Papryka ostra "Cyklon"Cayenne '',"Hbanero', 'Jalapenos','Serranos" i inne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Też miałam nadmiar ostrych papryczek i zmodyfikowałam ten przepis: http://www.wielkiezarcie.com/recipe19020.html.
naokoło 30 papryczek dałam jeden mięsisty pomidor i główkę czosnku zamiast przecieru pomidorowego. Wyszło coś w rodzaju tabasco. Na razie nie używam, bo mam pod dostakiem świeżych papryczek, ale zimą będzie jak znalazł.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

fiorella 100 pisze:To znaczy wystarczy zalać oliwą i tak zostawić bez pasteryzacji? - Jak długo tak wytrzymują nie zepsute?
Nie trzeba posolić?
Myję, suszę (znaczy się z wody dokładnie osuszam), zalewam oliwą. Nic więcej. Ja to uparcie wstawiam do lodówki a mąż wystawia, bo ponoć się nie zepsują a zimne niedobre. U nas to wytrzymuje miesiąc - nie wiem, czy wytrzymałoby dłużej. W ciągu miesiąca mąż je wszystkie zjada.



Zauważyliście jakiś związek między nawożeniem a siłą "pikanterii" papryczek? Tubylcy mówią, że posadzone na ziemi z dużą dawką nawozu są ostrzejsze. Nie wiem, czy to prawda. W tym roku mam 3 różne odmiany posadzone w ziemi gdzie minimum 1/3 to przekompostowany obornik i wszystkie są piekielnie ostre. I tak się zastanawiam, czy aby nie mają racji. Miałam zeszłym roku papryczki w doniczce, w ziemi po jakimś kwiatku i bez nawożenia: mąż mówił, że lipne, słabe. Chyba za rok zrobię eksperyment i posadzę takie same w dwóch różnych ziemiach.
Awatar użytkownika
marcel18_1988
50p
50p
Posty: 62
Od: 21 mar 2009, o 23:28
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

Witam
mam pytanie do osób które tak jak ja zakupiło nasionka papryki paprykofi**ki... czy wykształcają sie tak jak pisali sprzedawcy bo ja niestety zostałem oszukany chyba że coś źle zrobiłem. Mam kilka ładnych gęstych krzaczków jednak papryczki są na nich małe i do góry skierowane, postaram się zrobić zdjęcia i wkleić do wątku.
może ktoś jednak trafił na właściwe nasiona ??...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Kupiłam przed chwilą na bazarze paprykę ostrą - owoc bardzo długi około 25 cm, szerokość około 5 cm. Ktoś się orientuje co to może być za odmiana? Na smak jeszcze nie próbowałam... Mam zamiar rzecz jasna wybrać nasionka :)
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Post »

MagdaMisia pisze: Mam zamiar rzecz jasna wybrać nasionka :)
No wlasnie...wygrzebalam na wiosne nasionka z piekielnie ostrej papryki, posialam i wczoraj wlasnie zerwalam pierwsza czerwieniutka i slodziutka papryczke :roll: Czy ktos mi to moze wytlumaczyc jak to sie moglo stac? Nasion na pewno nie pomylilam, zreszta owoce maja taki sam ksztalt, jak te z ktorych wzielam nasina, typowy dla papryki ostrej, dlugie i waskie.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7606
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Beatko, ktoś w którymś z wątków pisał, że mial obok słodkiej papryki również ostrą, i ta ostra wcale nie okazała się taka jaka powinna być.
Czy to prawda, nie wiem ! A moze nasionka zwyczajnie nie powtórzyły cech tej odmiany, którą jadłaś i to chyba najbardziej prawdopodobne.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7606
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

marcel18_1988 pisze:Witam
Mam kilka ładnych gęstych krzaczków jednak papryczki są na nich małe i do góry skierowane, postaram się zrobić zdjęcia i wkleić do wątku.
może ktoś jednak trafił na właściwe nasiona ??...
pozdrawiam
Te paprykofiutki mają zwisać czy sterczeć? :?
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Post »

