Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Post »

Znalazłam dokładny przepis na IM (Indigenous Microorganisms - rodzime mikroorganizmy) z wieloma ilustracjami. Może się komuś przyda https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/BIO-9.pdf
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kudys11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 maja 2016, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Post »

Czy ktoś już może pochwalić się wynikami z nawożenia własnej produkcji EM?
Osobiście dopiero zrobiłem zaczyn na popłuczynach z ryżu, potem fermentacja z mlekiem, następnie dodanie melasy w stosunku 1:1.
Jak dalej postępować z tak wykonanym Em-em?
Katarinka
50p
50p
Posty: 53
Od: 8 maja 2014, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Gdzie kupujecie swoje EMy? Przegrzebałam internet i najtaniej wygląda w sklepie FalaEM. Jest coś tańszego? Najbardziej chciałabym kupić od kogoś na miejscu, ale nie mogę znaleźć żadnych przedstawicieli :(
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Ja też kupuję w FalaEM. A czasem na znanym portalu aukcyjnym.
Żyć już nie mogę bez EM-ów. I nie wyobrażam sobie jak wyglądałoby moje oczko wodne bez kul bokashi...
Wiaderka nie kupowałam, zrobiłam sobie sama w/g jakiegoś pomysłu widzianego w internecie: dwa wiaderka z Castoramy (kosztują grosze), wsadzone jedno w drugie. Górne ma podziurkowane dno. Kranika nie ma, po prostu wylewam zawartość z tego dolnego. Działa dobrze od zeszłego roku.
Pozdrawiam,Vivien333
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Tu na filmiku jest bardzo dobrze pokazany sposób na 'wyprodukowanie' EM, to nie mogą być żadne świeże popłuczyny (w filmie ryż), tylko lekko podfermentowane przez ok. tydzień. Później sposób wykorzystania EM do fermentacji - bokashi.
https://www.youtube.com/watch?v=6zkAyXj_9Ts
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

vivien333 pisze:Ja też kupuję w FalaEM. A czasem na znanym portalu aukcyjnym.
Żyć już nie mogę bez EM-ów. I nie wyobrażam sobie jak wyglądałoby moje oczko wodne bez kul bokashi.
Napisz coś więcej jak działają w oczku wodnym, wiadomości z pierwszej ręki są najlepsze.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

EM - i oczko wodne

Używam melasę buraczaną i probiotyk dla zwierząt oraz drożdże paszowe.
Kiedy temperatura wody w oczku przekroczy 12 stopni stawiam w pomieszczeniu beczkę (100 l) którą zalewam ciepłą wodą (30-35 stopni) dodaje 6 kg melasy i wrzucam probiotyk oraz drożdże. Mała pompka 5 W tłoczy powietrze 24/24 i po 3 tygodniach wlewam te popłuczyny do mojego oczka.

Cały rok widać dno ( 150 cm) woda nie ma zapachu szlamu, ale co 4-5 lat wypompowuję wodę razem ze zgromadzonym szlamem w ogród. Bzdury na temat japońskich otrąb i zakupie EM traktuję jako zabawę dla tych którzy przespali kilka lekcji biologii.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Oprócz tego używasz filtry do wody?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Nie używam filtrów - ruch wody robią fontanny.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Bez filtrów? Niebywały sukces.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Senior pisze:
Napisz coś więcej jak działają w oczku wodnym, wiadomości z pierwszej ręki są najlepsze.
Ja mam małe oczko wodne (3000l), ale dość głębokie-ok 1,5m. Niestety, namnożyło mi się ryb, a jakoś nie ma dobrych rąk, w które można by je oddać, więc syfu nie brakuje... :?
Dopóki nie korzystałam z EM-ów, nie mogłam sobie poradzić ani z glonami, ani z kupą śmierdzącego szlamu. Oczywiście używam małego, beczkowego filtra, z którego co chwila wywalam masę szlamu, a do tego ciągle w użyciu była lampa UV. Mimo wszystko woda wyglądała kiepsko. Od dwóch lat wrzucam na wiosnę jedną kulę bokashi do oczka, a drugą do filtra. Woda jest niemal kryształowa.
W zeszłym roku tylko wiosną miałam włączoną lampę UV. Później, do końca sezonu działał sam filtr, bez lampy. Woda wygląda stokroć lepiej, niż wcześniejsze lata z lampą włączoną przez cały sezon. Sąsiad, który też ma oczko nie może się nadziwić, że mam taką czystą wodę.
Koszt właściwie żaden- jedna kula kosztowała jakieś 4zł...
Wklejam fotkę zrobioną w upały- woda wyglądała wtedy akurat średnio, ale i tak bez porównania z tym, co było przed EM-ami...

Obrazek

(tu większa fota-jakby ktoś chciał: https://photos.app.goo.gl/2ddDgPMgL84yHSC83 )

Namnażałam też własne EM-y. Zakupiłam małą flaszkę Emów do namnażania+ melasę (zestaw można zakupić w FalaEM). O ile pamiętam, nie używałam pompki tylko tzw gerglasu ;-)- Znaczy rurki fermentacyjnej do wina i 5 litrowej flaszki po wodzie mineralnej.
Mam maleńki ogródek, więc na moje potrzeby było akurat. Wydaje mi się, że działało równie dobrze, jak oryginał.
Jak mój M wrócił z delegacji, nie mógł poznać pomidorów (w donicach) i truskawek (rosną w wieży-truskawniku)- takiego nabrały wigoru...
kocham EM-y :-)
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź :D będę je stosował. Myślałem że jeden lub dwa filtry z lampą UV coś pomogą.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Wiesz. Filtr na pewno jest konieczny, bo nawet przy EM-ach trochę farfocli zawsze będzie ;-) Też chętnie postawiłabym dwa, ale nie mam miejsca, więc staram się czyścić ten jeden, który mam.
Lampa UV na pewno się przyda- ale radzę użyć jej na początku sezonu, przed wrzuceniem kul do wody. Później wyłączyć (o ile się da bez niej wytrzymać). Inaczej na pewno zabije część EM-ów i efekty mogą być marne.
Ja w pierwszym sezonie już widziałam efekty, ale były słabsze. W drugim roku było o wiele lepiej, ale dodam, że równie dobrze wpływ mogło mieć to, że pierwsze lato było słoneczne i gorące, a drugie- sami wiecie jakie było w zeszłym roku. ;:222
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”