Ogrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Edzia9891
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogrzewanie szklarni

Post »

Witam. Chciałabym zrobić ogrzewanie dwóch szklarni (ok. 100m2 każda) jednym piecem z podajnikiem. na razie mam postawioną jedną szklarnie i zrobione ogrzewanie "podłogowe" w sekcjach sadzenia roślin. Jednak jest to niewystarczające gdyż przy dużych mrozach woda parująca z ziemi i roślin osadza się na liściach i sadzonki przymarzają. Może ktoś z Was ma pomysł jak udoskonalić ogrzewanie? Jaki piec byłby najlepszy?
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zrobić ogrzewanie szklarni?

Post »

Może do "podłogówki" dołożyć zwykły grzejnik, który zapewniłby też lepszą cyrkulację powietrza. Albo dmuchawa/nagrzewnica np. olejowa wolnostojąca lub wodna wpięta do systemu ale ona może wysuszać powietrze. Lub grzejnik kanałowy wzdłuż ściany.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak zrobić ogrzewanie szklarni?

Post »

Pomyśl, żeby na noc mieć kurtyny termoizolacyjne, bo inaczej przy 200m2 i przy mrozie, to 20kg węgla na godzinę może być za mało.
Edzia9891
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zrobić ogrzewanie szklarni?

Post »

Kurtyny? A gdzie je można kupić? Miałam podłączone 2 grzejniki ale nie zdawały egzaminu niestety.
Awatar użytkownika
oran3a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2014, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Jak zrobić ogrzewanie szklarni?

Post »

Witam wszystkich.
Przeglądałam i czytam Wasze forum już od kilku lat. Jednak zarejestrowałam się dopiero wczoraj. Od około 25 lat uprawiam cytrusy. Jednak głównie interesuje mnie uprawa sukulentów. Mam około 2000 szt gatunków. Zanim moje hobby dorosło do tych rozmiarów - sukulenty a wcześniej trochę kaktusów - były uprawiane w tzw ogrodzie zimowym. Zrobiłam ten ogród w większości sama na 18 m2 werandzie.
W ubiegłym roku wybudowałam szklarnię a raczej szklarenkę. W zimie przebywały tam właśnie różne kaktusowate, w kilka zimniejszych nocy włączony był piec elektryczny, kaktusy przetrwały. Jednak rachunek, jaki otrzymałam za prąd był zabojczy.
Zima nie była mroźna.
Zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś ogrzewacza gazowego i dwóch butli na wymianę. Przy większych mrozach butle 11 kg musiałabym zmieniać co dwa dni.
Jednak zastanawia mnie czy ogrzewanie gazem jest możliwe przy uprawie tych wszystkich uroczych echeveria, pachyveria, euphorbiach itd.
Czy to nie będzie dla nich szkodliwe???
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam wszystkich
Therese
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak zrobić ogrzewanie szklarni?

Post »

Wydaje mi się, że najbardziej opłacałoby się, żeby szklarnię ocieplić dobrze boki i na górę dać folię, a w razie, gdy będzie za gorąco zrobić otwieranie na wietrzenie. Jeśli ma się rośliny na stołach, to ogrzewanie od dołu, a na noc przykrywać nawet styropianem i wystarczy minimalna ilość energii do utrzymania dodatniej temperatury. Ogrzewanie gazowe w małej kubaturze wypali większość tlenu i nawet może się wytwarzać tlenek węgla.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zrobić ogrzewanie szklarni?

Post »

Może testował ktoś ogrzewanie słoneczne na bazie skrzyni z puszkami po piwie ?
Ponoć to ma dobrą wydajność ale nie wiem jak z nagrzewanie powietrza. Wodę podgrzew dobrze.
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zrobić ogrzewanie szklarni?

Post »

oran3a pisze: Zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś ogrzewacza gazowego i dwóch butli na wymianę. Przy większych mrozach butle 11 kg musiałabym zmieniać co dwa dni.
Jednak zastanawia mnie czy ogrzewanie gazem jest możliwe przy uprawie tych wszystkich uroczych echeveria, pachyveria, euphorbiach itd.
Czy to nie będzie dla nich szkodliwe???
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam wszystkich
Nie będzie szkodliwe jeśli zastosujesz ogrzewanie typu Truma

https://www.google.pl/search?q=ogrzewan ... 25&bih=475
kolin09
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2016, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ogrzewanie szklarni

Post »

Nie wiem dlaczego, ale mój post został usunięty. Zapytam czy koza do szklarni 50m2 będzie dobra z nadmuchem 15 kw. Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Jeśli chodzi jaką moc ma mieć ogrzewanie, to głównie zależy od wykonania szklarni, jakiej grubości szyby, czy będzie dodatkowa folia izolacyjna, po bokach, na suficie. Bo teoretycznie, jeśli by nie było strat w ogrzewaniu, to i piec byłby zbędny, a temperatura by się utrzymywała na równym poziomie.
kolin09
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2016, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Szklarnia ma byś wykonana z staryxh okien ale nie cała ściany boczne mają być z okien a szczyty i dach z foli 4sez lub 6sez postaram się wszystko uszczelnić i wstawić koze z nadmuchem myśle że w najwyszym punkcie będą 3m dach 2 spadowy
kolin09
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2016, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

i co ten piecyk będzie dobry ;:173 sory za te błedy klawiatura mi szwankuje
kolin09
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2016, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

rura spiro czy takie sztywne rury do rozprowadzenia ciepła od tej kozy wziąźć
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”