Rośliny pokojowe jakie polecacie?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mosix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2008, o 21:54
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Rośliny pokojowe jakie polecacie?

Post »

Witam, potrzebuję pomocy i dobrych rad od foremek specjalistów od roślin doniczkowych...ponieważ u mnie z tą wiedzą nie jest zbyt dobrze :oops:. Otrzymałam zadanie na zajęciach z Dekoracji roślinnych - mam zrobić projekt pomieszczenia, i umieścić w nim rośliny...hmm wszystko by było pięknie i zgrabnie bo to nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu dla mnie, ale jest jeszcze druga część mam zaprojektować również kompozycję złożoną z kilku gatunków roślin. Ta kompozycja oczywiście ma być w jednym pojemniku, a gatunki kontrastowe pod względem wysokości pokroju itd. i co stanowi dla mnie najwięcej kłopotu o podobnych wymaganiach wodnych i świetlnych... :?
Dziękuję z góry za wszelką pomoc :) i wskazówki
pozdrawiam wszystkich.... 8)
mosix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2008, o 21:54
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Post »

Nawiązując jeszcze do tej kompozycji to przyszło mi tylko do głowy żeby użyć Sansewerię i Alokazję, ale na prawdę nie wiem czy jest to dobry pomysł :( bo jak już wspomniałam na roślinach doniczkowych się nie znam...wiem jak poszczególne gatunki wyglądają, ale czy będą się ze sobą dobrze komponować raczej nie mam pojęcia... pomóżcie :D proszę...
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ciekawe zadanie. Myślę, że koleżanki i koledzy dopomogą. Na pewno było by łatwiej gdybyś napisała z ilu gatunków ma być ta kompozycja i najważniejsze czym dysponujesz tzn. jakie ewentualnie masz rośliny i czy możesz je użyć (może jakieś zdjęcia). Na pewno dobra będzie doniczka typu "misa" o średnicy ok. 40 cm, trochę żwirku czy keramzytu jako drenaż i dobra ziemia i można zaczynać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
mosix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2008, o 21:54
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Post »

Moim jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia bo kompozycja powstanie jedynie na papierze, i jeszcze moje zdolności plastyczne bo muszę także narysować rzut z boku :P co będzie nie lada wyczynem w moim przypadku :lol:
Liczę na dobre rady a propos tego jakie gatunki mogą być zestawiane w jednym pojemniku bo o tym na prawdę niewiele wiem. (na zajęciach z roślin doniczkowych rozwiązywałam głównie Sudoku i widać efekty :roll: )
Dziękuję za zainteresowanie
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Masz szczęście, bo kocham zarówno roślinki, jak i sudoku ;)
Na początek malutka uwaga - nie możesz zestawić sansewerii z alokazją, ponieważ pierwsza lubi miejsca suche i słoneczne, a druga - bardzo wilgotne i ledwo jasne:)

Na jasnym, słonecznym i ciepłym oknie / w kącie (od południa) możesz stworzyć jedynie kaktusowo-sukulentową kompozycję, np. wysadzić do przodu nieduże kaktusiki z gat. cereus, dalej coś wyższego, np. coś z opuncji albo sansewerii i najwyższą roślinką mógłby być np. wyrośnięty cefalocereus. Z góry nad nimi mogłaby się zwieszać ceropegia Wooda.
Jeśli nie chcesz kaktusów, a miejsce nie jest mocno nagrzane, to możesz na tym oknie zrobić kompozycję z mirtu, jaśminu, hibiscusa i kwitnącego hippeastrum :)

Na ciemniejszych oknach (wschodnie i zachodnie) możesz już dać alokazję i np. anturium. Są wysokie, więc przed nimi warto posadzić coś niższego, np. guzmanię czy zielistkę, a na samym przodzie dać coś malutkiego, zwisającego, np. ficus pumila. Dla ożywienia barw można tu wstawić jakiegoś kwitnącego storczyka.

A okno północne... Tu nadają się takie wysokie roślinki jak np. niektóre draceny, kalatee czy żelazna aspidistra. Do tego mogą być jakieś paprotki i niziutkie maranty albo begonie i np. zwieszający się bluszcz.

