Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Nicegarden
200p
200p
Posty: 289
Od: 5 sie 2009, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U.K

Re: Bananowiec

Post »

Tak ,właśnie dziś ,za moment się nim zajmę .Kurcze z każdej strony mam dużo słońca...a widzę że basjoo żółknie na potęgę,ma mały odrost i boję się że go uszkodzę.
Ten drugi to musella lasiocarpa wysiana z nasionka,zmężniała a takie chucherko było przez długi czas.
Dziękuję ,dałeś mi bodziec do tego by w końcu dać im większe domki ...moja ziemia w ogrodzie to lita glina,myślisz że dadzą radę?
Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

? Sokrates
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec

Post »

Faktycznie, to musella.
Zmylił mnie kształt i kolor niby pnia ;)

Musella nie lubi bardzo wilgotnego podłoża, więc podlewaj ją mniej niż basjoo.

Jeżeli masz glinę to po wykopaniu dołka możesz szpadlem przekopać dno jeszcze głębiej, wzruszyć ziemię, żeby korzenie mogły łatwiej w nią wrastać.
(system korzeniowy basjoo nie jest zbyt rozległy)
Możesz też dodać trochę ziemi ogrodniczej i wymieszać z gliną.
Nicegarden
200p
200p
Posty: 289
Od: 5 sie 2009, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U.K

Re: Bananowiec

Post »

O.k wczoraj przesadziłam po prostu w dużo większe donice,miałeś rację korzenie basjoo wyszły poza doniczkę,dodatkowo upakowałam parę kamieni w ziemię by mi się nie przewracał,bo u mnie bardzo wieje,mam 15 min.do morza i nie raz rośliny nawet z dużymi donicami lądują na boku.Dodatkowy bodziec by dać je bezpośrednio do gruntu...znaczy się gliny :wink: :D .
Jak zawsze można na Ciebie liczyć :D ,dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

? Sokrates
florini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lip 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bananowiec

Post »

Witam wszystkich,

Jestem nową osoba na forum i jednocześnie chciałbym poszerzyć wątek o bananowcach. Osobiście posiadam kilka egzemplarzy bananowca Freddie Banani i właśnie kilkanaście dni temu zauważyłem, iż jeden z nich będzie owocował :D Egzemplarz ma 5-6 lat i jest posadzony w dużej donicy. W okresie zimowym zabieram go do piwnicy.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Kuba
Awatar użytkownika
Madzik_J-Ch
200p
200p
Posty: 310
Od: 12 lip 2010, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bananowiec

Post »

Witaj :wit

O kurcze ! :shock: :shock: :shock:
Szok normalnie, gratuluje owocowania! Cudnie wyglądają, normalnie jak na plantacji!
Bananki z własnej uprawy, hmmm mniam... One muszą inaczej (lepiej ;:108 ) smakować :D
;:138
Pozdrawiam:) Madzia
Moje zielone linki. Zapraszam
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą ze spojrzeń ludzkich oczu (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)
Nicegarden
200p
200p
Posty: 289
Od: 5 sie 2009, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U.K

Re: Bananowiec

Post »

Extra!!! ;:63 ;:63 ;:63 ;:63 i jeszcze te owoce ,pokaż nam fotki jak już banany dojrzeją :D ,super sprawa.
Wspaniałe okazy :D
Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

? Sokrates
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Bananowiec

Post »

Piękny widok ! Kuba czy przed zimowaniem w piwnicy przycinasz bananowca
i jak wygląda sprawa podlewania w okresie spoczynku ? A piwnica to pewnie widna,
ja mam akurat ciemną. :(
florini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lip 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bananowiec

Post »

Bananowiec przed zimą jest przycinany ponieważ... do piwnicy się nie mieści :)
Okaz widoczny na zdjęciu ma z 3-4 metry i jest posadzony w donicy ok. 50 litrowej. Piwnica jest nieogrzewana i dość ciemna (ma kilka lufcików), ale temperatura nie spada poniżej zera. W okresie zimowym podlewam umiarkowanie raz na 2-3 tygodnie
Awatar użytkownika
Netzach
100p
100p
Posty: 117
Od: 11 maja 2007, o 17:30
Lokalizacja: Zaklików-Wrocław

Re: Bananowiec

Post »

Gratulacje wielkie - nie sądziłem, że przycinany co sezon bananowiec da radę w kilka miesięcy odtworzyć liście i zakwitnąć. Oby banany zdążyły dojrzeć przed końcem ciepła. A gdzie mieszkasz i czy zima u Ciebie przychodzi wcześnie??
statua1964
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 cze 2010, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec

Post »

Gratuluje wszystkim owocujących bananowców i tych jeszcze bez owoców. ;:138 Chyba bym chciała takiego kwiatucha.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec

Post »

Gratuluję ;)
Ten owocujący bananowiec to musa basjoo (freddi banani to tylko kolejna nazwa handlowat tego samego gatunku)
Domowe bananowce nie osiągną takich rozmiarów.

Po wyprodukowaniu określonej liczby liści (ok. 40) każdy bananowiec zakwita, owocuje i zamiera.
W naszym klimacie mogą być problemy z zapyleniem kwiatu, jeżeli kwitnienie zacznie się np. jesienią.

Ile czasu minęło od wypuszczenia pędu kwiatowego do wykształcenia liści ?
florini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lip 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bananowiec

Post »

Pęd kwiatowy ukazał się w pierwszych dniach lipca. Mieszkam w Łodzi
magda8778
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 30 cze 2010, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przedstawiam mojego nowego lokatora :)

Post »

Oto mój bananowiec-zakupiłam dziś w Biedronce :) Przesadziłam do ziemi dla palm z domieszką perlitu a zanim to zrobiłam,wyciągnęłam go z tej małej doniczki w której kupiłam,popryskałam actellic 500 EC(bo kiedyś jak dostałam różę to coś jej tam było i zaraziła mi parę kwiatków,więc wolałam tego uniknąć) i dopiero jak wysechł wsadziłam do większej doniczki,następnie trochę podlałam i zamierzam pryskać go przegotowaną wodą z bioflorinem :) Mam nadzieję,że mu będzie u mnie dobrze. :) Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”