Ogrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Klimatyzacja przenośna z opcją grzania, z 1kWh prądu robi ponad 4kW ciepła. Grzejnik robi z 1kWh tylko 1kW ciepła
Więc szukaj klimy z opcją grzania na OLX są czasami po 500 PLN a robią robotę. Używam takiej klimy 3,5kW do ogrzewania salonu 40m2 i 7m wysokiego daje radę.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Dobrze rozumiem, że chodzi o klimatyzator? Grzejniki są nieefektywne? Czym to wszystko się różni? ...
Szukam teraz czegoś na wiadomym portalu aukcyjnym i to, co znalazłem to np kurtyny powietrzne np https://allegro.pl/oferta/kurtyna-powie ... 8453056396 .

A może jakieś nagrzewnice typu: https://allegro.pl/oferta/grzejnik-elek ... f38053c839

Yhmm nagrzewnica to inaczej grzejnik? ... A może jakiś inny termowentylator eghhh...

Co rozumieć pod słowem klimatyzacja przenośna? Spotkałem się kiedyś właśnie z tym stwierdzeniem, że "klimatyzator" z 1 części prądu robi 3-4 krotnie więcej ciepła. Co więc mam wybrać? Fundusze powiedziałbym, że nie są jakieś powalające. Co moglibyście doradzić za max parę stów? Niestety jestem w tym zielony. Przypominam tylko, że to źródło ciepła byłoby w użytku w miesiące typu październik, początek listopada a potem marzec, kwiecień - tak, by w szklarni nie dopuścić do spadku temperatury np poniżej 6-7 stopni by sukulenty nie zmarzły.

Będę wdzięczny za konkretne rady, przykłady, podanie modelu etc. Dzięki.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Pierwszy z brzegu jaki znalazłem https://www.olx.pl/oferta/klimatyzator- ... FEJUP.html Pewnie moderzy niedługo usuną więc szybko oglądaj (nie moja oferta).
Ta klimatyzacja praktycznie niczym nie różni się od tych montowanych w mieszkaniach z tym że to wersja przenośna.

Kurtyna powietrza z 1kW prądu zrobi 1kW ciepła i nic poza tym, Klimatyzator przenośny z funkcją grzania z 1kW prądu zrobi 3kW ciepła.

Tu jest jakiś ranking klimatyzatorów z opcją ogrzewania: https://najlepszerankingi.pl/dom-i-ogro ... a-grzania/
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Ok a jakie dane pomogą mi stwierdzić wydajność danego sprzętu? Po jakich parametrach, oznaczeniach mogę stwierdzić, że dany sprzęt produkuje np 3-4 krotną ilość ciepła w porównaniu do pobranej energii?

Te klimatyzatory pewnie "robią robotę" ale cena również jest hmm odpowiednia. Poza tym tam jest np minimum 17 stopni celsjusza. Mi by wystarczyło 8-10 stopni.

(Dziś póki co do tunelu poliwęglanowego poszły 2 wkłady do zniczy... Choć czytałem, że może być problem potem z tlenem... Na tak duży tunel (3x8m) wątpię by coś dały no ale zobaczę rano temperaturę.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Jak pisałem ja kupiłem za 600 PLN na znanym portalu z używanymi rzeczami. Dziś widziałem za 400 PLN.
W klimie masz coś takiego jak COP=3 przy jakiejś temperaturze zewnętrznej wiadomo że jak będzie -25*C to klima z 1kW za 1,73kW ciepła ale to zawsze 75% więcej niż farelka. Przy +5*C masz COP powyżej 3 a pomidory wsadzisz do tunelu tak czy inaczej dopiero w marcu może lutym.

W klimie nie da się mniej niż 17*C ustawić, w tych domowych jest opcja "anty zamrożeniowa 8*C" Tylko wiesz 17*C to bardziej na plus szybciej porośnie byle światła miało dość. U mnie teraz chodzi klima w domu na ogrzewaniu mam 23*C w salonie 40m2 7m wysokim a klima przy tym bierze 400W na dworze jakieś 7*C. Ile daje ciepła? Nie wiem ale żona mówiła że jest za ciepło przy zadanej 23*C. I klima się wyłącza co kilkanaście minut bo przekracza 23,5*C.
U mnie na wsi wszyscy już w kotłach palą a u mnie klima bez żadnej roboty za frajer ogrzewa z własnego prądu z PV.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

W szklarni/tunelu poliwęglanowym mam tylko kaktusy, sukulenty. W tym roku planuję trzymać je w szklarni do załóżmy końca października. Ew parę dni listopada. W dzień nie przejmuję się zbytnio temp w szklarni bo zawsze nieco słonka wyjdzie i dogrzeje. Co innego noc.

W nowym roku planuję dopiero koło marca/kwietnia (zależy czy będą duże mrozy itp) wprowadzić owe rośliny z powrotem z chłodnego ciemnego garażu do szklarni. No i wiadomo by je jakoś zabezpieczyć przed ew przymrozkami.

