Ogrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Co sądzicie o piecyku gazowym? Albo takim "promienniku" do butli z gazem w kształcie anteny satelitarnej hehe. Rozmawiałem z pewną osobą, która ogrzewa foliaka gazem. Jest oczywiście pewien "zapach" nad ranem jednak nigdy nie odnotował żadnych negatywnych konsekwencji jeśli chodzi o rośliny. Na wiadomym portalu aukcyjnym takie piecyki za 200-300zł mają bodaj funkcje stopniowania mocy np 1,4kw 2,8kw 4,2kw. Co do promiennika to jego moc reguluje się chyba stopniem ee... odkręcenia zaworu na butli? Jak to jest z bezpieczeństwem? Taki piecyk chyba będzie bezpieczniejszy od promiennika gazowego...

Moje drugie pytanie - co warto założyć NA szklarnię/tunel poliwęglanowy by ograniczyć utratę ciepła? Gdzie coś takiego, jakieś maty - kupić w miarę sensownej cenie? (nie po 2-3 tyś za kilkanaście metrów kwadratowych...) Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z czymś takim? Pozdrawiam


EDIT:
Ewentualnie wróciłbym do prądu i kupił coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=yaoCBRyig-Q
I teraz moje pytanie - czy są jakieś urządzenia pomiarowe - które to określiłyby ile prądu zużył ten termowentylator? Np mam przedłużacz, potem to, co by mi mierzyło zużycie prądu i potem termowentylator - chodzi o to, że rodzinka już panikuje, że rachunki za prąd będą kosmiczne. A tak to bym zobaczył ile zużyło prądu i spokojnie bym za to "dopłacił" z własnej kieszeni w ramach swoich "fanaberii".

EDIT2:
Znalazłem jeszcze coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/nagrzewnica-g ... 4291fbf951
Czyli paliwo - gaz. Plus rozdmuchiwanie ciepła i CZUJNIK temperatury - że nie będzie chodziło cały czas a załączało się kiedy temperatura spadnie np poniżej 8 stopni. I teraz pytanie - jak z dostępem do tlenu? Mój tunel poliwęglanowy nie jest super szczelny - tzn przy i wokół drzwi wiadomo są szpary miejscami 3 do 8mm (inaczej nie dałoby się drzwi otworzyć. Czy to by wystarczyło? Co jeśli by zabrakło tlenu w szklarni? Tzn jak zareaguje urządzenie?

Wybaczcie tak rozległe rozmyślania ale temat ważny - póki co palę jeszcze wkładami do zniczy. Postawiłbym na prąd ale jak pisałem - rachunki mogą mnie zjeść a jeśli już prąd - to z jakimś licznikiem ile go zużyto.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Kupujesz zwykły miernik zużycia energii za około 40 PLN i po jego ustawieniu nawet wiesz ile za prąd zapłacisz ponieważ przeliczy to.
Jeśli chodzi o ten piecyk gazowy plusem będzie cena 150-200 PLN jednak przy koszcie butli z gazem (u mnie jej koszt) to 50 PLN, i nie wiem jak u Ciebie ale starcza mi naokoło miesiąc gotowania na gazie.
Jeśli te 200-250 PLN przeliczymy na prąd średnio liczę 225 PLN/ 0,67PLN/kWh = 335kWh
Starczy to na ogrzewanie prądem (termowentylatorem ustawionym na 1 bieg) 335h czyli / 24 = 13 dób.
I myślę że taką samą ilość dni starczyło by ogrzewanie gazowe.
Dodatkowo trzeba podkreślić że gaz LPG nie lubi niskich temperatur i może zamarznąć, co innego jeśli ogrzewał byś tunel butanem jednak nie znam jego kosztu i systemu dystrybucji. Nie wiem jak wpłynie na rośliny spalenie ogromnej ilości tlenu który zastąpi dwutlenek węgla systemy grzania butlami widziałem w wielkich szklarniach.

I tu znów porównam to do klimatyzacji z opcją grzania myślę że ta ilość prądu starczyła by na ponad miesiąc ogrzewania.
Zakładaj panele fotowoltaiczne i prąd będzie się brał z przyrody albo podciągniesz do mnie kabel elektryczny chętnie oddam 500kWh bo w magazynie mam ponad 2280kWh a panele cały czas prąd robią.

EDIT:
Nagrzewnica gazowa 15kW... kurna "Maksymalne zużycie gazu: 0,73kg/h" butla gazowa 11kg starczyła by na 15h ogrzewania :) Czyli 3PLN/h grzania
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Hej dzięki za odpowiedź. Co do pracy nagrzewnicy na gaz to włączałaby się okresowo więc pewnie gazu starczyłoby na dłużej. Natomiast sam gaz - butla etc... Rodzinka się bała od jakiegoś czasu, że nam butla w domu wywali więc chcę czy nie - mam w domu od niedawna kuchenkę indukcyjną. Chyba zdecyduję się na tą nagrzewnicę na prąd. (Nie stać mnie na klimatyzator a wg mnie kupno takiego sprzętu używanego - gdzieś w ciemno od jakiegoś nieznajomego może mieć niezbyt ciekawy efekt :? ) Np taki, że albo sprzeda mi coś zepsutego lub na "wykończeniu".