gienia1230 pisze:Beatko, ktoś w którymś z wątków pisał, że mial obok słodkiej papryki również ostrą, i ta ostra wcale nie okazała się taka jaka powinna być.
Czy to prawda, nie wiem ! A moze nasionka zwyczajnie nie powtórzyły cech tej odmiany, którą jadłaś i to chyba najbardziej prawdopodobne.
Ostra rosla daleko od slodkiej, wiec nie moglo im sie pokrzyzowac :( Bardzo dbalam o to, zeby nie rosla w poblizu ani slodkiej papryki, ani pomidorow ( wyczytalam, ze na nie tez moze sie przeniesc)......ale zeby tak odbiegla od pierwowzoru to az mi sie wierzyc nie chce :roll: Ta z ktorej wzielam nasionka byla tak ostra, ze M po oblizaniu noza ktorym ja kroilam wypil wiadro wody popijajac setunia (bo innego wyjscia nie bylo :D ), a ta co zerwalam z krzaka jest lagodna jak baranek :lol:
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
marcel18_1988
50p
50p
Posty: 62
Od: 21 mar 2009, o 23:28
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

gienia1230 pisze:
marcel18_1988 pisze:Witam
Mam kilka ładnych gęstych krzaczków jednak papryczki są na nich małe i do góry skierowane, postaram się zrobić zdjęcia i wkleić do wątku.
może ktoś jednak trafił na właściwe nasiona ??...
pozdrawiam
Te paprykofiutki mają zwisać czy sterczeć? :?
trudno określić ponieważ tylko widziałem zdjęcia papryczek a nie krzaczki.
U mnie już wszystkie praktycznie zerwane :) zastanawiam się czy to nie kolejny bubel allegro.... ciekawi mnie czy inni tak samo mają czy jednak komuś się udało :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
faza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 cze 2008, o 09:34
Lokalizacja: Puławy (lubelskie)

Re:

Post »

Rybka pisze:
gienia1230 pisze:Beatko, ktoś w którymś z wątków pisał, że mial obok słodkiej papryki również ostrą, i ta ostra wcale nie okazała się taka jaka powinna być.
Czy to prawda, nie wiem ! A moze nasionka zwyczajnie nie powtórzyły cech tej odmiany, którą jadłaś i to chyba najbardziej prawdopodobne.
Ostra rosla daleko od slodkiej, wiec nie moglo im sie pokrzyzowac :( Bardzo dbalam o to, zeby nie rosla w poblizu ani slodkiej papryki, ani pomidorow ( wyczytalam, ze na nie tez moze sie przeniesc)......ale zeby tak odbiegla od pierwowzoru to az mi sie wierzyc nie chce :roll: Ta z ktorej wzielam nasionka byla tak ostra, ze M po oblizaniu noza ktorym ja kroilam wypil wiadro wody popijajac setunia (bo innego wyjscia nie bylo :D ), a ta co zerwalam z krzaka jest lagodna jak baranek :lol:
Papryki ostrej nie popija się wodą ani alkoholem bo to wcale nie gasi paleni. Trzeba popić czymś tłustym np. mlekiem, śmietaną jakimś serem przegryźć itp. czymś co ma tłuszcz.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Papryka ostra

Post »

Ja właśnie próbowałam mojej papryczki kupionej na nasionka na bazarku. Piękny 25-cm strąk miał być ostry - jest słodki - nasionka jednak wydłubię bo lubię eksperymentować. Wczoraj przytargałam z ogródka krzak chilli, który z gruntu wsadziłam do sporej donicy - odmiana bardzo plenna - sam kwiat i owoc a przy tym wysoka ok. 80 cm. Nasionka chilli pochodzą z młynka z płatkami papryki chilli. Wychodzi na to, że papryka odmian profesjonalnych dużo lepiej sprawuje się w plonowaniu niż te dla amatorów.
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryka ostra

Post »

No tak- warto zostawić nasiona, żeby chociażby trochę poeksperymentować...:)
Pozdrawiam,
Mateusz!
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Papryka ostra

Post »

papryka ostra krzyżuje się ze słodką i wychodzą cuda na kiju- pamiętam mieliśmy kiedyś w gruncie ostrą kolo słodkiej i było bardzo niedobrze bo się pokrzyżowały i niektóre papryki słodkie były ostre a ostre słodkie - ba czasem nawet pojedyncza papryczka była częściowo ostro-słodka -zależy gdzie się ją ugryzło :idea: co do tego ze ostra okazała się być słodka mimo tego ze rosła daleko od słodkiej - to może być tak ze nasionko pochodziło z papryki zapylonej słodką w poprzednim roku i powtórzyło akurat cechę jednego z rodziców -tego słodkiego w tym przypadku :idea: :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”