OK dzięki za pomoc. Postaram się coś odpowiedniego, sensownego znaleźć. Rozumiem, że ewentualne dogrzewanie metodą wkładów do zniczy raczej się nie sprawdzi? :P Chyba nic by nie zdziałały nawet w ilości 8-10 szt...
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Wiesz jak mam kupić 8 wkładów po 2 PLN to jest 16 PLN za 16 PLN w najdroższej możliwej taryfie prądowej G11 16 PLN / 0,67PLN/kWp = 23kWh to starczy na grzanie farelką 1kW przez 23h dobę. Lub klimatyzacją przez 3 DOBY!!!
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Co sądzicie o piecyku gazowym? Albo takim "promienniku" do butli z gazem w kształcie anteny satelitarnej hehe. Rozmawiałem z pewną osobą, która ogrzewa foliaka gazem. Jest oczywiście pewien "zapach" nad ranem jednak nigdy nie odnotował żadnych negatywnych konsekwencji jeśli chodzi o rośliny. Na wiadomym portalu aukcyjnym takie piecyki za 200-300zł mają bodaj funkcje stopniowania mocy np 1,4kw 2,8kw 4,2kw. Co do promiennika to jego moc reguluje się chyba stopniem ee... odkręcenia zaworu na butli? Jak to jest z bezpieczeństwem? Taki piecyk chyba będzie bezpieczniejszy od promiennika gazowego...

Moje drugie pytanie - co warto założyć NA szklarnię/tunel poliwęglanowy by ograniczyć utratę ciepła? Gdzie coś takiego, jakieś maty - kupić w miarę sensownej cenie? (nie po 2-3 tyś za kilkanaście metrów kwadratowych...) Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z czymś takim? Pozdrawiam


EDIT:
Ewentualnie wróciłbym do prądu i kupił coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=yaoCBRyig-Q
I teraz moje pytanie - czy są jakieś urządzenia pomiarowe - które to określiłyby ile prądu zużył ten termowentylator? Np mam przedłużacz, potem to, co by mi mierzyło zużycie prądu i potem termowentylator - chodzi o to, że rodzinka już panikuje, że rachunki za prąd będą kosmiczne. A tak to bym zobaczył ile zużyło prądu i spokojnie bym za to "dopłacił" z własnej kieszeni w ramach swoich "fanaberii".

EDIT2:
Znalazłem jeszcze coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/nagrzewnica-g ... 4291fbf951
Czyli paliwo - gaz. Plus rozdmuchiwanie ciepła i CZUJNIK temperatury - że nie będzie chodziło cały czas a załączało się kiedy temperatura spadnie np poniżej 8 stopni. I teraz pytanie - jak z dostępem do tlenu? Mój tunel poliwęglanowy nie jest super szczelny - tzn przy i wokół drzwi wiadomo są szpary miejscami 3 do 8mm (inaczej nie dałoby się drzwi otworzyć. Czy to by wystarczyło? Co jeśli by zabrakło tlenu w szklarni? Tzn jak zareaguje urządzenie?

Wybaczcie tak rozległe rozmyślania ale temat ważny - póki co palę jeszcze wkładami do zniczy. Postawiłbym na prąd ale jak pisałem - rachunki mogą mnie zjeść a jeśli już prąd - to z jakimś licznikiem ile go zużyto.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Kupujesz zwykły miernik zużycia energii za około 40 PLN i po jego ustawieniu nawet wiesz ile za prąd zapłacisz ponieważ przeliczy to.
Jeśli chodzi o ten piecyk gazowy plusem będzie cena 150-200 PLN jednak przy koszcie butli z gazem (u mnie jej koszt) to 50 PLN, i nie wiem jak u Ciebie ale starcza mi naokoło miesiąc gotowania na gazie.
Jeśli te 200-250 PLN przeliczymy na prąd średnio liczę 225 PLN/ 0,67PLN/kWh = 335kWh
Starczy to na ogrzewanie prądem (termowentylatorem ustawionym na 1 bieg) 335h czyli / 24 = 13 dób.
I myślę że taką samą ilość dni starczyło by ogrzewanie gazowe.
Dodatkowo trzeba podkreślić że gaz LPG nie lubi niskich temperatur i może zamarznąć, co innego jeśli ogrzewał byś tunel butanem jednak nie znam jego kosztu i systemu dystrybucji. Nie wiem jak wpłynie na rośliny spalenie ogromnej ilości tlenu który zastąpi dwutlenek węgla systemy grzania butlami widziałem w wielkich szklarniach.

I tu znów porównam to do klimatyzacji z opcją grzania myślę że ta ilość prądu starczyła by na ponad miesiąc ogrzewania.
Zakładaj panele fotowoltaiczne i prąd będzie się brał z przyrody albo podciągniesz do mnie kabel elektryczny chętnie oddam 500kWh bo w magazynie mam ponad 2280kWh a panele cały czas prąd robią.

