Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Kupiłam dzisiaj w Aldim dalię Fleurel. Czy ktoś z Was może ją posiada i może określić jej kolor? Czy ona jest biała z żółtym środkiem, czy kremowa czy cytrynowa? Na obrazku wygląda jak seledynowo-żółtawa, a zdjęcia jak wiadomo przekłamują... Wysadzę ją jutro do donicy i wstawię do garażu, niech już się ukorzenia...
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Lana1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 mar 2016, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

POMOCY!!!


Bardzo proszę o radę. Mam wysadzony dalie do doniczek i w niektórych zauważyłam białą pleśń. Myślę, że pewnie zbyt mokro miały. Czym mogę podlać, żeby ten grzyb się nie rozprzestrzeniał ?

Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Ja bym opryskała jakimś środkiem przeciw chorobom grzybowym - doradzą Ci w sklepie ogrodniczym jakiego użyć. Ale przede wszystkim wymieniłabym podłoże na nowe, odkażone, bo to ono zapewne jest winowajcą i "nosicielem" choroby. Każdą ziemię, do której sadzę rozsadę lub sieję nasionka odkażam w piekarniku w temperaturze 100 stopni przez 15 minut.
Można też ryzykować i uciąć sadzonki, które następnie, po zanurzeniu w ukorzeniaczu do sadzonek zielnych, posadzić w odkażonej ziemi zabezpieczając torebką foliową przed wysychaniem. Ale nie jestem pewna, czy Twoje sadzonki nie są jeszcze do tego za młode. Może uda Ci się rozdzielić karpę na dwie części i uratować chociaż te część, która nie jest jeszcze zainfekowana.
Pozdrawiam
Barbara
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Spryskaj roztworem nadmanganianu potasu. W aptece dostaniesz. Do zrobienia roztworu wystarczy dosłownie kilka ziarenek.
Lana1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 mar 2016, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

BarbaraR, Vimen , bardzo Wam dziękuje za radę. Poproszę o jeszcze jedną. :)
Właśnie dzisiaj zakupiłam TOPSIN M 500SC, również mam nadmanganian potasu. Co lepiej użyć?
Ziemi wymieniać nie chce się mi. Bulwa, która posadzona jest już podzielona. Jedyne co bym mogła zrobić jeszcze to odciąć pęd i dać ukorzeniacz i wsadzić w świeżą ziemie lub lepiej by było w perlit. Ale w domu już mam zajęte wszystkie parapety i nawet nie mam gdzie poupychać nowych doniczek, a taki zabieg musiałabym zrobić chyba u 6 roślinek. Więc muszę czymś podlać, żeby zabić grzyb i uratować rośliny.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Nadmanganian potasu jest zwykle stosowany zapobiegawczo, przed wystąpieniem choroby. W sytuacji jaką masz chyba pewniejszy będzie topsin, ale możesz spróbować obu - należy jednak pamiętać, by stosować wszystkie środki zgodnie z zaleceniami producenta - nie "przedobrzać". Powodzenia.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Jeśli pleśń pokazała się w doniczce, zastosowanie topsinu (silnego interwencyjnego środka grzybobójczego) to lekka przesada :wink:
Proponuję usunąć wierzchnią warstwę ziemi, zastąpić ją świeżą i nie dopuszczać do kolejnego zalania, podlewać umiarkowanie.

I proponuję kolejne zapytania umieszczać w wątku Dalie wymagania,problemy - cz.3 , bo tu dyskutujemy o kolekcji dalii Stanisława Lipienia ;:131 Inaczej robi się ;:178
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Magda! To fakt, że na zdjęciach opakowań dalii (i nie tylko) często nie widać prawdziwego koloru. Dalia Fleurel jest biała, a rozwijające się płatki od środka mogą być podbarwione na zielono-cytrynowo. Miejmy nadzieję, że odmiana okaże się zgodna. Potem pochwal się, jak zakwitnie!

Goryczka! Szanse na przeżycie dalii w gruncie są bardzo małe. Praktycznie kilkudniowy niewielki mróz je niszczy. Ja zapomniałam jednej dalii wykopać i teraz przy porządkach ją zauważyłam. Oczywiście nie przeżyła. Dale należy każdorazowo wykopywać jesienią. Przy naszym klimacie to konieczne. To, ze Ci przeżyły zeszłej zimy, to było szczęście ;:131 Oglądałam filmy, gdzie karpy dalii były na zimę umieszczane w kopcach, albo grubo ściółkowane. Ale to były Stany i akurat w tym stanie był cieplejszy klimat, jak u nas.

Majeczko! Wstyd! ;:224 Czekają Cię zakupy na wiosnę! ;:306 Ale jakby przeżyły, daj znać!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Pozdrawiam
Barbara
dzasta24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2016, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Witam wszystkich i proszę o radę . Po raz pierwszy rozmnożyłam dalie przez sadzonki zielone i teraz moje pytanie czy te 3 sadzonki mam włożyć do 1 doniczki czy każda oddzielnie ? Chciałabym żeby było ładnie .
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Na YT jest wiele filmów pokazujących ten proces, ja wstawiłem po 1 roślince w doniczkę fi 7.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Podobno bulwy dalii są jadalne. Czy ktoś może kosztował?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Nie próbowałam i nie spróbuję!
Ponoć w południowej Ameryce , a w zasadzie w południowym Meksyku jadano dalie ale te drzewiaste, dzikie.

Ale też pojawiają się powroty do dawnych zwyczajów kulinarnych, jak na tym blogu:
http://homegrown-revolution.co.uk/burie ... hlia-yams/

Ale kiedy mogę jeść to co matka jadała i babka, czyli ziemniaki, seler, buraki, nie sięgam po takie wynalazki. Także nie spróbuję topinamburu.
Ma to też u mnie podłoże psychiczne ;:306 Mam na pieńku z tominamburem, bo wkurza mnie jako chwast w ogrodzie, a dalie to miłość mojego życia! Nie wypada ich jeść! ;:306
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”