Kolejna galeria storczyków

ODPOWIEDZ
marta_N
100p
100p
Posty: 142
Od: 27 lut 2016, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Miałam takie coś na jednym z moich storczyków (biały piegusek) mam go już jakiś rok, obecnie kwitnie i jest to moje kwitnienie na wypuszczonym pędzie. Do rzeczy, przytośtałam to ze sklepu i wiesz co zrobiłam...Wyjęłam roślinkę, obczyściałam korzonki z podłoża, zamoczyłam a raczej przepłukałam je w letniej wodzie z odrobiną płynu do naczyń, a następnie dość obficie spłukałam prysznicem, podłoże w którym był (bo nie miałam innego) po prostu przelałam wrzątkiem i ostudziłam, doniczkę wyszorowałam ciepłą woda z odrobiną płynu do naczyń i porządnie wypłukałam. Jak wszystko ostygło wsadziłam kwiatka i nie podlewałam przez jakieś dwa tygodnie, po tamtych zabiegach kwiaty i co ważniejsze pączki które miał nie opadły, a roślinka ma się dobrze do dziś :D

Ps. Też widziałam te MM na All. ale jakoś boję się zamówić storczyka z netu ;:131
Pozdrawiam Marta
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

marta_N pisze:
Ps. Też widziałam te MM na All. ale jakoś boję się zamówić storczyka z netu ;:131
Ja kupowałam u tej własnie Florki, tyle że byłam w jej kwiaciarni w Legionowie. :)
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Dziękuję Marto za szybką odpowiedź!
Na to wygląda, że bez ingerencji w podłoże się nie obejdzie.
Trudno mi się pozbyć wrażenia, że takie traktowanie jest dość brutalne, zwłaszcza gry storczyk kwitnie ;) Do tego na moim zawiązują się pąki, więc boję się również o zahamowanie ich wzrostu.

Zabawna sprawa, bo w moim przypadku te "szkodniki" również zostały przyniesione wraz z rośliną, z kwiaciarni. Tylko wówczas było to raptem dwie-trzy sztuki (zdjęcia znajdują się w temacie o szkodnikach). Zastanawiam się, czy mogę łączyć ich inwazję z widocznym zmniejszeniem ilości skoczogonków. Bo tak właśnie to wygląda, dzisiaj zamiast białego, skaczącego "dywanu" wypełzło TO coś, a skoczogonków na widoku pojawiło się góra 5.
Więc... może mam(y) do czynienia z rodzajem pożytecznego roztocza?

Dlaczego uważam, że to nie przędziorki?
Bo te zwykle pozostawiają po sobie ślady w postaci kropelek pod spodnią stroną liści (objaw uszkodzeń powstałych podczas żerowania, głównie przy brzegach liścia), delikatnych pajęczynek, drobnych, pozapadanych i mieniących się na srebrno zmianach w częściach zielonych rośliny. Przy takiej grupie widoczne byłyby jakieś z powyższych objawów, podczas gdy ja nie widzę nic (prześwietlam roślinę co parę dni dwiema lupami 10x :P ). Poza tym przędziorki preferują żerowanie pod liśćmi, podczas gdy pajęczaki w moim przypadku siedzą wyłącznie w podłożu (chociaż od wilgoci uciekają). Dodatkowo wyczuwając zagrożenie zaczynają się poruszać całkiem prędko i energicznie. Niech mnie ktoś uspokoi poprawi.

To tyle co podpowiadają mi książki oraz internet.
Chyba jednak muszę skorzystać z Twojej rady Marto i poszukać pałeczek Provado Care. Prędzej, niż mi się wydawało...
marta_N pisze:Ps. Też widziałam te MM na All. ale jakoś boję się zamówić storczyka z netu ;:131
U Florki, prawda? Widzę, że ma sporo pozytywnych komentarzy na allegrooo jak i na facebooku czy innych forach- wydaje mi się, że w temacie zabezpieczenia rośliny na czas transportu jest to osoba godna zaufania.

