Waszyngtonia(Washingtonia )

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia - brązowe końcówki na liściach

Post »

Dawno przesadzałeś? Nie przesuszyłeś/przelałeś ? Może zdjęcie wrzucisz? Ja na swojej Waszyngtoni miałem przędziorki - od spodu liści powinny być widoczne. No i sprawdziłbym dokładnie pod kątem tarczników, pierwszy raz słyszę, żeby ginęły po wyniesieniu na dwór.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Waszyngtonia

Post »

Witam,

Mam problem z moją waszyngtonią. Tutaj są jej wcześniejsze zdjecia: http://yomi.vot.pl/waszyngtonia.jpg

Poniżej przedstawiam aktualne fotki. Co może być przyczyną tego, że liść jakby żółknie / zasycha - ciężko powiedzieć. Ze zdjęć znajdujących się w powyższym linku, widać że dla ostatniego rozłożonego liścia jest to proces postępujący.

- Roślina jest aktualnie już nawożona
- Stoi na parapecie południowo zachodnim (bez sąsiedztwa kaloryfera), w dużym jasnym holu.
- Podlewana aktualnie po mocniejszym przesuszeniu górnej warstwy ziemi.
- Temp. 15-17 st.
- Wychodzi nowy liść, w ostatnim czasie zaczął z dnia na dzień mocno się rozwijać

Pomóżcie.


Obrazek - Obrazek
Obrazek - Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia i Trachycarpus - usychające końcówki liści

Post »

Jak podlewasz - ile wody, w jakim odstępie czasu?
Może być za mokra ziemia w stosunku do niższej temperatury - tzw. "zimne stopy".
Zauważ, że problem postępuje od połowy roku. Wg mnie ma za niską temperaturę.
Miałem podobnie, gdy zimowałem na balkonie - tylko że w niższej temperaturze.
Zaczęła się regenerować, gdy przeniosłem do ciepłego jasnego pomieszczenia - stanowisko zachodnie.
Zaglądałeś do korzeni?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Waszyngtonia i Trachycarpus - usychające końcówki liści

Post »

jeszcze w styczniu palma stała w ciemniejszym miejscu, przy minimalnie rozszczelnionym oknie (temp. 13 do max 15 st). Teraz jest w jaśniejszym znacznie miejscu, ale nie wiele cieplejszym tj 15-18 st. max. W słoneczny dzień, jest cieplej, ze względu na ilość wysokich okien w tym miejscu i nagrzewanie się pomieszczenia. W szere dni jest chłodniej. ok 15.

Podlewam różnie co 10-14 dni, nie częściej (wodą przegotowaną). Listopad - styczeń raz na 3-4 tyg. Podlewam do momentu aż chociaż delikatnie przeleci woda od dołu (ew. poczuję palcem że przeleciała na dolnym keramzycie). Przed podlaniem od góry ziemia zawsze jest przesuszona na pół kciuka.

Czytałem ze Waszyngtonia potrzebuje zimą 10-15 st i że jest to optymalna temperatura. Taką też staram się utrzymać. Nie sądzę, aby roślina była przesuszona, ani też przelana. Zresztą przelanie daje na liściach inne objawy. Myślałem, że być może woda jest za twarda, ale podlewałem odstaną, a od kilku podlań nawet przegotowaną.

Myślisz, że zajrzenie do korzeni pozwoli nam zweryfikować tzw. "zimne stopy"? Będzie to jakoś widoczne po korzeniach? Może rzeczywiście temp. w podłożu jest zbyt niska w stosunku do ilości wody...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia i Trachycarpus - usychające końcówki liści

Post »

Podlewanie raz na dwa tygodnie wg mnie jest za rzadko - zbytnio ją przesuszasz. Myślę, że przy temperaturze +15 i wyżej powinieneś podlewać raz naokoło 1,5 tygodnia i nie dopuszczać do przesychania wierzchniej warstwy ziemi.
Z tego co widać, Twoja palma ma niewłaściwe warunki uprawy, efekty postępują od kilku miesięcy. Prawdopodobnie to efekt trzymania w zbyt ciemnym pomieszczeniu.
Najlepiej, jakbyś jej zapewnił słoneczne stanowisko i temperaturę +20 stopni przez cały rok.
Inna opcja to taka, że gdyby problemem było zbyt suche powietrze, schnięcie końcówek liści inaczej wyglądało. Tutaj wygląda na może uszkodzenie korzeni i być może efekt choroby grzybowej - ciemne końcówki liści.
Sprawdź korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Waszyngtonia i Trachycarpus - usychające końcówki liści

Post »

W weekend przesadzę roślinę w dużej mierze z tą sama ziemią (zmieniana była rok temu) do innej doniczki. Patrząc na przyrosty Waszyngtonii, aktualna donica chyba niepotrzebnie jest taka duża, mało atrakcyjna wizualnie i ze względu na to, ze jest dużej średnicy, sprawia wrażenie że roślina jest mniejsza niż w rzeczywistości :/

Przeniosę jej do donicy z terakoty sporo wyższej ale węższej. Wtedy też zamieszczę kilka zdjęć korzeni.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Waszyngtonia nitkowata - uprawa

Post »

Moja waszyngtonia ma około 6 lat.
Była bardzo zaniedbana, rzadko nawożona, zimowała w chłodnej piwnicy z małym oknem. I tak przez sześć lat.
W końcu postanowiłem jej ulżyć.


W kwietniu przesiadka do nowej doniczki z żyzną ziemią.
Obrazek Obrazek



A to zdjęcie z września.
Obrazek
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Witam wszystkich ! Odświeżam wątek, jak tam wasze palmy? Ktoś jeszcze posiada?
Ja dzisiaj kupiłem pierwszy egzemplarz.
Waszyngtonia Robusta
Obrazek
Zastanawiałem się nad wysadzeniem bezpośrednio do gruntu na sezon ale tak jak czytałem, wszyscy uprawiali w donicach do tej pory. A może się mylę. Jak myślicie, która opcja będzie lepsza?
;:131
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Chcesz wkopać bezpośrednio do gruntu, a na okres zimowy masz zamiar okrywać?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Nie, raczej myślałem o wykopywaniu na zimę. Chociaż przez myśl też mi przeszło okrywanie plus kabel grzewczy. Ale nie mam z nim jeszcze doświadczenia i nie wiem czy dałby radę na tyle
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

To lepiej wkopać z donicą. Każde wykopywanie i naruszanie bryły korzeniowej zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, może niezbyt korzystnie wpłynąć na kondycję rośliny.
Natomiast z doniczką możesz spokojnie zadołować. Na pewno będzie lepiej rosła na zewnątrz niż w mieszkaniu.

Na naszym forum np Senior uprawia m.in. palmy na zewnątrz. Jak coś zawsze możesz jego zapytać o szczegóły. Tutaj znajdziesz jego wątek:

viewtopic.php?f=2&t=116402
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Śledzę jego wątek już od jakiegoś czasu ale postanowiłem po prostu poradzić się typowo w wątku odnośnie Waszyngtonii :P Dzięki za rady ;)
Awatar użytkownika
palma1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 cze 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Roztocze
Kontakt:

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Witam,
A to moja Washingtonia na początku sezonu 2020

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”