Moja kolekcja - Nilfgaard

ODPOWIEDZ
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Nareszcie ferie, więc jest czas na uzupełnienie małych forumowych zaległości.

Fioletowy rozkwitł.
Obrazek

Obrazek

Żółty kwitnie nieprzerwanie od sierpnia.

Obrazek

Obrazek

Niedługo rozkwitnie Pirate Picotee.

Obrazek

Biały już niestety przekwitł.

Obrazek
Pozdrawiam, Michał
helcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 lut 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

cześć :wit Podziwiam twój upór i wytrwałość z reanimkami .Ja też eksperymentuje z takimi choruszkami i jestem bardzo dumna jak wychodzą na prostą a jak kwitną to radość niesamowita ;:138 Powodzenia
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Ładnie się rozwija kolekcja ;:108 zwłaszcza ten żółty mi się podoba ;:167
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

2 lata minęły, kiedy ostatni raz pisałem tutaj. Czas na powrót! Wiele się zmieniło w kolekcji. Prawie wszystkie rośliny są prowadzone w hydroponice.
1) Pojawiło się Dendrobium nobile, który bardzo dobrze zareagował na przeniesienie do keramzytu. Jest jednak pewien problem - po przekwitnięciu przy łodyżkach po kwiatach zaczęły pojawiać się korzenie. Nie ma jednak żadnych liści sugerujących, że to keiki. Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją?
2) Phalaenopsisy średnio zniosły przeniesienie do hydroponiki. Nie wiem, dlaczego gubią korzenie. Początkowo ładnie się rozrastają, a później liście stają się wiotkie i korzenie giną. Podlewane są deszczówką, woda wylewana jest co tydzień i 3-4 dni rośliny są przesuszane. W domu rodzinnym są również 2 Phalaenopsisy, które bardzo dobrze radzą sobie w keramzycie i kwitną nieprzerwanie od ponad roku. Być może to wynika z podlewania "kiedy się przypomni".
3) Żółty będzie niedługo kwitnąć, puszcza pączki na bocznych gałązkach.
4) 2 Phalaenopsisy prowadzone są metodą podsiąkową w korze i również dobrze sobie radzą.

Obrazek
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Witam Cię Michale u nas ponownie :wit
Z tymi korzeniami na Dendrobium to ja u siebie się jeszcze nie spotkałam z takim przypadkiem. Ale może ktoś bardziej doświadczony się wypowie, bo przygodę z Dendrobium dopiero zaczynam.

Ja też mam wiele roślin w hydro. Część już zaaklimatyzowała się w hydro a część jestem w trakcie przenoszenia. Mam już w hydro i Dendrobia i Phalaenopsisy i akurat z tymi drugimi nie mam żadnych problemów. Jak przenoszę je ostrożnie to nic mi nie gnije o ile korzenie są zdrowe i niepołamane.

W takim razie czekam na prezentację tego który Ci tam pączkuje właśnie ;:138
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Na razie czekam na miernik twardości wody. Wygląda na to, jakby rośliny jej nie pobierały. Podlewam wszystkie storczyki deszczówką i obecnie nie nawożę z powodu problemów z korzeniami i doborem stężenia roztworu. Zamierzam dalej obserwować Dendrobium, ponieważ przy drugiej łodyżce również zaczynają wyrastać korzenie.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Ja też podlewam deszczówką i wątpię żeby ta woda była aż tak twarda, żeby rośliny nie mogły jej pobierać. Deszczówa z reguły jest miękka. Może to zanieczyszczenia z powietrza w tej wodzie? Jednak prędzej stawiam na problemy z system korzeniowym samym w sobie. U mnie "wypijają" deszczówke bez problemu...
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Zmierzyłem właśnie ppm w jednym z Phalaenopsisów, którego czyściłem i wygotowywałem keramzyt - 70 ppm. W Dendrobium ok. 20 ppm.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

A nie przesadziłeś z nawozem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

No to raczej ciężko znaleźć bardziej miękką wodę niż Tobie wyszła... W tam razie wina leży gdzieś indziej... Dalej stawiam na zły stan korzeni jako same w sobie nie dbając rady wykarnić rośliny...
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Norbercie, nie nawożę ich jakoś od ponad roku, bo nie mogą się zaaklimatyzować do hydroponiki. W planach mam kolejne przepłukanie i wygotowanie keramzytu, poucinanie i zabezpieczenie korzeni.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Rok i się nie zaaklimatyzowały? Moje robią to na Maxa w 3 mc przy czym nie tracę praktycznie żadnych korzeni. Dotyczy to Phalaenopsis hybryd i botaników oraz Dendrobium typ Nobile i Phalaenopsis....
Coś ewidentnie jest nie tak jak być powinno...
Jakbyś mógł opisać czym polega ten brak aklimatyzacji?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Jeśli od roku nie chcą się zaaklimatyzować to znaczy, że nie chcą rosnąć w hydro, proste. Nie wiem tylko dlaczego aż tyle czasu męczysz te storczyki. Aż dziwne, że jeszcze nie padły. U mnie tylko jeden reanimek rośnie i to w pół hydro, reszta w normalnej korze. Dlatego jeśli mają jakieś jeszcze w miarę zdrowe korzenie to radziłbym raczej przesadzić choćby część do kory i wtedy zobaczysz czy ruszą ze wzrostem czy nie.
Z drugiej strony rok czasu bez nawozu, to skąd mają brać składniki pokarmowe na wzrost? One są wygłodzone.
A to że gdzieś indziej rosną w keramzycie, a u Ciebie nie to może być kwestia innych warunków uprawy albo/i odmienności poszczególnych egzemplarzy. Ponadto nie zapominajmy, że falenopsisy to nie są rośliny bagienne i nie wszystkie będą sobie radzić w hydro.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”