Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Drzewa owocowe
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Korzenie są zasypane mokrym piaskiem. Jest to biały, ostry piach wiślany, czyściutki. Piach był mokry od deszczu, ale teraz, kiedy wiadro z siewką stoi w cieple, widać, że górą trochę przesycha. Podlewać nie zamierzam.
Awatar użytkownika
misoo83
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 22 wrz 2016, o 05:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pancevo (Serbia)
Kontakt:

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Próbowałem szczepić orzechy tylko przez rok, ale udało mi się to dzięki trzem zastosowanym drewnom zrazowym. Szczepienie orzecha na zewnątrz jest trudne, ale można z powodzeniem szczepić orzecha na zewnątrz :D .

https://www.youtube.com/watch?v=TdrIg5bABwI
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

UDANA OKULIZACJA LETNIA ORZECHA WŁOSKIEGO :D :D

18. 07.2019 r. mąż zaszczepił dziewięć oczek na czterech podkładkach. Podkładki bardzo dobrze ukorzenione (na których rok wcześniej przeprowadzona była nieudana próba szczepienia), posadzone 2,5 m. od południowej ściany domu.
Obrazek
Orzech mateczny co najmniej 50-letni rosnący 300 m od domu, drzewo bardzo duże i rozłożyste, około 10-20 lat temu bardzo dobrze owocował. Syn wracając ze szkoły jesienią przynosił w plecaku orzechy (właścicielka życzliwie nastawiona do dzieci zachęcała do zbierania). Owoce bardzo smaczne, cienka, miękka skorupa łatwa do wyłuskania. Obecnie drzewo sprawia wrażenie, że zamiera ? trudno było znaleźć zrazy do szczepienia.

21.08.2019 r. Dwa oczka przyjęte (dolne w dwóch podkładkach po lewej stronie):
Obrazek

8.09.2019 r. Oczko na lewej podkładce obudziło się:
Obrazek

18.09.2019 r. Oczko rozwija się:
Obrazek

20.04.2020 r. Orzechy przykryte mini-namiocikiem z włókniny, budzą się oczka:
Obrazek

24.04.2020 r. Cztery dni później oczka wyraźnie większe:
Obrazek

30.04.2020 r. Kilka dni później znów widać zmianę:
Obrazek

9.05.2020 r. Obcięcie podkładek nad oczkami:
Obrazek

14.06.2020 r. Mocno rosną:
Obrazek

11.07.2020 r. Zukosowane końce podkładek aby szybciej zarastały:
Obrazek
Obrazek

25.09.2020 r. Zarastające podkładki:
Obrazek
Obrazek

16.11.2020 r. Orzech 170 cm wysoki o średnicy nad szczepieniem 20 mm posadzony w docelowym miejscu 4 km od drzewa matecznego (drugi 120 cm, 17mm posadzony u krewnego 5 km od drzewa matecznego). W tle po lewej przeszczepiony orzech kamieniak opisywany poprzednio przeze mnie. W tle po prawej orzech siewka jackowaty, smaczny akceptowalny z braku innych lepszych:
Obrazek

29.11.2020 r. Zrobione zdjęcie łupin znalezionych wcześniej pod drzewem matecznym.
Obrazek
Obrazek
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Orzech (posadzony 16.11.2020 r.) w dniu 18.11.2020 r. został pomalowany na biało, później założona została na pień biała siatka w celu ochrony przed zwierzętami, a dziś 30.11.2020 r. zasypany kopczykiem z kompostu i przekompostowanych zrębków.
Orzech w dniu sadzenia miał jeszcze kilka liści, po oberwaniu odczekaliśmy dwa dni na zaschnięcie ran i dlatego pomalowany został z opóźnieniem. Dzisiejsze zakopczykowanie podyktowane zostało prognozą kilkustopniowych mrozów najbliższej i następnych nocy.
Obrazek
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

;:138 Gratulacje . Będę musiał spróbować w terminie lipcowym. Bawiłem się w tym roku i częściowo się udało, bo jedno oczko się zrosło
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Dziękuję :heja
Powodzenia :D
Mąż ma za sobą kilka nieudanych prób. Dwie próby powiodły się - dwa oczka na dużym orzechu 2018/2019 i dwa oczka opisane wyżej 2019/2020.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Witam, chciałem spróbować szczepienia orzecha wolskiego. Mam u siebie na działce kilka siewek orzecha, jedno drzewo nawet zaowocowało - orzechy jak kamienie, nie do rozłupania. Dlatego chciałbym spróbować okulizacji badz szczepienia. Kolega mój z Serbii szczepi w mieszkaniu trzymając doniczkę na grzejniku i ma praktycznie 100% przyjedz, temperatura na grzejniku ok 25 st celciusza..

Pytanie tylko skąd wziąć dostatecznie dobre odmiany szlachetne? Czy macie cos co warte jest rozpowszechnienia?

Pozdrawiam serdecznie
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Lex
W filmiku Adama Kuźniara jest odpowiedź na Twoje pytanie - na końcu filmu pojawia się plansza.
Tytuł filmu: "Szczepienie orzecha. Przeszczep swojego kamieniaka. Top working of carphatian walnut."
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=nd-U6KiEqaU
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Ja szczepiłem 3 metodami. Chip budding lipiec w tunelu nawet w nocy dogrzewałem trochę tunel farelką aby temperatura za bardzo nie spadła. Na 10 tak 2 przyjęcia. Wiosną zeszłoroczne szczepienie siewek z gołym korzeniem trzymane w ciepłej piwnicy na 20 parę sztuk chyba 5 przetrwało. Kalusowanie termiczne w rurze to już rożnie na 15 najpierw 2, potem 3, zeszłoroczne na ok 25 chyba z 10 sztuk(szczepienie na przystawkę boczna i stosowanie zależnie od różnicy grubości. Co do odmian to polecam Marsa jest późny i bardzo smaczny oraz całkiem spory. Niestety nie poratuje jeszcze zrazami bo u mnie na razie proste patyki a przez obostrzenia nawet nie odwiedzę znajomego od którego go miałem.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

ostatnia szansa pisze: 3 lip 2019, o 17:30
30 czerwca 2019 r. ostatnia szansa pisze:27 czerwca 2018 r. mój mąż rozpoczął próby szczepienia orzechów włoskich bez osłon (letnia okulizacja). Na dwudziestoletnim orzechu przyjęły się dwa oczka orzecha Mars (szczepione 12 lipca 2018), dłuższy pęd ma już 120 cm, a krótszy 70 cm.
(...)
Po kolejnym skróceniu starego pnia mąż przywiązał wysoką podporę dla pionowego pędu:
ObrazekObrazek
Krótszy - idący w bok pęd niestety wyłamał wiatr. Pionowy - dłuższy tworzy przewodnik, na którym kształtowana jest korona. Do chwili obecnej kształtowanie ograniczyło się do wycięcia mocnego pędu, który był pod ostrym kątem do przewodnika i paru uszczknięć końcówek gałązek.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Orzech włoski - okulizacja,szczepienie

Post »

Tak wygląda teraz drzewo i korona drzewa, o którym pisałam wyżej:
ObrazekObrazek

A tu zbliżenie na skośnie ścięty stary przewodnik:
Obrazek

I miejsce zabliźnienia rany po ucięciu gałęzi, na której było założone oczko (z którego powstała cała korona drzewa):
Obrazek

W 2022 roku zerwaliśmy ponad 30 owoców.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”