Postaram się znaleźć coś z wiatrakiem - rozprowadzaniem powietrza i na prąd z czujnikiem temperatury co by mi nie pracowało na okrągło. Urządzenie położę raczej na podłodze, na czymś eee niepalnym hehe ("podłoga" w tunelu jest wyłożona matą szkółkarską). Sukulenty są na stołach mniej więcej na wys 0,9-1m nad ziemią więc zawsze ciut cieplej niż przy gruncie. Do tego folia bąbelkowa i ten miernik. Już mi nikt nie zarzuci jak przyjdzie rachunek np za 600-800zł (bo indukcja w domu) i będą marudzić, że taki rachunek to przez moje fanaberie i ogrzewanie prądem. :lol:

Poza tym jak pisałem - jak będą już stałe mrozy i krótkie dni to wszystko idzie do garażu - nie ma zbyt sensu tego trzymać na siłę na zewnątrz - i tak w takich temp nie będzie rosło. Potem marzec/kwiecień wyjazd i hmm oby wyszło. :P Jak się zdecyduję na jakieś urządzonko to czym prędzej zaprezentuję i jeszcze się doradzę.

Mieszkam w Północnej Polsce a cóż niestety dziwnym trafem Tesla nie zdążył przez seryjnego samobójcę obdarować świata swoimi wynalazkami i odkryciami co do przenoszenia energii więc niestety muszę się obyć smakiem. Panele mamy w planach ale jak to wiadomo - zawsze jest wokół wiele innych spraw. Lepiej połączyć się z siecią czy samemu "zbierać" energię w obwodzie zamkniętym? Trudne czasy idą kto wie czy za rok czy dwa jeszcze będzie prąd w gniazdkach...
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Może zacznę od końca panele fotowoltaiczne magazynują prąd w sieci ponieważ akumulatory są cholernie drogie a koszt przechowywania 1kWh w akumulatorze to około 80gr. Tym samym nie miał bym miejsca na tyle akumulatorów aby zebrać 2280kWh prądu na zimę.
Zresztą panele PV mam już 6 lat więc dla mnie prąd to jakaś abstrakcja rocznie za prąd wychodzi około 100 pln za jakieś koszty stałe. A uwierz mi prąd kolokwialnie marnuję światło w salonie włączone od rana do nocy, niby kocioł na ekogroszek chodzi a dodatkowy grzejnik elektryczny chodzi.
O indukcję się nie martw za dużo... bierze prąd ale szybciej grzeje potrawy, myślę że przy normalnej rodzinie 2+2 indukcja to 100 PLN miesięcznie więcej za prunt. A gaz kosztuje 50 PLN/butla ten wydatek Ci odejdzie.

Nagrzewnica gazowa jeśli na taką się zdecydowałeś. Folia bąbelkowa o dużych "oczkach" takie po 2-3cm średnicy, dodatkowo zabezpieczy rośliny, dodatkowo możesz boki tunelu obłożyć styropianem na wysokość 1m bo wiadomo że zimno zawsze przy gruncie. Nie wiem jakiej wielkości masz tunel foliowy i jak zasobny portfel ale możesz zacząć uprawy już w połowie stycznia i ogarnąć 2 zbiory rocznie np. pomidorów.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

marcinbb pisze: Dodatkowo trzeba podkreślić że gaz LPG nie lubi niskich temperatur i może zamarznąć, co innego jeśli ogrzewał byś tunel butanem jednak nie znam jego kosztu i systemu dystrybucji. Nie wiem jak wpłynie na rośliny spalenie ogromnej ilości tlenu który zastąpi dwutlenek węgla systemy grzania butlami widziałem w wielkich szklarniach.
Jak Mu ten gaz w butli zamarźnie to:
Po pierwsze nie wiem jaki minus musiał by być (mozna sprawdzić)
A po drugie niech nie liczy że cokolwiek da się ogrzać taką metodą (w większej skali oczywiscie)

Rodzice ...dzieścia lat temu dogrzewali gazem końcówke tunelu tam gdzie rury centralnego niedochodziły ale było to tylko kryzysowe sporadyczne ratowanie się. Jeśli dobrze pamiętam dawało około 1stopień ciepła na plus

Oczywiście wielkość powierzchni ma olbrzymie znaczenie.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Mi wystarczy że gaz jest niebezpieczny w domu mam kilka czujek na to i owamto.
W szklarni tunelu foliowym raczej nieobliczalny ale nie życzę nikomu tego sprawdzać.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Witam,
po weekendzie przyjeżdża do mnie nagrzewnica MY11723. Watomierz już przyszedł ale jeszcze w opakowaniu, bo nie miałem kiedy się tym zająć. W instrukcji ponoć zabraniają podłączania urządzenia "niebezpośrednio" a ja tu chcę jeszcze watomierz podłączać hmm.

