Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Jeszcze trochę musimy poczekać zanim nasze datury powędrują na dwór. Moje też łyse, z niewielkimi pączkami liści gdzieniegdzie ale u mnie mają mniej światła. W ubiegłym roku pożegnałam się z ogromnym krzakiem białej bo już naprawdę ciężko było ją targać do domu, no ale ukorzeniłam badylki więc będzie młoda.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Też już czekam, kiedy na dwór pójda. Napisze i wrzucę kilka zdjęć, poradźcie prosze co robić.
Krotka story
Ponieważ dwukrotnie zimowaniew ( garaz - chyba za ciemno, strych - chyba za chłodno) pokończyło mi sie stratami, na ten rok - bez sensu przy tegorocznych temperaturach - postanowiłem przezimować 10 krzaków w domu - chłodny pokój, jedna duża kastra budowlana, małe dolewki wody. Krzaki śćinałem dośc wysoko - około metra, najczęściej nad najniższym rozwidleniem.
Około miesiąca temu (początek lutego) zaczęły sie pokazywać pędy i liscie. I jednocześnie - przy węzłach, tam gdzie pojawiły sie pędy - stare zaczęły zasychać. Jesłi pęd pojawił sie nie pod samym cięciem - to OK, ale jeśłi wybił tuż pod węzłem, rozgałęzieniem, to starocie pozasychały.
Pytanie mam takie.
Czy przesadzając już do ziemi, skracać badylki całościowo, czy też zostawić jak jest i pojdą w góre, jak i pojawią się pędy niżej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Moja najstarsza nie przeżyła. Młodsze też nic jeszcze nie puszczają.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Moje puszczają liście i muszę pilnować, żeby nie przeschły za mocno.
Chętnie zostawiłabym takie długie pędy, ale może jednak lepiej
trochę skrócić? Marzą mi się takie "drzewa" :D
Obrazek
Myślę, że w tym roku wkopię je do ziemi, bo w ubiegłym roku miałam nie lada problem z utrzymaniem wilgotności w donicach, a do tego wiatr ciągle je przewracał.
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Moja docelowo lądują w takich czarnych wiadrach budowlanych, leciutko zakopanych. Mimo półtora i więcej wzrostu - niewywrotne. No ale jeszcze czas. Chyba je jednak obcinkuję żeby niżej sie zaczynały
madman084
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witam. Podpowiedz się czy te suche łodygi mam obciąć?

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Flood te suchory pozbawione życia obetnij trochę poniżej, przy zdrowym badylku, resztę możesz zostawić. To jaki kształt datury chcesz zachować zależy tylko od ciebie, ja lubię krzaczaste formy, niektórzy formują coś w rodzaju palmy czyli na jednym pniu parasol więc nie musisz więcej ciąć jeśli nie chcesz.
Ela151 ja bym przycięła co nieco te cieniutkie badylki nad rozwidleniem ale to też twoja decyzja.
Madman084 tu też sugeruję obcięcie martwych gałęzi. Nie wyglądają mi na żywe, zdrewniałe tylko uschnięte. Jeśli się nie mylę to obetnij całość. Jeśli nie masz pewności to możesz odcinać po kawałku od góry.
Moje powoli wypuszczają liście. Przydałoby się im więcej światła ale nie mam gdzie przenieść a aura wciąż chwiejna.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Dziękuję, LadyK, za odpoweidź. Takie pytanie uzupelniające, jeśli Ty, czy ktos mnie naprowadzi.
Czy jeśłi mimo młodych pędów, wszystkie na górze rośliny - ściąłbym nisko, powiedzmy na pół ,etrze - to roślina jeszcze odbije z nowymi pędami? Boję się eksperymentu, bo pierwszy raz mam pędy przed "sezonem"
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Odbije, ale szkoda teraz mocno je ścinać. Jak obetniesz poniżej rozwidlenia Y - to będziesz długo czekał na kwiaty.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Jeden to już pąka wypuścił, na chudej wodzie, przy oknie... ;:oj
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Czy ktoś z was wysiewał nasiona Brugmansji ? Chciałbym zamówić sobie nasionka,ale czy one łatwo wschodzą?
Pozdrawiam Marcin :)
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Ja już gdzieś pisałem - z allegro, mimo opisu mialem same datury jednoroczne, skuteczność 50%.
A chinskiego portalu, od polecanego, podobno sprawdzonego sklepu - ZERO na kilkadziesiąt
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Ja wysiewałam 3 lata temu - nasiona chyba od Legut. (jak coś to mogę dokładnie sprawdzić, bo mam gdzieś zapisane w moim zeszyciku). W opakowaniu było 5 nasion z czego 3 wykiełkowały. Rośliny jeszcze nie kwitły (nie przyłożyłam się do nawożenia, ale w tym roku mam mocne postanowienie bardziej o nie zadbać). Na razie są jeszcze łyse, bo stoją na nieogrzewanym poddaszu, gdzie temp. jest niewiele wyższa niż na dworze - teraz ma być ciepło to pewnie ruszą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”