Waszyngtonia(Washingtonia )

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
washingtonia545
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 mar 2024, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Tak, roleta jest podniesiona - opuściłam na potrzeby zdjęcia bo przez światło nie był widoczny ten żółty kolor.
washingtonia545
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 mar 2024, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Aktualnie palma wygląda tak. Ten młody liść zaschnął, więc już nic więcej się nie rozwinie w przyszłości?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18725
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Pociągnij go, jak wyjdzie od razu bez większego oporu, to możesz spisać na straty, bo pewnie zgnił stożek wzrostu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
washingtonia545
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 mar 2024, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

No właśnie próbowałam wyciągnąć i nie wychodzi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18725
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Możesz poczekać i tylko delikatnie z podlewaniem, może jeszcze ruszy ze wzrostem, ale szanse na to są nikłe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
washingtonia545
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 mar 2024, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Wyciągnęłam dzisiaj te dwa liście. Czyli mogę palmę już wyrzucić? 😔
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18725
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Tak, to już trup. Jak pisałem wcześniej zgnił stożek wzrostu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
youser
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 mar 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Pod koniec kwietnia, w dniu wyniesienia palmy na zewnątrz, po kilku godzinach łodyga liścia (nie tego na zdjęciu) najmłodszego spośród liści w pełni rozwiniętych, nagle opadła pionowo w dół. Trzon miał muldę po jednej stronie i odwróconą muldę po drugiej. Liścia podciągnąłem wstążkami. Po kilku dniach liść ten zwęził się, skurczył na długość, zaczął blaknąć i obumierać bez fazy żółknięcia i brązowienia, a blaszki liściowe zaczęły się zamykać. Liść uschnął, więc go odciąłem.
Podobnie stało się ze starszym liściem widocznym na zdjęciach. W przeciwieństwie do liścia młodszego, ten opadał stopniowo, ale wyjątkowo nisko jak na fazę, w której liść jeszcze nie blaknął. Kilka dni później ten liść również niespodziewanie zwęził się i skurczył. Różnica polega na tym, że obecnie przechodzi fazę żółknięcia. Po usunięciu wstęg po zauważeniu, że liść ten zwęził się i skurczył, łodyga również opadła pionowo w dół. Łodyga na zewnątrz ma z jednej strony zagięcie, ale nie jest pęknięta, a od strony stożka wzrostu ma znamię, ale nie jest pęknięta.
Najstarszy liść opada i obumiera w sposób naturalny, ale również znacznie się skurczył.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18725
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Wystawiłeś na zewnątrz na słońce bez żadnej aklimatyzacji?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
youser
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 mar 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

W miejscu na dworze, w którym palma stała, palma w całości w zasięgu promieni słońca była przez jakieś dwie godziny. Nie pierwszy raz wyniosłem na sezon palmę na zewnątrz i dopiero w tym roku się z czymś takim spotkałem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18725
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Wystarczą i dwie godziny. Te liście wypłowiały od słońca.
Na samym początku dajesz na stanowisko bez słońca, do lekko zacienionego i dopiero po paru dniach zaczynasz delikatnie dawać na słońce, ale nie w okolicach południa.
Przez okres jesienno zimowy nie było praktycznie słońca, w związku z tym roślina wystawiona od razu na nie dostaje szoku i stąd przebarwienia na liściach.
Dotychczas mogłeś mieć szczęście, które po prostu się w tym roku skończyło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
youser
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 mar 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Nie pierwszy raz wyniosłem na sezon palmę na zewnątrz i nigdy czegoś takiego nie było, że łodyga najmłodszego rozwiniętego liścia w ciągu kilku godzin opadła pionowo w dół, nie było wcześniej czegoś takiego, że liść się cofa w rozwoju. Np. w zeszłym roku drugi co do starości liść (najstarszy obumierał już przed wyniesieniem) zaczął najpierw blaknąć, potem żółknąć i brązowieć po kilku dniach, a nie kilku godzinach przebywania na dworze. Liść ten najpierw zaczynał obumierać, a potem stopniowo opadał, łodyga obumierała od liścia w stronę kłodziny, a tu na zdjęciach widzimy, że łodyga przy kłodzinie jest już brązowa, a przy liściu jeszcze nie jest brązowa. Nie było zjawiska odcinkowego wiotczenia łodygi przy kłodzinie czy kilka cm od kłodziny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18725
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waszyngtonia(Washingtonia )

Post »

Powtórzę, co z tego że już wcześniej wystawiałeś, to są rośliny, więc nie muszą tak samo reagować na czynniki zewnętrzne rok do roku.
Zmiany pojawiły się po wystawieniu palmy na słońce, więc wystarczy połączyć kropki. Następnym razem ostrożniej podchodź do aklimatyzacji, proste.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”