Muszę wyczuć termostat na ok 7-8 stopni i będę testował... No i oczywiście w instrukcji już widzę, by nie zostawiać urządzenia samopas. :?
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Podłączać bezpośrednio bo to urządzenie ma sporą moc, co za tym idzie, mówiąc skrótem, kable mocno się grzeją i na punktach styku może dojść do zwarcia i pożaru (więc im mniej punktów łączących tym lepiej). To zależy oczywiście od jakości gniazdka i wtyczki. Sprawdź jaki max prąd może obsłużyć watomierz i jeśli nagrzewnica pobiera więcej lepiej go nie podłączać. Jeśli wszystko jest ok to na początku obserwuj gniazdko i wtyk czy za bardzo się nie grzeją (najczęściej jeśli jest źle czuć swąd spalenizny po dłuższym czasie działania urządzenia a jeśli dotkniesz wtyczki jest mocno gorąca). Najczęstszą przyczyną problemów są niedokręcone dobrze kable do gniazdka oraz złej jakości wtyczka, zbyt luźna lub wyrobione blaszki w gniazdku (te w które wtykasz wtyczkę).
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Ok dziękuję za informacje. Watomierz przynajmniej w instrukcji/na opakowaniu widnieje informacja o maksymalnej mocy 3680 Wat. Zastanawiam się czy może nie lepiej kupić jednak nieco słabszą nagrzewnicę (chciałem kupić MY11726) ale nigdzie jej nie mieli - dopiero gdzieś za 2 tyg jeden sklep miał mieć dostawę a mrozy tuż tuż...

Inna sprawa jest taka, że zarówno ten jak i ten drugi model działają w dwóch trybach a przynajmniej tak piszą na stronie sklepu.... "Regulacja mocy 25/1500/3000W" Chyba to wkleili z opisu jakiegoś innego modelu bo powinno być 3500W.. No nic..

Obrazek

Po prawej pokrętło regulacji temperatury (docelowo nie będzie mocno grzało - aby podtrzymać temp 6-8 stopni w szklarni).
Pokrętło po lewej: Zero, potem wiatrak, potem działanie na połowie mocy i czwarte objaśnienie: pełna moc. Podejrzewam i mam nadzieję, że będę używał tylko tej opcji "połowa mocy" bo jak mówię - to będzie bardziej nie żeby ogrzać ale żeby nie dopuścić do ujemnych temp wewnątrz.

Tak więc na chłopski rozum rozumiem, że z tą opcją na pół gwizdka tj 1500W watomierz już na spokojnie dałby radę? Sama nagrzewnica włączałaby się i wyłączała cyklicznie - ma termostat. Wiatrak zaś jak mówią w instrukcji - chodzi cały czas. No i hmm to zostawianie sprzętu na noc bez nadzoru jakby nie było - człowiek musi iść spać ehh i tak źle i tak nie dobrze.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Ja zaś kiedyś kupiłem z marketu 3 nagrzewnice niecałe 30 zł ,za 1 sztukę, szczególnie używałem jako wentylatora do zbijania z góry na dół szklarni ciepłego powietrza. Miała dwa zakresy mocy 1 i 2 kW, oraz termostat, a nawet wyłącznik bezpieczeństwa, jeśli się przewróci. Coś rodzaju jak ten Termowentylator VOLTENO Biały 2000W VO0283
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Najważniejsze są styki czyli miejsca potencjalnego iskrzenia które może spowodować pożar. Ale nie trzeba się bać, trzeba tylko przejrzeć kontakt, sprawdzić czy nie ma luzów, po podłączeniu Watomierza lekko poruszać czy nie "lata" w gniazdku, i podobnie po włączeniu nagrzewnicy do Watomierza. Generalnie układ powinien być "sztywny" bez luzów. Potem włączyć, niech trochę pochodzi (ze dwie, trzy godziny) dotknąć Watomierza, kontaktu i wszystkie wtyczki (ostrożnie żeby nie popieściło) i sprawdzić czy nic się za bardzo nie nagrzewa. Powąchać (tak wiem jak to brzmi) - topiący się plastik śmierdzi. Jeśli wszystko jest ok - używać i się za bardzo nie martwić. Ja mam podobnie podłączone grzejniki elektryczne w domku (przez wtyczkę która nim steruje i jednocześnie mierzy pobraną moc - tzw. smart home ale jednak moc pobrana to max 1900 W) i działa to już dwa lata bez problemów. Okresowo robić przegląd j.w.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Jakiej wielkości tunel foliowy chcesz ogrzewać tą nagrzewnicą?
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Witam, - tunel poliwęglanowy grubości 4mm. Tunel 3m szer. i 8 dł. razem 24m2. Wys ok 2 - 2,1m. Z tym, że tak jak mówię - podgrzewanie będzie max do połowy, mooooże do końca listopada - potem rośliny idą "spać". Następnie w nowym roku pewnie przełom marca kwietnia z powrotem. Watomierz podłączyłem do jednego, drugiego przedłużacza i siedzi mocno aż ciężko to potem odczepić. Niestety na samą nagrzewnicę jeszcze czekam - zastanawiam się, czy nie zamówiłem za "dużej" - ew w ciągu 2 tyg mam prawo zwrócić bez podania przyczyny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”