storczyki, bo jeśli taka woda postoi 3/4 dni to chyba nic jej nie będzie i wówczas drugie moczenie będziesz mieć za free ale co z kolejnymi, pojęcia nie mam.. To tylko takie moje "głośne myślenie" wiec jeśli masz możliwość to porozmawiaj z mikrobiologiem, chyba, ze wcześniej wypowie się tutaj ktoś kompetentny :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Właśnie prywatnie dorwałam mikrobiologa i powiedział mi, że jeżeli nawet trafią się jakieś wredne bakterie w wodzie odstawionej w baniaku, to nie będą one miały dostatecznie dużo pożywki by się namnożyć w szkodliwych ilościach. Nie należy natomiast dawać do tej wody nawozu, bo wówczas nakarmimy bakterie. Z drugiej strony ta mądra głowa powiedziała mi, że w ziemi raczej nieznajdę bakterii które będą mogły poważnie zaszkodzić roślinom... co innego na samej roślinie (liście), tak więc samo płukanie doniczek i korzeni raczej niczym nie grozi.
Warto natomiast baniak umieścić w ciemnym miejscu, bo to spowolni ew. namnażanie :wink:

Tak więc chyba jednak podejmę się akcji pod kryptonimem "10l wody przez wężyk co tydzień" :heja
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Przy takiej misie , podlewałabym przez podsiąkanie . Nalałabym tam wody, tyle , żeby spód doniczek zalany był na 3 cm. W ciągu dwóch dni wszystko powinny wypić, a Ty nie będziesz musiała ich przestawiać i bawic się w wężyki. Wchłoną wodę i zostanie sam kermazyt. Zaraz ktoś pewnie napisze , ze taki sposób nie jest dobry , bo storczyki przez wspólną wodę mogą się czymś zarazić . Owszem mogą , tyle , ze jak stoją w takim skupisku ( misie) i dodatkowo maja podniesioną wilgotnosc przez kermazyt, to jak zacznie chorować jeden , to i tak polecą wszystkie.
Podlewanie przez podsiąkanie polecam , moim osobistym zdaniem , metoda lepsza niż moczenie , mniej zabawy, nie rusza się storczykiem.
Aga
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Hmmm... Myślisz, że 3 cm wystarczą?
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Kahim zobaczysz , jak będzie mało 3 cm to nalejesz więcej . Chodzi o to , zeby dolne korzonki stały w wodzie ,one będą ciągnąć wodę wyżej , aż do samej góry . Kora w doniczce też będzie pomału nasiąkać wodą. Ja do podstawka leję po 2-3 cm .
Aga
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Super pomysł, dziękuję za wskazówkę ;:180
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Samsu "keramzyt" a nie "kermazyt" :) To ważne bo później gdy ktoś szuka informacji na temat keramzytu pod wyszukiwarką to nic nie znajdzie :)

Podsiąkanie to też jest dobre rozwiązanie ale nie zawsze się sprawdzi. Jeśli podłoże jest w miarę drobne i ma komponenty, które chłoną wodę to jak najbardziej, ale w przypadku np. grubego podłoża z OG nie ma mowy o podsiąkaniu :) Bynajmniej ja u siebie nie zaobserwowałam, kora jest mokra dokładnie tylko tam, gdzie była zanurzona.. Także warto wypróbować, ale sprawdzić później czy kazda roślina aby na pewno się napiła :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Mam co najmniej trzy różne podkłady w kilku doniczkach, tak więc poobserwuję który najlepiej daje radę w wersji zalewania na 3 cm :)

Dzięki dziewczyny :wit

P.s. Dziś wymieniłam swój ruszt prowizorkę z " plasteliny" :) na ful wypas podstawkę pod doniczki ( wygląda jak ozdobny ruszt od grila). Teoretycznie ze stali nierdzewnej, ale to się zobaczy ;-)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

kahim pisze:Dziś wymieniłam swój ruszt prowizorkę z "plasteliny" :)
Ale ja nie pisałam tego złośliwie.. To tak z niewiedzy.. ;:196

"Poka, poka.." :oops:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na za niską wilgotność

Post »

Hehehehe, wiem wiem kochanie ;:168

Wstawię zdjęcia nieco później, gdyź i światło teraz nie to i czasu brak na zdejmowanie doniczek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”