Frizea lśniąca ( Vriesea splendens )wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: vriesea-frizea jak ja podlewac?

Post »

Dzisiaj zakupiłam te dwa kwiaty i jestem zrozpaczona po tym co tu przeczytałam -obydwa moje teraz kwitną tzn mają czerwone końce,ale po przekwitnięciu ten czubek usycha i po kwiatku??W najlepszym przypadku jak wypuści odrosty i uda mi się je ukorzenić to następne kwitnienie po 2-4-latach??Czy cała roślinka uschnie po przekwitnięciu ,czy tylko ten czerwony czubek? Jak podlewać kwiat podczas kwitnienia?
Zastanawiam się czy nie wymienić tych kwiatów /tylko na co?/,bo myślałam ,ze co roku będą kwitły.....
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18691
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: vriesea-frizea jak ja podlewac?

Post »

No niestety, ale tak jak w przypadku wszystkich bromeliowatych, po kwitnieniu ginie cała roślinka. Jedyny ratunek w odrostach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: vriesea-frizea jak ja podlewac?

Post »

Znając swoje zdolności do wyhodowania tych odrostów i ich ukorzeniania dziś już wiem ,że mnie się to nie uda. W dodatku na jednym kwiatku liście brązowieją i nie wiem jak temu zapobiec?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18691
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: vriesea-frizea jak ja podlewac?

Post »

Tzn, jeśli roślina nie jest przelewana (ja swoją podlewam tylko do rozety), to jest początek końca roślinki. Z tym że, czy dotyczy to dolnego liścia, czy z samej góry?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: vriesea-frizea jak ja podlewac?

Post »

Niektóre z liści są brązowe ,lub mają brazowe plamy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18691
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: vriesea-frizea jak ja podlewac?

Post »

Podejrzewam, że roślinka została zakupiona w markecie, a kupno tam jakichkolwiek roślin to loteria, czasami zdarza się, że nie były one odpowiednio podlewane. Roślinka mogła zostać przelana i to pewnie nie jeden raz. Brązowe plamy, to może być też efekt jakiegoś grzyba. Jakby udało się Tobie wrzucić jakieś zdjęcie, może udało by się łatwiej zidentyfikować problem.
pozdrawiam
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: vriesea-frizea jak ja podlewac?

Post »

Rośliny kupiłam w kwiaciarni ,a w domu dopiero zobaczyłam te brazowe liście .Zdjęcie postaram się wkleić po wekendzie.
Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Judyta84
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 maja 2010, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie, Zambrów

Re: Bromelia i kora

Post »

Cynamonem? Co on ma dać?
Pozdrawiam Judyta84
sprzedam, kupię, wymienię
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Bromelia i kora

Post »

- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Judyta84
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 maja 2010, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie, Zambrów

Re: Bromelia i kora

Post »

Dziękuję za wyjaśnienia ta wiedza na pewno mi sie przyda ;:108
Pozdrawiam Judyta84
sprzedam, kupię, wymienię
orgietta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sty 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za roślina? Kwiat domowy (Vriesea splendens)

Post »

Witam Was forumowicze! Mam nadzieję, że ktoś mi odpowie i poradzi. Moją Vrieseę dostałam ponad rok temu. Miała kwiat, następnie przekwitł, puściła nowe pędy, ale nie odcięłam nowo powstałej rozety. Po jakimś czasie kwiat usechł - wtedy ją chyba nieco przesuszyłam, odcięłam go. Potem obie rozety zrosły się jakgdyby i ta młodsza znajduje się w środku starej. Liście obu pożółkły w niektórych miejscach. Teraz te 2 rozety wyglądają jak zrośnięte razem i nie wiem, co zrobić. Czy zostawić je tak? Choć podejrzewam, że wtedy nie zakwitną już. Teraz te dwie rozety wyglądają jak 1 roślina. Czy ma ktoś może jakaś radę, co zrobić w takiej sytuacji??? Czekam niecierpliwie na odpowiedź i pozdrawiam wszystkich. Olga.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18691
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zaniedbana Visea Splendens. Co robić?

Post »

Może jakieś zdjęcia wrzucisz, to by nieco ułatwiło sprawę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zaniedbana Visea Splendens. Co robić?

Post »

Nie wiem ,czy dobrze rozumuję, roślina przekwitła i wypuściła nową rozetę,( czy więcej?).
Rośnie z rodzicem(czyli starą).Rozeta, która przekwitła będzie powoli usychać, na niej nie doczekasz się drugiego kwiatu,ale póki jest zielona i żywa jeszcze" odżywia" ten młody odrost.
Dlaczego sądzisz, że jak dwie będą to nie zakwitną.Podobnie rośnie Bilbergia, potrafi zarosnąć całą doniczkę i kwitnie z kilku dojrzałych odrostów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”