EDIT:
Nagrzewnica gazowa 15kW... kurna "Maksymalne zużycie gazu: 0,73kg/h" butla gazowa 11kg starczyła by na 15h ogrzewania :) Czyli 3PLN/h grzania
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Hej dzięki za odpowiedź. Co do pracy nagrzewnicy na gaz to włączałaby się okresowo więc pewnie gazu starczyłoby na dłużej. Natomiast sam gaz - butla etc... Rodzinka się bała od jakiegoś czasu, że nam butla w domu wywali więc chcę czy nie - mam w domu od niedawna kuchenkę indukcyjną. Chyba zdecyduję się na tą nagrzewnicę na prąd. (Nie stać mnie na klimatyzator a wg mnie kupno takiego sprzętu używanego - gdzieś w ciemno od jakiegoś nieznajomego może mieć niezbyt ciekawy efekt :? ) Np taki, że albo sprzeda mi coś zepsutego lub na "wykończeniu".

Postaram się znaleźć coś z wiatrakiem - rozprowadzaniem powietrza i na prąd z czujnikiem temperatury co by mi nie pracowało na okrągło. Urządzenie położę raczej na podłodze, na czymś eee niepalnym hehe ("podłoga" w tunelu jest wyłożona matą szkółkarską). Sukulenty są na stołach mniej więcej na wys 0,9-1m nad ziemią więc zawsze ciut cieplej niż przy gruncie. Do tego folia bąbelkowa i ten miernik. Już mi nikt nie zarzuci jak przyjdzie rachunek np za 600-800zł (bo indukcja w domu) i będą marudzić, że taki rachunek to przez moje fanaberie i ogrzewanie prądem. :lol:

Poza tym jak pisałem - jak będą już stałe mrozy i krótkie dni to wszystko idzie do garażu - nie ma zbyt sensu tego trzymać na siłę na zewnątrz - i tak w takich temp nie będzie rosło. Potem marzec/kwiecień wyjazd i hmm oby wyszło. :P Jak się zdecyduję na jakieś urządzonko to czym prędzej zaprezentuję i jeszcze się doradzę.

Mieszkam w Północnej Polsce a cóż niestety dziwnym trafem Tesla nie zdążył przez seryjnego samobójcę obdarować świata swoimi wynalazkami i odkryciami co do przenoszenia energii więc niestety muszę się obyć smakiem. Panele mamy w planach ale jak to wiadomo - zawsze jest wokół wiele innych spraw. Lepiej połączyć się z siecią czy samemu "zbierać" energię w obwodzie zamkniętym? Trudne czasy idą kto wie czy za rok czy dwa jeszcze będzie prąd w gniazdkach...
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Może zacznę od końca panele fotowoltaiczne magazynują prąd w sieci ponieważ akumulatory są cholernie drogie a koszt przechowywania 1kWh w akumulatorze to około 80gr. Tym samym nie miał bym miejsca na tyle akumulatorów aby zebrać 2280kWh prądu na zimę.
Zresztą panele PV mam już 6 lat więc dla mnie prąd to jakaś abstrakcja rocznie za prąd wychodzi około 100 pln za jakieś koszty stałe. A uwierz mi prąd kolokwialnie marnuję światło w salonie włączone od rana do nocy, niby kocioł na ekogroszek chodzi a dodatkowy grzejnik elektryczny chodzi.
O indukcję się nie martw za dużo... bierze prąd ale szybciej grzeje potrawy, myślę że przy normalnej rodzinie 2+2 indukcja to 100 PLN miesięcznie więcej za prunt. A gaz kosztuje 50 PLN/butla ten wydatek Ci odejdzie.

Nagrzewnica gazowa jeśli na taką się zdecydowałeś. Folia bąbelkowa o dużych "oczkach" takie po 2-3cm średnicy, dodatkowo zabezpieczy rośliny, dodatkowo możesz boki tunelu obłożyć styropianem na wysokość 1m bo wiadomo że zimno zawsze przy gruncie. Nie wiem jakiej wielkości masz tunel foliowy i jak zasobny portfel ale możesz zacząć uprawy już w połowie stycznia i ogarnąć 2 zbiory rocznie np. pomidorów.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

marcinbb pisze: Dodatkowo trzeba podkreślić że gaz LPG nie lubi niskich temperatur i może zamarznąć, co innego jeśli ogrzewał byś tunel butanem jednak nie znam jego kosztu i systemu dystrybucji. Nie wiem jak wpłynie na rośliny spalenie ogromnej ilości tlenu który zastąpi dwutlenek węgla systemy grzania butlami widziałem w wielkich szklarniach.
Jak Mu ten gaz w butli zamarźnie to:
Po pierwsze nie wiem jaki minus musiał by być (mozna sprawdzić)
A po drugie niech nie liczy że cokolwiek da się ogrzać taką metodą (w większej skali oczywiscie)

Rodzice ...dzieścia lat temu dogrzewali gazem końcówke tunelu tam gdzie rury centralnego niedochodziły ale było to tylko kryzysowe sporadyczne ratowanie się. Jeśli dobrze pamiętam dawało około 1stopień ciepła na plus

Oczywiście wielkość powierzchni ma olbrzymie znaczenie.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Mi wystarczy że gaz jest niebezpieczny w domu mam kilka czujek na to i owamto.
W szklarni tunelu foliowym raczej nieobliczalny ale nie życzę nikomu tego sprawdzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”