Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witam :wit
W3endy i jak tam Twoje datury? Mam nadzieję, że odbiły.

Czy ktoś z Was może się pochwalić zdjęciami swoich datur, jak obecnie wyglądają. Swoją kupiłam w tamtym roku pod koniec sezonu, tak naprawdę tylko na zimowanie :) chciała bym zobaczyć jak się miewają inne, bo wydaje mi się, że moja coś słabo rośnie.
W3endy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2021, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Niestety ;:185 , do tej pory nic nie ruszyło.... mogłoby byc pięknie a tu psikus ;:145
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

No szkoda :cry: bo wyglądało na to, że jednak puszczą, ale w tym zawodzie ogrodnika bywa i tak.
W3endy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2021, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

No szkoda, wyjęłam je z ziemi i wsadziłam do wiadra z wodą. Jak z korzonków coś pójdzie to dam im jeszcze szanse :wink:
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Czy prowadząc młode brugmansje (około 50 cm w tej chwili) do docelowej formy drzewiastej powinienem już teraz ułamywać wszystkie boczne pędy aż dorosną do wysokości, od której mają się rozgałęziać; czy też pozwolić im rosnąć jak chcą i dopiero gdy będą dość duże wyciąć to, co niepotrzebne?
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Ja swoim pozwalam rosnąć jak chcą. W końcu zakwitła jedna ale dużo pąków zrzuca. Niestety ale skrajne upały im nie służą.
Obrazek
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Hejka.
Czy ktoś może posiada brugmansję w bloku na balkonie? Ja mam na razie niedużą bo ok 30cm (nie licząc doniczki). Zastanawiam się na jaką wysokość ją uhodować by było dobrze a i mieszkania nie zawalić.... Poradzicie mi?
pozdrawiam
Kasia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Pierwsza w tym sezonie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Słaby rok dla datur u mnie. Sunbeam nie wytworzyła pąków bo ślimak podgryzał. Angels Flight i theas liebling ciągle gubiły pąki dopiero teraz Angels zakwitła wieloma kwiatami a tu przymrozki nadają. Na kwitnienie Theas już nie czekam choć pąki duże, schowałam bo i tak nie zdąży rozwinąć jeśli się prognoza sprawdzi.

Obrazek
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Moje zakwitły późno, bo dopiero pod koniec sierpnia, gubiły pąki, a dopiero teraz pokazały co nieco..i zaraz koniec sezonu :roll:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na przyszły sezon koniecznie muszę im kupić większe donice. Trudno utrzymać wilgotne podłoże.
Musiałam przestawić na północną wystawę i dopiero tam dały radę.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Piękne te Wasze datury. Ja pod koniec tamtego sezonu dopiero kupiłam swoją. Podczas urlopu niestety coś mi ją zjadło, wszystkie liście wyglądają jak sito i do tego nie myśli o kwitnieniu...trudno może w następnym roku doczekam się kwiatów. Póki co podziwiam na forum :wink:
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Prawdopodobnie skorki. U mnie objawy były identyczne, chociaż walczyłem z nimi dość ostro. Niestety popełniłem błąd wsadzając młode brugmansje tuż obok wiaty z drewnem do kominka. Za dnia chowają się głowami w dół w górnej części młodego pędu pomiędzy listkami tak, że wystają im tylko "ogony", a w nocy wyłażą i wygryzają dziury w świeżych listkach. Walczyłem z nimi ręcznie strząsając je do kubeczka i potem likwidując. Codziennie podczas inspekcji łapałem 3-4 sztuki, aż w końcu brugmansje podrosły na tyle, że szczypawki przestały im zagrażać.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Dziękuję za podpowiedź. Muszę się temu przyjżeć, choć nie wiem czy już zdążę, bo trzeba pomału wnosić rośliny na spoczynek. Faktycznie u mnie tego dziadostwa w ogródku trochę jest. Jedyną różnicą jest to, że problem nie dotyczy tylko młodych liści, a starszych także.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”