Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Początkiem marca posiałem pomidory "malinówki" w domu, które przepikowane do doniczek do teraz stoją na parapecie na oknie wschodnim. Mają parę naście cm wysokości. Chciałem zapytać co może być powodem, że z tych samych nasion sianych w tym samym czasie u mnie wyrosły takie maleństwa a u kolegi 3 krotnie większe. (Są od początku na oknie południowym) On ma już krzewy ok 30cm z grubymi łodygami.
Ciekawi mnie to czy to faktycznie ilość słońca, czy może częstotliwość podlewania albo wielkość doniczki. Sprawa papryki i bakłażanów, bo też eksperymentowaliśmy jest totalnie odwrotna tzn. Ja mam dużo większe papryki i spore bakłażany podczas gdy u niego papryczki są maleńkie a bakłażany ledwo wykiełkują zaraz padają. Generalnie chcę zapytać czy układ doniczek tychże roślin powinna być ułożona zdecydowanie konkretnie przy którychś z okien W E N S czy raczej powodem może być cos innego?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6749
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Przemek , ale przyuważ ze to jest Forum , a nie Fotowernisaż :lol: ... Robisz piękne zdjęcia , również w innych wątkach , ale móglbyś dopisać co to za odmiana , kiedy sadzileś , czy dogrzewasz itd. Wnieś jasność w tych sprawach , no chyba że Ci zależy żeby cała Polska długo w noc roztrząsała domysły ... :wink:
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Czy to możliwe że mrówki wrąbały (uszkodziły) mi pomidory? Posadziłam, ze dwa dni było dobrze, potem pomidor zaczął więdnąć (dwie sadzonki obok siebie), po wygrzebaniu ich jedyne co zauważyłam to "zmniejszona" ilość korzeni i mrówki w dołkach? Ale jak to się stało że ich nie zauważyłam sadząc? Mam nadzieję że to właśnie wina mrówek, a nie jakieś choróbsko korzeni, czy wina gleby. Już je podkarmiłam ale dwie "kozulki" zmarnowane :( .
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Co się z nimi dzieje dziś zostały zasilone potasem i magnezem ,po wsadzeniu były pryskane miedzianem + amistar lecz amistaru tylko (1ml) CO mogło się stać Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Poparzenie , nie należy używać Amistaru na młode sadzonki , szczególnie w czasie słonecznej pogody . Poza tym na Amistar za wcześnie . Jak pomidory podrosną , oberwiesz poparzone liście i tyle .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

;:103 Coś mi podżarło dwa pomidory posadzone wczoraj w tunelu ;:104 Nie zauważyłam tam żadnych nor nornic, czy dziurek turkuci - tylko mrówki ;:161 Oczywiście dałam im "pożywkę", więc wieczorem ich już nie będzie;:163, ale czy mrówki podgryzłyby pomidora - w miejscu gdzie łodyga wchodzi w ziemię :?:
Pozdrawiam, Monika
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Mrówki odpadają - nie żywią sie łodygą pomidora . Jeśli uszkodzenie jest równo z powierzchnią gleby , bardzo prawdopodobne że są to rolnice . Gąsienice zyjące tuż pod powierzchnią gleby , koloru szarego , po wyciągnięciu zwijają sie w rogal .. Mozna powolutku i bardzo dokładnie odsłaniać szyjke korzeniową rośliny , rolnica często siedzi w ziemi tuż przy łodydze , lub kilka centymetrów z boku . Wychodzi na żerowanie po zmroku , więc zwalczanie środkami kontaktowymi póznym wieczorem lub o poranku .
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Spróbuję pogrzebać koło podgryzionych pomidorków :( . Na wszelko wypadek we wtorek sypnę też "na turkucia". Na razie założyłam wkoło każdego pomidorka pięciocentymetrową plastikową opaskę z butelki. Może to uchroni pozostałe pomidorki do od tego tajemniczego szkodnika ;:14 ;:44 :pogon
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Miałam takie przypadki , kiedy mrówki ogryzły łodygę pomidora przy nasadzie . Jak sobie założyły mrowisko pod pomidorem , to go ścinały jak bobry drzewa . Nie wiem tylko w jakim celu , bo do jedzenia to pewnie nie . Rolnice to co innego , te wsuwają wszystko , łącznie z owocami .

Pozdrawiam , kozula .
stanley1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 mar 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Stosował ktoś z Was ANTYWYLEGACZ w czasie produkcji rozsady pomidorów? Jakie daje to efekty?
Z tego co przeczytałem oprysk stosuje się przed wysadzeniem do gruntu (3-4 liście) i powoduje on, że roślina rośnie niższa, o grubszej łodydze i bardziej krępa.

Nie wiem natomiast czy pomidorów jest więcej/mniej lub czy są przez to większe/mniejsze. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje na ten temat.
ida74
---
Posty: 4356
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

Antywylegacz :shock: na pomidory :shock: Jeszcze o czymś takim nie słyszałam .
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 -

Post »

:shock: choć czasem coś by się przydało, bardziej na obniżenie temperatury w domu...
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”