Doniczki lub osłonki do storczyków

lusi72
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 lut 2016, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Błędy w uprawie... czyli czego nie należy robić

Post »

onectica Tak, może i by wyszło na to samo, ale jednak w doniczkach jest więcej nacięć doprowadzających powietrze do korzeni i można jeszcze dorobić dziurki po bokach i jeszcze będzie więcej powietrza, co im bardzo służy. A jeśli wsadzisz do doniczki ładnej, to już tam dziurek nie zrobisz tyle, bo będzie nieestetycznie Co do osłonek to są ok, tylko nie mogą być zbyt male i ciasne, bo też musi być przepływ powietrza. :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Błędy w uprawie... czyli czego nie należy robić

Post »

No właśnie, ja od niedawna zacząłem budować swoją kolekcję storczyków i jeszcze ich nie przesadzałem, ale też czytałem, że Phalenopsis musi mieć przezroczystą doniczkę, żeby do korzeni docierało światło. Ale tutaj czytałem, że u niektórych rośnie w normalnych osłonkach. To jak to w końcu jest?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lusi72
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 lut 2016, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Błędy w uprawie... czyli czego nie należy robić

Post »

Tylko przezroczyste doniczki, a dużo lepiej, gdy stoją na podstawce bez żadnych osłonek, masz wtedy idealny widok korzeni, wiesz jakie są i czy je podlać czy nie bez ruszania i zaglądania. Ja osobiście też kupowałam osłonki, ale teraz już nie, tylko same podstawki. :heja

Witaj. Poprawiłam Twoje ostatnie posty (literówki, błędy, brak polskich znaków, brak podziału na poszczególne zdania, brak interpunkcji itp.) Na FO piszemy poprawną polszczyzną i zrozumiale dla innych, a więc zgodnie z regulaminem. Swoje posty można edytować i poprawić samodzielnie. Następne niechlujne posty będą niestety usuwane. wanda/mod
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

No tak, powietrze ok, dziur można narobić w zasadzie we wszystkim. Ale w przezroczystych chyba nie o samą możliwość oglądania chodzi?
Jeżeli chodzi o fotosyntezę i dostęp światła do korzeni, to z osłonek (tych nieprzezroczystych) powinniśmy w ogóle zrezygnować.
Tak na zdrowy rozum ;:218
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o storczyki, zdołałam uśmiercić co najmniej kilka, zanim zrozumiałam, że w przezroczystym pojemniku nawet bez dziurek nie zaleje rośliny bo widzę kiedy trzeba ją podlać. Wcześniej zgony następowały z przelania, bo podlewałam tak często jak inne parapetowce.
I jeszcze jedno, ponieważ oryginalne, szklane donice do storczyków są drogie, używam wazonów z Ikei po 5,99/ szt i warstwy keramzytu. Jak na razie odnoszę sukcesy tzn. rośliny od roku rosną i kwitną.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Ja uważam, że skoro korzenie phalaenopsis są zielone, to zachodzi w nich fotosynteza i nawet jeśli w nieznacznym stopniu, to i tak warto nie zabierać im światła. Moje storczyki są albo w przeźroczystych osłonkach - szklanych/plastikowych albo bez. Roślinki są raczej zdrowe (ostatnio mam zlot ziemiórek ... :roll: ) i systematycznie kwitnące. Nie próbowałam w nieprzeźroczystych osłonkach, może też byłyby zdrowe i kwitnące, ale sprawdzać nie będę. Fakt, że korzenie do których nie dochodzi światło tracą zielony kolor o czymś świadczy. Ciekawą propozycją są ceramiczne, "podziurawione" doniczki dla storczyków oferowane w którymś ze sklepów internetowych. Trochę kusi mnie, żeby spróbować, głównie przez to, że są ciężkie i rozwiązałyby problem utraty stabilności przez niektóre moje roślinki w czasie kwitnienia, no i do tego atrakcyjnie się prezentują. Może ktoś z forumowiczów próbował?


Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Mam jedną taką doniczkę, wygląda super ale nic poza tym. Trzymałam tak promenaee (taki storczyk jak na zdj z doniczką) i później 3 miniaturki wsadzone razem i nie nadążałam z podlewaniem, podłoże przesychało zbyt szybko, w efekcie kilka korzeni po prostu uschło . Doniczki ceramiczne same w sobie chłoną wodę. Jeśli masz super wilgotne mieszkanie to jest to genialne rozwiązanie. Natomiast jeśli są to normalne warunki tj 40-50% wilgotności to ja bym sobie darowała (sama żałuje zakupu tej doniczki).
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Ja trzymam storczyki w dwóch rodzajach osłonek:

1. osłonki szklane kremowe matowe, w których doniczka właściwa (ta w której siedzi phalaenopsis) wisi w powietrzu a pod nią zbiera się woda;
2. osłonki płaskie ceramiczne, nieco większe niż średnica samej doniczki właściwej aby światło dochodziło do korzeni i świeże powietrze.

Wybieram te 2. gdyż podlewając storczyki w osłonkach wysokich muszę następnie każdy egzemplarz wyjąć i odlać nadmiar wody. W płaskich osłonkach wystarczy że naleję 1-1,5 cm wody i korzenie wpiją ile im trzeba, a reszta odparuje. Podlewam tym systemem co 9-11 dni i nie narzekam na żadne problemy w pielęgnacji, co więcej zaoszczędzam sobie czasu na obracanie każdej rośliny i ceregiele z odlewaniem wody. Przy 40 storczykach to po prostu przestało mnie bawić.

Nie zauważyłam żadnych ujemnych skutków pozbawienia korzeni moich roślin większej ilości światła.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

A nie pokazałabyś, jak to wisi?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Miałam na myśli zwykłe osłonki do storczyków, takie nieco wyższe, w których doniczka nie opada na sam dół, ale zatrzymuje się na ściankach, pozostawiając kilka cm wolnej przestrzeni od dołu. Standardowa osłonka do storczyka.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Storczyki same w sobie są tak ozdobne, że swoim dałam szklane zupełnie przeźroczyste osłonki. Wzrok skupiają ich kwiaty i tym się zachwycamy. Nie jestem wytrawnym hodowcą, przygodę ze storczykami dopiero zaczynam, ale te wszystkie kolorowe cudeńka na półkach w centrach ogrodniczych jakoś mnie nie przekonują :D
x-d-ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lip 2016, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Kochani jeżeli chodzi o storczyki, chciałam się dopytać czy osłonka ma znaczenie w rozwoju storczyka ? Pytam ponieważ kiedyś słyszałam, że jak korzenie mają ciemno wtedy roślina nie chce rosnąć, dlatego ważne żeby doniczka była przezroczysta. Natomiast upatrzyłam sobie doniczkę ażurową LACE DLAC140-389U i nie wiem czy na pewno mogę ją zakupić dla moich storczyków :)
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Wszystko zależy od odmiany storczyka. Niektóre storczyki wolą rosnąć w zwykłych, ciemnych doniczkach. A przezroczyste nadają się dla falenopsisów. Uprawiałam falenopsisy w różnych doniczkach. Falki dużo szybciej rosną właśnie w takich przezroczystych doniczkach bo mają więcej światła. Dobrze też rosną uprawiane na podkładce oczywiście dzięki światłu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”