Dracena wonna (Dracaena fragrans) pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przeniosłam wątek do doniczkowców, bo chyba ogrodowa to ta dracena nie jest, prawda? :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Obstawiam za suche powietrze i okres aklimatyzacji po zmianie warunków, zraszanie przynajmniej dwa razy dziennie , podlewanie co 6 dni taką dawką wody by po podlaniu przelała się na podstawek i po 15-20 minutach odlewasz nadmiar z podstawka, możesz też na wilgotną ziemię tak z dwa dni po podlaniu wlać z 200 ml czystego biohumusu, w jaką ziemię była przesadzona? nie rośnie czasami w samym torfie?
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Zgadzam sie w 100% z Przemem, miałem dokładnie ten sam problem z moją draceną, chodzi o suche powietrze, oprócz tych rzeczy jakie zalecił Przemo to polecam jeszcze zraszanie co najmniej 2 razy w tygodniu a najlepiej codziennie i daj jakiś większy podstawek pod doniczkę, nasyp w niego keramzytu i zlej wodą. Woda będzie sobie parować i zwilżać powietrze w bezpośrednim sąsiedztwie kwiatu.
Tomek
krajewski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 lut 2009, o 16:49
Lokalizacja: wa-wa

Post »

Bardzo dziękuję za rady, postaram się do nich zastosować, a dracenka była przesadzona w ziemię uniwersalną. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

I tu błąd bo uniwersalna zawiera w sobie za dużo torfu, jest specjalna ziemia dla juk, palm, dracen i w taką proponuję przesadzić, dając na dno doniczki keramzyt lub żwir jako drenaż (2 cm warstwa) poczytaj o warunkach jakie powinna mieć zapewnione tutaj :wink:
krajewski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 lut 2009, o 16:49
Lokalizacja: wa-wa

Post »

Ta uniwersalna ziemia" KiK" nie zawiera zbyt wiele torfu - nie skawala się (być może się mylę).
Przemyślałam wszystko jeszcze raz i mam wiele wątpliwości.
Ten pokój w którym stoi dracena jest duży i połączony m.in z kuchnią i myślę , że wilgotnośc powinna być dość dobra. Mam w tym pomieszczeniu też inne rośliny - 2 m epipremium i zauważyłam podobne objawy, natomiat dracena marginata, scandens i inne jest ok -mają ładne liście bez uschniętych końcówek ...
:wit
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Mam taki sam problem z moją draceną.
Obcięłam te suche końcówki liści ale nadal schną inne, wlałam do podstawki biohumusa. Ale ostatnio musiałam ją przesadzić bo w ziemi były skoczogonki.
Ja już nie wiem co jej może być. Proszę pomóżcie mi...
Tak wygląda cała roślinka Obrazek A to usychające liścieObrazek
I jeszcze coś takiego zauważyłam na jednym z liści (przepraszam za nie wyraźne zdjęcie)Obrazek
I jeszcze jedno dotknęłam tą małą kępkę liści co wyrasta z pnia i jest miękka w dotyku i lekko żółtawa. Z góry dziękuję za pomoc.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Za dużo wody to efekt zalania, kiedy ją przesadzałaś i czy na pierwszym zdjęciu jest w starej czy nowej doniczce? :wink:
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

W zeszłym tygodniu przesadzałam. W nowej doniczce.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Więc ta doniczka jest o połowę za mała jak na tą wielkość rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

To co powinnam ją znowu przesadzić? Tylko, że ta dracena ma małe korzonki.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Daj ją w większą o 6 cm w średnicy doniczkę w ziemię dla juk, dracen, palm z dodatkiem perlitu 3:1 (ziemia do perlitu), na dno doniczki drenaż i nie podlewaj jej tak intensywnie, małe korzenie pewnie są dlatego że musiały od zbyt dużej dawki wody zgnić, przy tej wielkości rośliny doniczka w jakiej jest teraz powinna być wypełniona korzeniami cała aż po ścianki, jak będziesz przesadzała obejrzyj dokładnie system korzeniowy jak wygląda czy korzenie są zdrowe czy gniją jeśli gniją należy przyciąć je nożem i przyprószyć miałem z węgla grillowego i dopiero posadzić w nową ziemię i doniczkę, nie podlewać po przesadzeniu do momentu aż ziemia całkowicie nie przeschnie w doniczce, dopiero wtedy zaczynasz delikatnie podlewanie. Liście ze zmianami przyciąć, lub usunąć całkowicie jeśli zmiany są rozległe a roślinę opryskać i podlać Bravo 500 SC (1,5 ml w 1 l wody) z tym że podlanie jak przeschnie ziemia. :wink:
Awatar użytkownika
anula2201
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 17 mar 2009, o 23:22
Lokalizacja: okolice stolicy

Post »

Mam ten sam problem co Andziax007 z tym że draceny są w dużych donicach mają ok 1.8m wysokości razem z nią, przelane nie są raczej, podlewam raz w tygodniu, niewiele wody przelatuje na podstawkę, mają wspomniane już suche końcówki liści i odbarwienia.
Czarodziej_ pisze: Liście ze zmianami przyciąć, lub usunąć całkowicie jeśli zmiany są rozległe a roślinę opryskać i podlać Bravo 500 SC (1,5 ml w 1 l wody) z tym że podlanie jak przeschnie ziemia. :wink:
Czy opryskać roślinkę wodą z preparatem Bravo 500 sc i dodatkowo ją podlać? czy jedno z dwóch? Czy draceny lubią zraszanie w ogóle? Dodam, że powietrze ze względu na klimatyzację jest raczej suche.

Pozdraiwam, Ania.
Pozdrawiam, Ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”