Susza w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaja245
50p
50p
Posty: 53
Od: 23 lut 2008, o 13:58
Lokalizacja: województwo śląskie

Susza w ogrodzie

Post »

Nie da się ukryć,że mamy w tym roku wyjątkowo suchą wiosnę /przynajmniej w moim regionie/ i podobno ma być też takie lato.Tym samym przydatne mogą być wszystkie pomysły by ratować rośliny.Kiedyś na tym forum przeczytałam i nie wiem gdzie to było o fajnym wykorzystaniu butelek plastikowych do nawadniania roślin.Zastosowałam to ,ale mam małe problemy techniczne jak to faktycznie działa.Tzn.np.pod krzewami to w którym miejscu wbić tę butelkę,bo przecież krzewy mają z reguły plytkie korzenie.Poza tym dziurki w korku szybko zatyka mokra ziemia i co wtedy?Jeżeli ktoś zna temat albo wie gdzie tym było to proszę o wskazanie linku.
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Re: Susza w ogrodzie

Post »

kaja245 pisze:Nie da się ukryć,że mamy w tym roku wyjątkowo suchą wiosnę /przynajmniej w moim regionie/ i podobno ma być też takie lato.Tym samym przydatne mogą być wszystkie pomysły by ratować rośliny.Kiedyś na tym forum przeczytałam i nie wiem gdzie to było o fajnym wykorzystaniu butelek plastikowych do nawadniania roślin.Zastosowałam to ,ale mam małe problemy techniczne jak to faktycznie działa.Tzn.np.pod krzewami to w którym miejscu wbić tę butelkę,bo przecież krzewy mają z reguły plytkie korzenie.Poza tym dziurki w korku szybko zatyka mokra ziemia i co wtedy?Jeżeli ktoś zna temat albo wie gdzie tym było to proszę o wskazanie linku.
Ja na krzewy mam inny sposób. Pracochłonny ale moim zdaniem skuteczny i efektywny. Mam 10 l wiadro, a w nim na dole, z boku, malutką wypaloną dziurkę. Stawiam takie wiaderko obok krzewu, byliny i woda leje się małym ciurkiem bezpośrednio pod roślinę, wsiąka i nie rozlewa się na boki.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Witam!
U mnie w pomorskim podobnie.
Ostatnio padał śnieg w marcu, potem raz symbolicznie pokropiło.
Odkąd zajmuję się ogrodem,jest co roku tak samo, zimą leje, a na wiosnę jak zaczyna się wegetacja - mega susza.
Moją metodą jest podlewanie rzadko, ale porządnie, albo codziennie inną roślinę , część ogrodu i ściółkowanie czym się da, teraz wykorzystuję gałęzie świerkowe z zimy.
Pozdrawiam.
:P :oops:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Otrzymałam od synowej 6 szt prostokątnych szpikulców (coś w rodzaju ostrosłupa, prod. chińska), długośc około 20 cm, 4 dziurki po dwóch stronach. Nakłada się toto na typową plastykową (1-1,5 litra) butelkę i wciska w ziemię. Jeszcze tego nie wypróbowałam, na opakowaniu pokazano to ustrojstwo wbite przy pomidorze, ale ten pomidor otaczały takie druciane kółka, widocznie butelka musi mieć jakieś oparcie, sama chyba na tym szpikulcu nie ustoi. Przy pomidorze jest zazwyczaj palik, można by do palika przywiązać, wypróbuję, jak posadzimy pomidory.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Nie uznaję na działce takich urządzeń: butelki, wiadra i inne. Na działce podlewanie i to solidne, te urządzenia mogą być przydatne na balkonie na czas naszej nieobecności.
Na działce, oprócz solidnego podlewania, ściółkowanie, i to grubo.
Waleria
Awatar użytkownika
kaja245
50p
50p
Posty: 53
Od: 23 lut 2008, o 13:58
Lokalizacja: województwo śląskie

Post »

Czy Twoim zdaniem Walerio te metody szkodzą roślinom? Przecież oprócz tego też je się podlewa ,ale gdy jest b.sucho to woda szybko paruje i nie wiele z tego pozytku,a takie "wynalazki" działają podziemnie i mogą trochę dłużej utrzymać wodę w gruncie.Zauważyłam,że moje fiołki mimo suszy trzymają się dzielnie,a w miejscu gdzie sączy się woda jest mokro,a przyznaję że niewiele je podlewałam.W poprzednich latach gdy jeden dzień nie podlałam to odrazu oklapły.Popieram też sposób Pelagii co do podlewania,raz a dobrze i po kolei.
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

U nas również bardzo sucho :cry: Każdy sposób jest dobry byleby roślinki nie schły :!:
Awatar użytkownika
kaja245
50p
50p
Posty: 53
Od: 23 lut 2008, o 13:58
Lokalizacja: województwo śląskie

Post »

Właśnie,a poza tym te "urządzenia" jeszcze jedną rolę spełniają.Gromadzą wodę gdy pada,tym samym mamy dodatkowy zapas na zaś.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

gienia1230 pisze:Otrzymałam od synowej 6 szt prostokątnych szpikulców (coś w rodzaju ostrosłupa, prod. chińska), długośc około 20 cm, 4 dziurki po dwóch stronach. Nakłada się toto na typową plastykową (1-1,5 litra) butelkę i wciska w ziemię. Jeszcze tego nie wypróbowałam, na opakowaniu pokazano to ustrojstwo wbite przy pomidorze, ale ten pomidor otaczały takie druciane kółka, widocznie butelka musi mieć jakieś oparcie, sama chyba na tym szpikulcu nie ustoi. Przy pomidorze jest zazwyczaj palik, można by do palika przywiązać, wypróbuję, jak posadzimy pomidory.
Dzięki za podpowiedz :wink: U mnie tez suuucho...tylko dzisiaj popadalo ale tylko symbolicznie :? Ja na szczescie mam nieopodal rzeke wiec smigam z konewka tam i z powrotem :D
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Kiedyś pewien ogrodnik doradzał mi aby przy sadzeniu drzewek i krzewów wprowadzać do gruntu małą, krótką rurkę pcw, tak pod kątem aby sięgała korzeni i trochę wystawała z ziemi. wtedy wlewa sie mniej wody, która dochodzi wprost do korzeni, tak samo z substancjami zasilającymi , np gnojówką z pokrzyw. Twierdził, że zużywa sie i mniej wody i drzewka lepiej się mają.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Niedobór wody,susza

Post »

Jak myślicie :
co należałoby podlewać teraz, przy obecnej "suszy " Chodzi mi np. o róże , iglaki , rododendrony,młode drzewka i krzewy? Aha a stare choinki też? W dużych ilościach?
duduś
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: obecna susza

Post »

Ja podlewam rododendrony i młode iglaki, stare, duże, głęboko zakorzenione poradzą sobie.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: obecna susza

Post »

Raczej baaaardzo solidnie podlać a nie podlewać - wąż pod krzewy i niech się woda sączy dłuuuugo, żeby pożądnie nawodnić ziemię z korzeniami. Takie powierzchowne podlanie ma niewielkie znaczenie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”