Część zawartych tu informacji zaczerpnęłam z książki pt. "Pielęgnujemy rośliny pokojowe" autorstwa J. Wolffa, wyd. Delta. Może uda Ci się do niej dotrzeć? Jest w niej parę rysunków, które mogłyby Cię zainspirować ;)
mosix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2008, o 21:54
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Post »

Kari dziękuję Ci bardzo za pomoc i szczegółowe wskazówki...nawet nie wiesz jak bardzo mi pomogłaś. Poddałaś mi świetną - która szczerze powiem nie zaświtała mi w mej głowie, mianowicie kompozycja kaktusowa a akurat w tym temacie się akurat orientuję lepiej....

Poza tym faktycznie chyba przyszedł czas, aby zacząć zbierać fachową literaturę i ta pozycja o której wspomniałaś pewnie wcześniej czy później pojawi się na mojej półce.

Jeszcze raz dzięki za tyle pomysłów, pozdrawiam i zabieram się do pracy robię tylko kawunię i kredki pójdą w ruch

p.s mam nadzieję że prowadzący od roślin ozdobnych nie jest na tym forum bo jak by się dowiedział, że na jego zajęciach grałam w Sudoku 8) to byłby gotów pewnie anulować wpis w indeksie :lol:
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Myślałem, że to ma być kompozycja z żywych roślin. Skoro nie to znalazłem coś takiego, może coś pomoże (z książki "Rośliny pokojowe" dr D.G.Hessayon) Obrazek Obrazek Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

I jeszcze dalej (nie chciało mi wszystko wejść w jednym poście): Obrazek Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
mosix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2008, o 21:54
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Post »

:D Karpek dziękuję bardzo za umieszczenie zdjęć.
Teraz już mam kilka pomysłów, jutro przede mną cały wolny dzień więc będę działać. ;:122
Niebawem pochwalę się jak mi poszło i czy się spodobało, ale po drodze pewnie jeszcze będę miała kilka pytań...
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jak rozumiem mają to być kompozycje z roślin doniczkowych-pokojowych? A może z balkonowych?
Warto się zastanowić również czy ma to być kompozycja do mieszkania czy do biura, firmy. Wymagania są nieco inne.
Tu mała inspiracja :) Obrazek (www.amber.com.pl/amber_news/17-Laureaci_Elekt... )

Na tej stronce znajdziesz nieco o kompozycjach do biur http://www.nowebiuro.pl/index_old.php?m ... 2&art=3542

A tutaj parę zdjęć www.aa-ogrody.pl/pojemniki.htm

Powodzenia i czekamy na efekt końcowy :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Usiłuję zestawić rośliny w dużym pojemniku. Nie bardzo mi to wychodzi :?
Może pomożecie? :)

Jak na razie ustawiłam: Epipremnum (ok 60 cm. na patyku), pileę peperomides, zielistkę (tę o dużych, zielono-pomarańczowych liściach), zielistkę w paski, może młodą jukę (pióropusze) i oczywiście trzykrotkę (zebrina)
Co sądzicie o takim zestawieniu?

Obrazek
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
deszczowa-piosenka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 7 maja 2008, o 06:58
Lokalizacja: okolice Łodzi

Post »

Według mnie kompozycję psuje połączenie ,,antycznej,,donicy z tym palikiem.Wybierz jakąs podporę nawiązującą bardziej stylem do donicy.Jukę umieściłabym zaraz pod doniczką z pnączem,natomiast małe roślinki brzy brzegach pojemnika.W tej chwili Twoja kompozycja jest ,,przechylona ,,w lewą stronę.Dobrze byłoby zamaskowac doniczki np otulając je sizalem,lub zasypując jasnym żwirem,który by chyba najbardziej pasował.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Doniczek nie będzie. Rośliny wkopię w ziemię. Na zdjęciu jest pokazane próbne ustawienie roślin jeszcze w doniczkach.
Epipremnum nie zdejmę z tego palika, wrosło w niego. Musi tak zostać i mam nadzieję, że liski go z czasem zasłonią. Dosadziłam tam nieco nowych, ukorzenionych pędów.
W pojemniku na zdjęciu są trzy juki. Myślę, że wybiorę jedną większą lub dwie mniejsze.
zastanawiam się nad dodaniem cissusa rombolistnego. Zielistki nieco ubarwią to wszystko. Pasiastej mam nieco na odnóżkach... urwę na końcu i posadzę.
Brakuje mi tam czegoś czerwonego ale... nie mam nic takiego :(
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”