MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Jeżeli sądzić po tym na czym siadają trzmiele to najlepiej u mnie wygląda oregano.
Obrazek
Liczyłyśmy z córką ile ich widać na zdjęciu (nie wiem czy tym akurat) i wyszło ok. 20szt.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Wisterio, czy to oregano jest jednoroczne? Siejesz wprost do gruntu czy wcześniej w domu a potem pikujesz?
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Bożenko oregano jest jednoroczne ale spokojnie sie rozprzestrzenia...ja zaczełąm ograniczac bo zabardzo się rozrosło
:)
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Oregano to nie lebiodka? To jest wieloletni "chwast", taki dobry z pizzą :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

No to właściwie jak to jest z tym oregano dla trzmieli? Chwast, który u nas nazywany jest lebiodką, nie ma intensywnego aromatu. A suszone oregano ma. Więc wychodzi mi na to, że to inne rośliny.
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Oregano jest wieloletnie. Można siać albo dzielić. Podobnie jak miętę. Bezproblemowe, choć lubi się pokładać jak ma dobrze mokro i trochę cienia. Na przyprawę się ścina i suszy przed kwitnieniem, ale ja nie mam na to możliwości więc zostaje dla owadów. No i kwitnie naprawdę długo. O odmianach się nie wypowiadam bo nie mam, trzeba znaleźć na wątku o ziołach.
No i owszem rozsiewa się w dziwnych miejscach.
A może ktoś wie co to?
Obrazek
PS
Suszone oregano ma intensywniejszy aromat niż świeże taki wyjątek wśród ziół, ale świeże też jest dobre wg mnie
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

U mnie też na oregano trzmieli i motyli zatrzęsienie. Dużo też na kłosowcu (mięta meksykańska). Jedno i drugie dobrze się rozsiewa, więc idealne na nieużytki (poradzi sobie bez opieki). Zawsze jak sprzątam wiosną uschnięte badyle to staram się rozsiać nasiona za płotem. Niech owady mają co jeść :)
Dużo trzmieli widziałam też na jeżówce purpurowej (odmiany pojedyncze, bo pełne prawie nie mają nektaru), ale jeszcze nie udało mi się jej rozsiać, więc nie wiem czy się nada na dzikie pole.
Natomiast jeśli naprawdę chcesz mieć trzmiele to zadbaj o pożytek bardzo wczesną wiosną. Krokusy są niezastąpione. Tak wcześnie kwitnie bardzo mało kwiatów, a głodne królowe trzmieli już się budzą. Później sobie poradzą, będzie dużo innych "chwastów", ale ten pierwszy moment jest trudny dla nich.
Agata
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Mam gniazdo trzmieli ziemnych u siebie na działce - mieszkają w dziurze pod domkiem. Problem jednak w tym, że razem z nimi pod tym domkiem mieszka mysz. Chciałabym pozbyc się tej myszy, nie pozbywając się jednak trzmieli. Może ktoś mi doradzi jak i kiedy to zrobic? Przyznam, że śmiesznie to wyglądało, gdy myszka siedziała przy wylocie, a trzmiele obok niej przelatywały i wlatywały do otworu. Mysz próbowała nawet jednego złapac, ale jej się nie udało. Nie chcę myszy na zimę pod domkiem :roll: Wyczytałam, że trzmiele lubią zakładac gniazda na starych miejscach, jest więc szansa, że i w przyszłym roku założyłyby gniazdo w tej dziurze. Nie chciałabym więc na głucho zalepiac tego otworu. Co robic?
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Pułapka na myszy przy wylocie dziury. ;:oj
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

A ja czytałam, że trzmiele nie wykorzystują swoich starych gniazd więc jak jest naprawdę?

Znalazłam piękne zdjęcia w sieci, polecam w wolnym czasie, zwłaszcza, że trzmiele są podpisane.

http://www.flickr.com/photos/72118453@N ... otostream/
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Dzięki! Dziś zaobserwowałam, że mysz i trzmiele mieszkają naprzeciwko - po prawej mysz, po lewej trzmiele :lol: Pułapka na myszy to dobry pomysł, spróbujemy :) aha, po dokładniejszych oględzinach to zdaje się trzmiele gajowe u mnie mieszkają. Są takie bardziej brązowe z białą "dupką". Żyjemy w komitywie - my koło nich chodzimy, one koło nas latają i nikt nikomu nie zawadza ;:215
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Ja tak trochę odejdę od tematu trzmieli otóż dzisiaj zauważyłem ze mam szerszenie duzzzoooo szerszeni! Cwaniaki gniazdo uwiły sobie w starej suchej (w tym roku zdechła) gruszy jest tam w srodku pusta i szpara (wlot) ok 15cm dł i 5-6 szeroki a szerszenie latają jak oszalałe stałem 1m od gniazda na szczęście nic mi nie zrobiły i sobie je tak obserwowałem ciągle latały z gniazda i do gniazda a jak wylatywały to po 10 na raz i tyle samo do środka wiec jest tam duża kolonia.
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Pliszek masz problem
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”