Ogrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Jak myślicie ogrzało by to szklarnie jak bym podłączył do tego farelke 400W z termostatem która by cały czas nie chodziła bo ma termostat i wyłancza się jak jest nagrane i włancza jak jest chłodno https://www.sklepelektryka24.pl/zestaw- ... 1000w.html
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Adrian czy my mamy myśleć za ciebie. Pisałem panele 570W w pochmurny dzień dadzą 57W nie starczy nawet na przetwornicę. A termowentylator na w pełni naładowanym akumulatorze wytrzyma:
200Ah odda z siebie 160Ah - 20% straty na przetwornicy 128Ah
128Ah / 2 = 64h
Oczywiście zdajesz sobie sprawę że 400W farelką nie podniesiesz temperatury w tunelu nawet o 0,5*C?

6000 PLN ile prądu można za to kupić 6000 / 0,6 = 10000kWh starczy na 3 LATA rachunków za prąd w standardowym domu.

U mnie dziś zestaw 2 paneli 310W każdy zrobiło 0,5kWh (starczyło by na 1h pracy termowentylatora w systemie on grid przy akumulatorze to jakieś 40 minut pracy.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Powiem Wam, że nie pomyślałam by nadwyżkę z paneli słonecznych przekierować na foliak? Ale teraz bardziej zastanawia mnie jak? Bo do głowy przychodzi mi tylko coś typu farelka, bo obrót powietrza musi być. Grzejnik raczej ogrzeje miejsce. U mnie jest 19 paneli. W tym roku były remonty, dużo spawania i nie ma jakiejś wielkiej nadprodukcji prądu, ale może to dobry pomysł z tym dogrzaniem ?. Macie jakieś pomysły? Któregoś roku mój M mi grilla rozpalił i wszystko zchajcował. Teraz się z tego śmiejemy, ale w tedy miałam ochotę Go zamordować .
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Prostym i tanim rozwiazaniem będzie folia na podczerwień. Prosty montaż tani sterownik. Długa niezawodność
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

O wiele lepszym rozwiązaniem niż podczerwień będzie klimatyzacja przenośna która z 1kWh zrobi przynajmniej 3kW ciepła. Taką klimę z opcją ogrzewania kupisz na portalu z rzeczami używanymi za około 400-600 PLN.

EDIT:
tylko należy pamiętać aby szukać takiej z opcją grzania a nie tylko chłodzenia
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Najlepiej jednak użyć farelki
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

A dlaczego klimatyzator który bierze 3 razy mniej energii elektrycznej jest gorszy?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Trochę dziwnie że wyprodukuje 3 razy więcej ciepła niż pobierze energii.
Gdyby tak było to pompy ciepła byłyby nie potrzebne.
Podczerwień jest o tyle lepsza że ogrzewa przedmioty (sadzonki) i nie potrzeba nagrzewać całego pomieszczenia. Nie mówię teoretycznie bo sam podczerwienią grzałem jeden pokój.
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Praw fizyki nie oszukasz stara klima sprzed 10 lat miała SCOP całoroczny równy 3 czyli z 1kW prądu robi 3kW ciepła. Farelka z ma COP i SCOP = 1 bo fizyki nie oszukasz. Podczerwień to tzw. panele na podczerwień które montujesz na suficie i grzeją górne liście a jak się schowasz w cień, nic nie grzeją. Więc liście poniżej zmarzną.
Klima dmucha ciepłym powietrzem o wydajności około 500m3/h czyli taki tunel foliowy 18m2 o kubaturze OK 100m3 powietrze przepchnie 5 razy. A ta farelka działa jak kondukcja - ciepłe idzie do góry a zimne siedzi na dole - w foliaku na górze możesz mieć +5*C a na dole -5*C.
A klima wieje na dół z dołu zabiera zimne powietrze. Praw fizyki nie oszukasz.

