Sit chudy (Juncus tenuis)

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Sit chudy (Juncus tenuis)

Post »

Witam
Rosła w kącie doniczki z zakupionym winogronem jako 'chwast' :roll: Uznałam za ciekawą i przesadziłam do nowej doniczki. Nie wiem czy gruntowa, czy uprawiać jako roślinę pokojową?

Obrazek
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Co to za trawka?

Post »

To będzie najprawdopodobniej sit chudy (Juncus tenuis). Roślina zawleczona z Ameryki Północnej. Wyjątkowo plastyczna ekologicznie, rośnie w najróżniejszych warunkach, od twardej, zbitej gliny do płytkiej wody, a nawet w szczelinach skalnych. Ma pewne zastosowanie w ogrodzie. Można z niej robić np. miniaturowe trawniczki, które mogą być strzyżone, i to w takich miejscach, gdzie "normalny" trawnik się raczej nie uda (np. zbyt wilgotnych lub wręcz podmokłych); albo wysadzać w spoinach między płytkami ścieżek, bo dobrze znosi wydeptywanie (tworzy podziemne kłącza); lub też nadwodne łączki w bardzo płytkich miejscach.
Ma parę niezbyt uciążliwych wad: dość powoli się rozrasta i na efekt trzeba czekać parę lat; miejsce, w którym się ją sadzi, musi być bardzo starannie odchwaszczone; rozsiewa się trochę zbyt obficie (ale jak jest strzyżona, nie kwitnie i nie wydaje nasion); nie da się jej siać tak jak trawy (trzeba wysadzać podrośnięte rośliny z doniczek); na zimę trzeba ją ściąć przy ziemi, bo liście zamierają. Ale za to mnoży się przez podział.
Pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”