Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

ODPOWIEDZ
Przestrojnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2021, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pitaja, Smoczy owoc(Hylocereus)

Post »

Witam,

jestem nowy na forum, ale często tu zaglądam po różne porady.

trafiłem na wątek z pitają, z racji tego że mój okaz kwitnie rok w rok (ma od 1 do 5 kwiatów) na wiosnę. Jednakże nigdy nie chce zawiązać mi owoców. Próbowałem zapylić pędzelkiem, wystawiałem na parapet aby jakiś trzmiel zapylił, ale bezskutecznie. Gdzieś przeczytałem, że konieczny może być drugi egzemplarz kwitnący, aby doszło do zawiązania owocu.


w 2019 r.:
Obrazek

w 2020 r.:
Obrazek

w 2021 - obecnie (po mocnym przycięciu, po remoncie zmarniała i byłem zmuszony odciąć wiele "łodyg"?
Obrazek

PS odnośnie wieku, szczepkę dostałem od babci w 2010 albo 2011, zakwitła po 4 latach jednym małym kwiatkiem. Ziemia - glina 1/3+piasek 1/3+zwykła ziemia z ogródka 1/3.
Co do głupot piszących żeby kwitnąć pitaja wymaga wielkości małego drzewka owocowego i "wieku" - moja rośnie w doniczce o średnicy 13 cm i wysokości 12 cm...(taka jak dla storczyka). Przesadzałem ją 2 razy. (Pierwszy gdy rosła w mini doniczce, a potem do doniczki "storczykowej"
Nawożę raz w roku, na koniec zimy - i naprawdę skromnie. Często przesuszam ziemie - widać to po łodygach że zapadają się do wewnątrz, po czym obficie podlewam - wiosną daje to efekt wypuszczenia kilku pąków. Nie chucham na nią, nie pilnuje aby podlewać regularnie itp :) żona już kilku krotnie chciała się pozbyć tego "brzydkiego" kwiatka - ale nie dam jej :)



-- Cz 22 kwi 2021 18:26 --
Przepraszam za zamieszanie, roślina którą brałem za pitaje okazałą się Epiphyllum :)

nie mogę już zedytować poprzedniego posta.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Mieliśmy już na forum przypadek jego owocowania tutaj post i zdjęcie https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 2#p6030812
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
abart13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2021, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moj nabytek

Post »

Drodzy Forumowicze, jestem tu od chwili i jestem totalnym kwiatowym laikiem. W poniedziałek dostałam takie ogromne epi. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady jak sie nim zaopiekowac. Zagoscil w slonecznym pokoju, z oknem od poludniowej srony. Nie stoi bezposrednio przy oknie. Bardzo prosze o wszelkie rady jak go wypielegnowac, jak podlewac. Czy jest jeszcze szansa na kwiaty? Czy poobcinac mu liscie? Jak oceniacie jego stan? Z gory dziekuje!
Obrazek
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Na początek radzę przeczytać ten wątek.


Pierwsze, najpierwsiejsze podstawy to ziemia. Sprawdź w jakim podłożu twój nabytek rośnie... dobrze byłoby go przesadzić (żeby zerknąć w korzenie i inne takie), ale NAJPIERW radzę ci poszukać jaka jest konkretna mieszanka (przede wszystkim jakie proporcje ziemi, żwirku i innych rozluźniaczy), żeby nie okazało się, że niezbędne jest kolejne przesadzenie.

Po drugie stanowisko powinno być raczej jak najbliżej okna (niech mnie Norbert poprawi, jeśli się mylę).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Na pewno, jak pisze Majajka trzeba wpierw sprawdzić jakie ma podłoże, a najlepiej przesadzić do właściwego podłoża. Podłoże powinno być mocno przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2:1, można nawet 1:1. Na dnie doniczki (z odpływem), powinien być drenaż z keramzytu.
Po przesadzeniu odczekaj z tydzień przynajmniej z pierwszym podlaniem, potem kolejne jak przeschnie podłoże.

Stanowisko, przy południowej wystawie trzeba uważać z ostrym słońcem w godzinach południowych. Najlepiej znaleźć dla niego stanowisko nieco dalej od okna, poza obręb promieni słonecznych.

Jeśli chodzi o kwitnienie, to zależy od wielu czynników, przede wszystkim roślina powinna być dojrzała - Twoja raczej na pewno jest. Tutaj radziłbym Ci przejrzeć wątek, jakie czynniki powinny być dodatkowo spełnione.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
abart13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2021, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Bardzo serdecznie dziękuję za pomocne odpowiedzi! Postaram sie o niego zadbac, utrzymywac w miare suche podloze. Niestety obecnie nie jestem w stanie sama go przesadzic. Czy można zrobic to latem? Czy powinnam poprzycinac go trochę? I czy patrząc na np taki liść jak na zdjęciu, można powiedziec ze bedzie mial pączki kwiatowe latem czy to raczej moje płonne nadzieje i będą tylko kolejne liscie? :) Dziękuję!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Najlepiej byłoby zrobić to jak najszybciej, do lata jeszcze trochę czasu, a szkoda żeby zmarnował się taki okaz zwłaszcza, że jest po tzw. przejściach. Z przesadzaniem w lecie trzeba uważać, żeby nie robić tego w gorące dni, tylko wybrać nieco chłodniejszy okres.

Przycinać oczywiście można, to nawet powinno pobudzić do rozgałęzienia. Na pewno można powycinać suche liście oraz ew. te z suchymi fragmentami. Te rośliny w zasadzie nie sprawiają większych problemów w uprawie oprócz tego, że niektóre potrafią osiągnąć z wiekiem duże rozmiary. :wink:

Na liściu ze zdjęcia ja tam nie widzę pąków kwiatowych i raczej nie nastawiał bym się w tym sezonie na kwiaty. Ma pewno to musi się na razie zaaklimatyzować do nowych warunków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Jedyny duży pozostawiony u mnie epi:

Epikaktus (Epiphyllum hybr.) Feuerzauber kwiat klasy M
Obrazek

Obrazek

Obrazek
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Mogę prosić o identyfikację?

Spodziewałam się różowego kwiatu a jest taki i gdy usechł zawiązał się zielony owoc.


Obrazek


Obrazek
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Chyba znalazłam, to Epiphyllum guatemalense f. Monstrosa.


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Orszulka
200p
200p
Posty: 440
Od: 25 lip 2010, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Kwitły u mnie w tym sezonie:
Tinseltown
Obrazek

Obrazek

Maientraum
Obrazek

Obrazek

Sonoma Sunshine
Obrazek

Truly Yours
Obrazek

Weisser Riese
Obrazek
Pozdrawiam, Ula.
Moje kaktusy oraz cała reszta.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Absolutna rewelacja - kwiaty z tych najpiękniejszych. ;:138

W moich oczach najładniejszy wydaje się być E. Truly Yours z kolorami jakie najbardziej lubię... ;:173
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Mój Król Midas.
Obrazek
:heja
BOŻENA
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”