Moja klima w domu bierze 700W a ogrzewa 40m2 salon o wysokości 7m? Wkręć sobie 7 żarówek o mocy 100W i zobaczymy czy w tym salonie będzie Ci ciepło. Możesz również chłodzić jednak tu starczy 400W na schłodzenie tego samego salonu. Ale ja mam prąd za frajer i 1000 kWh w te czy w tamte to jakieś groszowe tematy (fotowoltaika 7kW)
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Witam
Temat dla mnie obecnie bardzo "palący" mianowicie - mam tunel z poliwęglanu 24m2 i sporą kolekcję sukulentów etc.
Tunel półokrągły a grubość poliwęglanu to 4mm więc szału nie ma. Stoją one na stołach. To, na czym mi zależy to utrzymanie w październiku a potem w marcu i kwietniu (zimą idą do chłodnego zacienionego garażu) nocą temperatury np co najmniej 7 stopni, by jeszcze trochę przedłużyć im czas wzrostu i by nie zostały zabite przez niskie temperatury.

Co wg Was byłoby najlepszym rozwiązaniem? Nie mam zbyt możliwości instalacji systemów z kablami ani typowego pieca i opalania. Myślałem nad jakimś grzejnikiem elektrycznym z czujnikiem temperatury bądź czymś w rodzaju tych generatorów podczerwieni. A może jakaś nagrzewnica?

Bardzo proszę Was o poradę bo już za chwilę zaczną się zimne noce a cała kolekcja jest raz że sporo warta to niektórych roślin próżno teraz szukać w Polsce. Dziękuję i pozdrawiam

PS: Czy dobrym pomysłem byłoby nałożenie od zewnątrz na całą szklarnię jakiejś maty ale jak to potem będzie przepuszczać światło słoneczne? Szklarnia jest zorientowana dłuższymi bokami na północ południe a frontem i tyłem na wschód i zachód tak, by operacja słoneczna była jak najlepsza w sezonie. Może więc od boku północnego dać na wierzch jakąś grubą białą włókninę zimową (taką, którą okrywa się drzewa i krzewy na zimę) - w końcu od północy i tak światła szklarnia nie dostanie.

Tylko powtórzę: to prewencyjne "dogrzewanie" będzie uruchomione w październiku a potem w marcu, kwietniu - zimą bym się nie wypłacił i kaktusy, sukulenty pójdą spać.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Klimatyzacja przenośna z opcją grzania, z 1kWh prądu robi ponad 4kW ciepła. Grzejnik robi z 1kWh tylko 1kW ciepła
Więc szukaj klimy z opcją grzania na OLX są czasami po 500 PLN a robią robotę. Używam takiej klimy 3,5kW do ogrzewania salonu 40m2 i 7m wysokiego daje radę.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Dobrze rozumiem, że chodzi o klimatyzator? Grzejniki są nieefektywne? Czym to wszystko się różni? ...
Szukam teraz czegoś na wiadomym portalu aukcyjnym i to, co znalazłem to np kurtyny powietrzne np https://allegro.pl/oferta/kurtyna-powie ... 8453056396 .

A może jakieś nagrzewnice typu: https://allegro.pl/oferta/grzejnik-elek ... f38053c839

Yhmm nagrzewnica to inaczej grzejnik? ... A może jakiś inny termowentylator eghhh...

Co rozumieć pod słowem klimatyzacja przenośna? Spotkałem się kiedyś właśnie z tym stwierdzeniem, że "klimatyzator" z 1 części prądu robi 3-4 krotnie więcej ciepła. Co więc mam wybrać? Fundusze powiedziałbym, że nie są jakieś powalające. Co moglibyście doradzić za max parę stów? Niestety jestem w tym zielony. Przypominam tylko, że to źródło ciepła byłoby w użytku w miesiące typu październik, początek listopada a potem marzec, kwiecień - tak, by w szklarni nie dopuścić do spadku temperatury np poniżej 6-7 stopni by sukulenty nie zmarzły.

Będę wdzięczny za konkretne rady, przykłady, podanie modelu etc. Dzięki.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Pierwszy z brzegu jaki znalazłem https://www.olx.pl/oferta/klimatyzator- ... FEJUP.html Pewnie moderzy niedługo usuną więc szybko oglądaj (nie moja oferta).
Ta klimatyzacja praktycznie niczym nie różni się od tych montowanych w mieszkaniach z tym że to wersja przenośna.

Kurtyna powietrza z 1kW prądu zrobi 1kW ciepła i nic poza tym, Klimatyzator przenośny z funkcją grzania z 1kW prądu zrobi 3kW ciepła.

Tu jest jakiś ranking klimatyzatorów z opcją ogrzewania: https://najlepszerankingi.pl/dom-i-ogro ... a-grzania/
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”