Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wygląda mi to na tarczniki. Zostawił bym i obserwował czy nie będą się pojawiać na innych liściach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Natali_aa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2022, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. A można obciąć te liście ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A po co? Dopóki to nie zmiany grzybowe, które potrafią rozprzestrzeniać po roślinie, liść jest zielony więc bierze udział w procesie fotosyntezy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Skoti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2022, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba Kluzja

Post »

Cześć,

Od paru dni na mojej Kluzji pojawiły się plamy, które nie przypominają do końca objawów znalezionych w internecie. Ostatnio było bardzo gorąco i miałem wystawioną ją na pełnym słońcu przez jeden dzień i zastanawiam się czy to nie jestem powodem. Co zrobić z takimi liściami? Usunąć je czy zostawić i kurować jakimś preparatem?

https://imagizer.imageshack.com/img923/4483/Zu87hY.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/9531/FqkV7E.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/6739/iUIFAp.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/6062/wstxmQ.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroba Kluzja

Post »

Oczywiście że to przypalenie od słońca.
Czy może wystawiłeś nagle na zewnątrz, na bezpośrednie słońce? Jeśli tak, to tak się nie robi. Pomijając, że każda roślina lubiąca słońce wymaga stopniowej aklimatyzacji (minimum około 2 tygodni) do zewnętrznego słońca, to dla tej rośliny wystarczy spokojnie wewnętrzny parapet.
Liść odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Skoti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2022, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Przyznam się, że wystawiłem na pełne słońce, bo przeczytałem gdzieś w internecie, żeby tak zrobić... A pozostałe liście? Mają takie niewielkie czarne kropki i nie wiem czy też się ich nie pozbyć :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Stanowisko słoneczne zwykle oznacza, że roślinę stawiasz po prostu na słonecznym parapecie, a nie potrzeba wystawienia na zewnątrz. Przede wszystkim szyba działa jak filtr, który pochłania część promieni UV więc słońce na zewnątrz operuje o wiele silniej.

Plamy mogą być pierwszym oznaką przelania - rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, a nie trzymamy w produkcyjnym podłożu, w którym bardzo łatwo przelać. Dla Kluzji wystarczy zwykła mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lewinek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 paź 2022, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej. Kluzja była przez kilka miesięcy w produkcyjnym podłożu, a dodatkowo niepodlewana od paru tygodni, przez co delikatnie jej opadły liście. W zeszłym tygodniu przesadziłem roślinę do uniwersalnego podłoża z Zielonego parapetu. W tym tygodniu roślina totalnie opadła, liście zaczęły czernieć i pojawiły się czarne kropki pod nimi. Czy da się coś z nią zrobić?
https://imagizer.imageshack.com/img924/6572/qA5cBn.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/4913/rEoYSk.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9551/MO4wsH.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cóż, jak czekałeś tyle czasu z przesadzeniem z podłoża produkcyjnego to czego oczekujesz, cudu?
Ta roślina nadaje się tylko do śmietnika, została ewidentnie przelana - gnije, grzyb i nic z niej nie będzie.
Następnym razem zapamiętaj, że rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lewinek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 paź 2022, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Roślinka nie moja, miałem akurat ziemię, więc znalazła się okazja do przesadzenia.
Zawsze kupuję podłoże razem z roślinką i ją przesadzam, ale dziękuję również za poradę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pomijam już fakt, że nie była podlewana wcześniej przez kilka tygodni, co to kaktus? :shock:
To drugi z czynników, który wpłynął na ostateczną kondycję tej biednej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacperek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lis 2022, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,
jestem trochę nowy w tym świecie, więc będę wdzięczny za pomoc, ew informację gdzie najlepiej szukać - chętnie doczytam sprawdzone informację.
Mamy z dziewczyną kluzję różową, chociaż wypuszcza trochę nowych liście, to część z nich żółknie i opada. Podlewam ją raz na 2 tygodnie. Czy mógłbym poprosić o ewentualne przyczyny co może powodować żółknienie liści? Dodam, że zaczęło się to ok 2-3 tygodni temu i postępuje powoli. Sama roślina ma już ok 2lat.


Dziękuję za pomoc i do usłyszenia!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Nieprawidłowe podłoże, mało przepuszczalne. Poza tym co około 2 lata trzeba je wymienić na nowe. Przesadź do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Podczas przesadzania może się okazać, że bryła korzeniowa jest przerośnięta, wtedy daj doniczkę o rozmiar większą. Przy okazji na podłożu widać wykwity soli wapnia, to efekt podlewania zbyt twardą wodą. Rośliny podlewamy wyłącznie miękką - np. filtrowanie, przegotowywanie.

2. Niedobory światła o tej porze roku.

3. Żółknięcie pojedynczych liści raz na jakiś jest rzeczą normalną u roślin, proces starzenia.
4. Ale skoro proces żółknięcia liści rozpoczął się 3 tygodnie temu to przyczyna może leżeć jeszcze po stronie szkodników. Sprawdź czy coś się nie rusza, najlepiej użyć szkła powiększającego/lupy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”