Edit:
Wybaczcie jakość zdjęcia, ale przy słabym świetle mogę zapomnieć o używaniu macro. Taka ciekawostka.. czy któryś, ze znanych Wam szkodników ma zwyczaj zbierania się w "kolonie"? Właśnie przywitał mnie taki obrazek:

Obrazek
Obrazek

To są te malutkie, połyskujące punkty- pancerzyki pajęczaków odbijające światło z latarki. Na tym i sąsiadujących kawałkach kory było ich kilkadziesiąt. Wszystko wylądowało w śmieciach.
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Chyba najwyższa pora na coś bardziej cieszącego oko.
Phal. w typie Sorrento, aka Piko Fantasy w pełnym rozkwicie (kwitnienie sklepowe):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
marta_N
100p
100p
Posty: 142
Od: 27 lut 2016, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Piękny ;:3
Pozdrawiam Marta
Awatar użytkownika
miss_patrycja
50p
50p
Posty: 93
Od: 13 mar 2016, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Jaki śliczny! MAsz rację, zdecydowanie cieszy oko i duszę ;:oj
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

marta_N pisze:Piękny ;:3
Dzięki! Zawdzięczam go Tobie, Marta_N.
miss_patrycja pisze:Jaki śliczny! MAsz rację, zdecydowanie cieszy oko i duszę ;:oj
Bardzo trafnie to ujęłaś.
Widzę, że też biegają po nim te pajęczaki z poprzednich stron postu, ale póki co- tylko kilka sztuk. Żadnych uszkodzeń na roślinie nie widzę. Ale w razie czego profilaktycznie dostał dzisiaj mocniejszego drinka 8-)
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Kolejna roślina w pełni rozkwitu: Dendrobium Phalaenopsis w typie Anna Green. Po mocnych przejściach niestety zasuszyło dwa pąki na środkowym pędzie, pozostałe na tym samym- rozwinęły się, ale są wiotkie i oklapnięte. Mimo wszystko pachnie niesamowicie intensywnie. (Kwitnienie sklepowe)

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Właściwie nie wiem co myśleć, ostatnio pokazały się jasno zielone, świeże "przyrosty", czyżby nowe psb? Będę obserwować w nadziei, że nie uschną ani nie zgniją.

Obrazek
Awatar użytkownika
Iwona 0103
500p
500p
Posty: 979
Od: 9 sie 2014, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszków

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Ja też mam Piko Fantasy i jestem nim zachwycona ;:167

Gdy byłam u mojej siostry w odwiedzinach to właśnie ta hybrydka, która stała wśród wielu innych storczy, zwróciła moją uwagę. Wtedy zapragnęłam go mieć. Kilka miesięcy później go upolowałam :tan
marta_N
100p
100p
Posty: 142
Od: 27 lut 2016, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Ależ ta Anna ma pędzików ;:167 pięknie to wygląda, i ten kolorek ;:167
Pozdrawiam Marta
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Iwona 0103, dziękuję! Mnie on również zauroczył. W ogóle nie był w planach, ale jak to mówią, była to "miłość od pierwszego wejrzenia", a właściwie od pierwszego kroku na progu biedronki. Poza kolorystyką i intensywnie wybarwioną warżką bardzo podoba mi się trochę "gwiazdkowaty" kształt kwiatów, z jednej strony ostatnio całkiem popularny, dla mnie wciąż mocno oryginalny.

marta_N, wszędzie czytam, że dendrobia phal. wypuszczają pędy zwykle na samym końcu psb, rzadko kiedy z boku, widocznie mam jakiś ewenement albo silnie pędzony egzemplarz. Przeszedł swoje ale cieszy oko i nos. Szczerze polecam jeśli ktoś zastanawia się nad pachnącym storczykiem.
Awatar użytkownika
miss_patrycja
50p
50p
Posty: 93
Od: 13 mar 2016, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Ostatni nabytek godny pozazdroszczenia! Wygląda niesamowicie okazale i bujnie! A jeśli dodatkowo pachnie to jestem całkiem zazdrosna :lol:
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

miss_patrycja pisze:Wygląda niesamowicie okazale i bujnie!
Gdy tak patrzę, na uschnięte kikutki przy łuskach dochodzę do wniosku, że poza dwoma pąkami, które zasuszył już u mnie, zgubił jeszcze 4-5 po drodze do sklepu. Dopiero wtedy mogłoby być bujnie.

Tymczasem: ktoś dał cynk o świeżej dostawie hybryd phal w Tesco (oferta ważna od 19.05), dzięki! Mogę sobie go odhaczyć z wishlisty.

Phalaenopsis w typie Golden Beauty:

Obrazek

Wybór był trudny, tym bardziej, że obok stał jeden jedyny egzemplarz, kropka w kropkę identyczny z hybrydą Sun Passat. Ah te limitowane parapety...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”