Tulipany cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Aga72
100p
100p
Posty: 180
Od: 18 lip 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Właściwie powinno się poczekać aż liście uschną czy też zżółkną całkowicie, ale ja czasem stosuję metodę awaryjną kiedy koniecznie muszę wsadzić coś w miejsce tulipanów. Wykopuję zaraz po ogłowieniu, wkładam do skrzynki i ustawiam w miejscu suchym i przewiewnym. Wiadomo że skracam czas kiedy cebule przybyszowe rosną.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja zawsze czekam kiedy liście całkiem zaschną i dopiero wtedy je wykręcam lub wykopuję cebule :D
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2846
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Aga72, też podobnie zrobiłam, bo rozsada astrów już nie mogła czekać. Wybrane tulipany z łodygami i liśćmi ustawiłam w skrzynkach, mam nadzieję, że cebule coś wyciągną z zieleniny zanim ta zaschnie. Ale obecne tulipany chyba są tak preparowane, że cebule wytwarzają nawet pięć małych cebulek i wątpliwe, czy zakwitną w przyszłym roku, albo i w ogóle. To jednorazówki, niestety :( Stare odmiany wytwarzały jedną dużą i jakieś maleństwa obok, a najwyżej dwie większe. Mam miejsca, gdzie nie wykopuję po parę lat i z niektórych tulipanów tylko pęczki zielonych liści wychodzą wiosną, a kwiatek jeden, albo dwa i to drobniejszy niż w pierwszym roku.
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Tulipany cz.4

Post »

U mnie w okolicy straszna susza, więc tulipany żółkną bardzo szybko po przekwitnięciu. Co do zasady, te rosnące w doniczkach, wykopuję po przekwitnięciu i ustawiam doniczki w lekko zacienionym miejscu. Podlewam i czekam, aż zakończą wegetację, wtedy wyjmuję i suszę cebulki. Tulipany rosnące bezpośrednio w gruncie wykopuję, gdy część nadziemna jest zaschnięta. w tym roku mam problem, bo wcześnie przekwitły, niezapominajki zresztą też i nie mam co wsadzić w miejsce, gdzie rosły. Planuję lwie paszcze i lewkonie, ale te są jeszcze strasznie małe, bo późno wykiełkowały ze względu na suszę i słabo rosną. Może posieję dodatkowo godecję i maciejkę.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
washi
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 lut 2012, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ostatnie tulipany w tym roku, późna odmiana Blue Aimable. Przekwita dosyć ładnie, tak że długo wygląda atrakcyjnie i w dodatku pod koniec kwitnienia kolor jest chyba najładniejszy, jasnoliliowy, "bzowy".
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Jeden z domowników niby wielce znający się na ogrodnictwie wczoraj ściął moje kilkadziesiąt - ok 100-120 tulipanów (kwitły ok 2 tyg temu) tuż przy ziemi..... Nie ukrywam, że byłem tym .... W każdym razie wątpię, że w następnym sezonie zakwitnie choćby połowa.... Tulipan trzeba ściąć gdy sam zaschnie podobnie jak sporo innych cebulowych a może i wszystkie? To były często piękne rzadko spotykane w przeciętnym ogródku odmiany. Nigdy nikt mi nie pomaga w moich pracach w ogrodzie a jeśli już to chyba wypada spytać? Myślałem, że wyjdę z siebie.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Współczuję ;:202 Ja to bym się zagotował i zrobił awanturę ;:131
Moje tulipany już zasychają i powoli je wykopuję ;:173
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 287
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Szkoda tulipanów Syriusz i Twoich nerwów. Znam parę osób, które "tak bardzo dobrze się znają" a w rezultacie, no cóż chyba nie trzeba mówić... Moje tulipany również już zasychają, jeszcze chwilkę i będę wykopywać.
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 287
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Te kwitły u mnie jako ostatnie :)
Obrazek
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Tulipany cz.4

Post »

Witam, czy ktoś już sadził tulipany? Taka susza u nas, a mi zaczynają kupione cebulki wybijać. Może zasadzę na sucho ale nie wiem czy sobie poradzą czy nie przyschną...
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja już posadziłam. Zazwyczaj sadziłam koniec sierpnia początek września a w tym roku trochę mam poślizg, bo dopiero sadziłam w minioną sobotę. Zostały mi tylko do wsadzenia 3 odmiany i te wsadzę trochę później, bo tam gdzie zaplanowałam rośnie i jeszcze obficie kwitnie karłowy tytoń ozdobny, więc pewnie zaczekam do początku października.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja się jakoś nie śpieszę, a zresztą na rabatach jeszcze kwitną kwiaty jednoroczne i szkoda mi je wyrywać :) Zacznę sadzić pod koniec września. Powinny się ukorzenić :D
A, i jeszcze takie pytanko. Czy mogę posadzić tulipany w to samo miejsce, w którym rosły wiosną?? Oczywiście wymieszam tą ziemię z kompostem i ziemią z innej części ogrodu. Jaki środek do zaprawiania cebulek??
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja też dopiero przymierzam się do sadzenia, zacznę jak temperatura spadnie poniżej 15 stopni.
@julian: niby nie powinno się sadzić 2 razy w tym samym miejscu ale nie jest to jakiś poważny grzech, nie powinno się im nic stać. Do zaprawiania można użyć topsin i kaptan.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”