Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

BRZOSKWINKA pisze: Powiedzcie mi czemu po położeniu nasion na mokrą ligninę niemal po kilku godzinach zaszły mi meszkiem pleśni albo zrobiły się obślizgłe? ;:oj (niektóre oczywiście)
Może być coś na nasionach ale równie dobrze może być coś na ligninie lub np na pojemniku coś przyklejone, w zeszłym roku miałam tak [pleśń] używając chusteczek higienicznych z otwartego opakowania które sobie popodróżowało trochę na dnie plecaka - widać złapało jakiegoś kurzu. Również nasiona martwe łatwiej pleśnieją - zwłaszcza bezłupinowe. "Obślizgłe" to mogą być ponieważ namnożył się film bakteryjny, lub namoczyła się wierzchnia warstwa nasienia - niektóre mają taką błonkę na powierzchni i ona po zmoczeniu robi się śliska.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1889
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Dzięki za wskazówki. Lignina jest nówka, prosto z apteki. Pojemniczki pozmywarkowe. Widać coś na nasionkach było.
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 555
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Super sprawa z kiełkowaniem dyni :D po dwóch dniach śliczne kiełki po 3-4 mm. Też na akwarium stały :tan dobre miejsce. Przeszukałam kuchnię i znalazłam pojemnik na pestki dyni....pojemniczek do mrożenia kostek lodu :lol: idealny.
Aśka
Curly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2012, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Witam wszystkich,
Czytalam to forum w tamtym roku, w tym posadzilam juz kilka dyniek do doniczek ale... nie wzeszly :( Ze wszystkich "probnie" posadzonych nasionek wzeszla tylko cukinia- czy mozliwe jest ze na parapecie w bardzo cieplym mieszkaniu bylo zbyt zimno jak dla nich? Ile czasu czeka sie na wykielkowanie dynki w doniczce? Bo zastanawiam sie czy nie jestem zbyt niecierpliwa...

Chyba dodatkowo podkielkuje tak jak mowicie kilka w foremce do lodu - super pomysl - malo miejsca.

Hmmm tylko co ja z nimi zrobie jak wszystkie w koncu wzejda - wyrzucic bedzie mi na pewno szkoda... :(
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Aśka dzięki za pomysł z pojemniczkiem na kostki lodu. Super ! tyle, że ja mam serca i mało dziurek jest :D
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1889
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

To może wypożycz z lodówki plastikowy pojemnik na jajka? ;:113
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 555
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Serduszka super...z sercem do dyń trzeba podchodzić to powschodzą :;230
Aśka
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Nie wiem jak w Waszych domach, ale u mnie jest za chłodno na kiełkowanie, optymalna temperatura to ponad 20 stopni, no i nasionka nie mogą taplać się w wodzie, powinny być lekko zwilżone; W takim pudełku jak pokazał patasko wystarczy raz psiknąć, zamknąć, postawić w ciepłe miejsce i cierpliwie poczekać przez kilka dni.
Ja swoje nasiona będę kiełkowała w pierwszym tygodniu maja, bo ani temperatury nie mam, ani miejsca na parapetach, na razie wszystkie strategiczne stanowiska pachną pomidorami :D Jeszcze nawet nie zdecydowałam się jakie odmiany zagoszczą u mnie w tym roku :)
Curly, kiedy siałaś nasiona? W dobrych warunkach rośliny powinny zacząć wychodzić po ok tygodniu, czasami trzeba poczekać dłużej.
Curly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2012, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

[/quote]Curly, kiedy siałaś nasiona? W dobrych warunkach rośliny powinny zacząć wychodzić po ok tygodniu, czasami trzeba poczekać dłużej.[/quote]

Nasiona posialam tuz przed Swietami. Przyznam sie ze wczoraj nie wytrzymalam i pogrzebalam w jednej doniczce. Hokkaido kielkuje :) Jeszcze nie wyszlo ponad ziemie ale korzonek ma juz 2cm - przynajmniej ta do ktorej sie moje niecierpliwe palce "dobraly" :D

Wczoraj wrzucilam do podkielkowania w lodowych pojemniczkach po dwa nasionka - zastanawiam sie jak to sie stalo ze mam 15 odmian... jak na pierwszy rok - to chyba przesadzilam... Ciekawe czy to wszystko ogarne ale - będę sie martwila jak juz wykielkuja :) Ach i dziwna rzecz - cukinie powschodzily... a dyńki CZEKAJA... moze na ;:3
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

po 1 dniu podkiełkowywania mam następujące rezultaty:
Cukinie: kiełki 8/8
Dynie kiełki 8/16
Patisony: 0/6
Kiełkowanie w kliszówkach, na akwarium:)
michal52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 sie 2011, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Która z dyń: Bambino czy Melonowa zajmuje mniej miejsca ?
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Curly, może nie tą piosenkę nuciłaś przy wkładaniu nasion? :;230
A na poważnie, poczekaj jeszcze, nasiona potrafią być uparte ;) nie przelewaj, przykrywaj folią i nie gmeraj zbyt często w kubeczkach ;)
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Ja nie miałam melonowej, za to Bambino tak. Zajmuje ona bardzo dużo miejsca i, moim zdaniem, nie jest jakaś bardzo płodna. Mój 1 ''krzak" wytworzył tylko 3 owoce, też nie ogromne. Ale smaczne i dobre do krojenia :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”