Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Sadzonka niewielka, nabyłam we wrześniu ale z powodu zimna wniosłam do mieszkania, mam nadzieje, że uda się ją przetrzymać przez zimę. Do wiosny daleko.

Obrazek
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Ten rok zdecydowanie zaliczam do nieudanych.
Zimny maj i czerwiec i lipiec sprawiły, że moje brugmansje rosły wolno i nie miały żadnych pąków. Dopiero w połowie sierpnia ujrzałam kwiaty. Nagle zrobiło się ciepło i czasami wszystkie pąki na roślinie rozkwitły tylko na jeden dzień. W dodatku nawóz do datur mam wrażenie przyczynił się do ich gorszego wzrostu. Po każdym podlaniu nawozem, kolejnego dnia było mnóstwo żółtych liści, które leciały, a pąków nie przybywało.
Do tego mimo naprawdę dużych donic nie nadążałam ich podlewać.
W końcu przerzuciłam się na nawóz magiczna siła do róż i taki sam do pomidorów i dopiero rośliny przestały żółknąć.
Sierpniowe wysokie temperatury dopiero rozkręciły trochę kwitnienie, ale nie wszystkie 5 roślin pokazały co potrafią?
Są to rośliny dwuletnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze stoją na dworze i mają się dobrze, ale chyba jutro je schowam. Tylko do domu ich nie zmieszczę, muszą już iść na spoczynek. No chyba, że do letniej kuchni na jakiś czas.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Ten rok też u mnie fatalnie jeśli chodzi o datury i ich kwitnienie. Moje nadal stoją w ogrodzie, nawet kwitną pojedynczymi kwiatami, aż żal je chować do piwnicy na 6-7 miesięcy. No i jak sobie pomyślę, że mam znowu targać te donice..... ;:222
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Z moich 8 też w tym roku nedza - zaczęły pod koniec sierpnia dopiero, bardzo nimrawo, i tylko jedna czy dwie, potem kolejne dołączały, wciąż kwitną ;:202 , ale to tak cały czas po kilka kwiatów, 2, 4 może 5 naraz. Zaraz pójdą na odpoczynek, w tym roku planuję mocniej dociąć, i poukorzeniać, może się uda.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Wiem że niektórzy przycinają na zimę i to co przycięli do wody w chłodnym miejscu. Mi nawet kiedyś ten eksperyment wyszedł, ale przeżyła połowa sadzonek.
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Pierwsze dwa wstawiłem jeszcze chyba w pażdzierniku - wypadek ogrodowy - pięwkne gęste korzebie, w wazonie. Na koniec sezony do dużego wiadra poszło sporo po przycięciu, i niestety woda gnije, mimo że po przelaniu z dwa tygodnie temu poszedł węgiel drzewny do wiadra. Niektóre sie zaczynają ukorzeniać, ale cześć tez zaczyna przegniwać, wymieniałem wodę dzis to zapach nieszczególny. zobaczymy jak dalej. Może jakieś tipy? Może trochę z minimalną ilością wody na dnie potrzymac?
Ostatnio zmieniony 28 gru 2020, o 15:17 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu
maxx
100p
100p
Posty: 123
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witam. Pierwsze datury kupowałem 25 lat temu. Zimuję w chłodnej sypialni (10-15 stopni). Nigdy nie obcinam. Często kwitną obficie w domu jeszcze w grudniu. Zapach trochę uciążliwy :).
Kiedyś miałem ale wypadła odmiana o bardzo wąskich (z niewielką wywiniętą trąbką) pomarańczowych a może nawet lekko brązowych kwiatach. Boki kwiatu były jak by unerwione na zielono jak plisowane. Liście mniejsze, pokryte jak by kutnerem. Jak tego szukać?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

maxx pisze:Kiedyś miałem ale wypadła odmiana o bardzo wąskich (z niewielką wywiniętą trąbką) pomarańczowych a może nawet lekko brązowych kwiatach. Boki kwiatu były jak by unerwione na zielono jak plisowane. Liście mniejsze, pokryte jak by kutnerem. Jak tego szukać?
A nie jest to Brugmansia sanguinea? Opis pasowałby do niej :wink: Da się ją czasem spotkać w centrach ogrodniczych, ale łatwiej chyba poszukać online.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

To jedna z moich datur purpurowych, wysiewanych pod koniec grudnia. Czy powinnam usunąć pąki kwiatowe? Jakich nawozów potrzebuje ta roślina?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Co może jej dolegać?
Obrazek
Pozdrawiam Marcin :)
W3endy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2021, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witajcie
Czy z tych datur coś jeszcze będzie?

Obrazek
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witam,
Jak były przechowywane i ile już stoją na dworze?
W3endy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2021, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Były w piwnicy a na dworze są od ponad tygodnia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”