Kolokazja jadalna (Colocasia),Taro - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolokazja jadalna (Colocasia),Taro - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ja moje kupiłam w sklepie na kg, rosną i żyją :D
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Kolokazja jadalna (Colocasia),Taro - uprawa, pielęgnacja

Post »

Też chciałam kupić w sklepie ale niestety w żadnym nie spotkałam ;/
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolokazja jadalna (Colocasia),Taro - uprawa, pielęgnacja

Post »

Jak to posadzić? czym do góry? Mam kilka sztuk, chyba posadzę jakoś pod kątem... Ciężka sprawa.
Joka63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2022, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uszy slonia

Post »

Witam. Dostałam uszy słonia a po kilku dniach pojawiły się przebarwienia na końcach liści. Co to?
Obrazek
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolokazja jadalna (Colocasia),Taro - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam mam kolokazję noble gigante, jacks giant (małe roślinki kupione 3 miesiące temu na all) Jedni piszą że ziemia ma być żyzna, ciężka a inni że żyzna ale przepuszczalna. Jedna z moich kolokazji rośnie w miarę dobrze (jacks giant) jest to odmiana o zielonych liściach, które niestety na obrzeżach schną lub chyba są to objawy grzyba? Druga kolokazja noble gigante o fioletowych liściach jest dużo mniejsza. Dałem jej niedawno luźniejszą ziemię bo zobaczyłem, że korzenie podgniwają. Z drugiej strony podłoże ponoć powinno być wilgotne. Wilgotność powietrza około 60%, temperatura powietrza 16-19 stopni. Wiem, pewnie powinna mieć cieplej? Może to dlatego niemrawo rosną... Są doświetlane białym światłem 14w z ok 60-90cm odległości, stoją pół metra od okna zachodniego. Może zbyt wiele światła? Tutaj też słyszałem opinie, że niektórzy trzymają kolokazję w półcieniu a inni w słońcu a im ciemniejsze liście tym ponoć powinna mieć więcej światła... Podlewane w miarę regularnie by podłoże nie wyschło, co jakiś czas z odżywką do zielonych. Odmiana noble gigante - ta malutka - co wyrośnie nowy mały listek to najstarszy zamiera i tak już to trwa kilka tygodni - za mało odżywki? Może po trochę wszystkiego? Już sam nie wiem...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kolokazja jadalna (Colocasia),Taro - uprawa, pielęgnacja

Post »

Po pierwsze Kolokazja powinna przechodzić okres spoczynku i na jesieni po ograniczeniu podlewania i po zżółknięciu liści, powinno się ścinać się je do zera. W takiej formie na sucho trzymasz aż do wiosny. Podobnie jak w przypadku Caladium. Można zostawić liście i ograniczyć nieco podlewanie, ale w pierwszym przypadku roślina lepiej wejdzie w kolejny okres wegetacji mając więcej energii.
Dopiero na wiosnę wystawiasz na jasne stanowisko, jasne i stopniowo zaczynasz podlewać.

Co do podłoża, uprawiając w doniczce musisz zawsze dodać rozluźniacza, inaczej korzenie będą gnić.

Światło, doświetlanie z odległości 90 cm jest całkowicie bez sensu, podobnie z około 60 cm. To będzie tylko zwykle oświetlanie. Odległość przy tej świetlówce nie powinna być większa niż około 50 cm, ale lepiej dać bliżej.

Czyli do przesadzenia do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. W lecie oczywiście podlewasz obficie i podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.

Wilgotność powietrza przy takiej temperaturze jest za wysoka. Daj do pomieszczenia powyżej 20 stopni.

Pokaż jeszcze zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolokazja jadalna (Colocasia),Taro - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam dziękuję za odpowiedź, z uwagi na dużo pracy mogę odpowiedzieć dopiero teraz. Zamieszczam zdjęcia. Pierwsze 2 zdjęcia to mała sadzonka noble gigante a kolejne 2 to jacks giant w doniczce p9

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”