Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Ainak pisze: Zatem rozsypie wapno.
Jeśli koniecznie chcesz rozsypywać wapno to najpierw sprawdź pH ziemi w kilku miejscach (trawa lubi pH mniej więcej 6-6.5). Bez sprawdzania pH taki zabieg nie ma sensu. Jeśli chodzi o inne nawozy to nawóz azotowy jest jak najbardziej wskazany w okresie wiosennym. Pozostałe nawozy typu NPK wymagałaby najpierw badań gleby by wiedzieć dokładnie ile i czego brakuje.
Ainak pisze: W kwietniu przekopie ziemię i posieje nowa trawę. I ewentualnie wtedy po wysiewie jak urosna chwasty to zastosuje oprysk.
Tak można zrobić, ale pamiętaj, że po posianiu trawy chwastów jednoliściennych już się nie pozbędziesz (np. perz).
Ainak pisze: Zależy mi na tym żeby wysiać nowa trawę, słyszałam o trawie Biopon nowość co się rozkrzewia bardzo.
Nie wiem co to za mieszanka Biopon, ale to nie zmienia faktu, że trzeba najpierw określić do czego ten trawnik będzie służył i jakie powinny być proporcje gatunków traw (dekoracyjny vs użytkowy) i wtedy dopiero szukać odpowiedniej mieszanki.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21723
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Tutaj znajdziesz porady na temat doboru gatunku trawy https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=85716
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
endriu54
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2017, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa usycha

Post »

Witam.
W tym roku na koniec zimy postanowiliśmy założyć trawnik. W miejscu gdzie chcieliśmy go założyć do tej pory była niezbyt ładna trawa, przesuszona, rzadka, z mnóstwem chwastów i dzikiej trawy. Obszar został kilkukrotnie zaorany glebogryzarką na głębokość 35cm i oczyszczony ze wszystkich korzeni i kęp traw.
Po wyrównaniu terenu przyszedł czas na upragniony wysiew. Miało to miejsce około drugiej połowy kwietnia.
Trawnik w tym momencie wygląda tak jak na poniższych zdjęciach. Jest nierownomierny, trawa rośnie kępami. Od razu wyprzedzam pytania o ilość wysianych nasion. Obszar ten ma około 180m2. Za pierwszym razem zostało wysiane 5kg oraz około drugie tyle na dosiewkę.
Na dodatek kilka tygodni temu trawnik w niektórych miejscach zaczął usychać. Podlewany jest dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu.
https://imgur.com/gallery/zg3FeRj
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: Trawa usycha

Post »

1. Zadam może głupie pytanie ale rozumiem, że nasiona po wysiewie zostały przykryte warstwą gleby albo choć zagrabione np. grabkami "druciakami" aby je wymieszać z warstwą gleby? Pytam dlatego, bo widziałem już "nowoczesną" metodę wysiewu bez przykrywania nasion i jej efekt był bardzo zbliżony do tego co na zdjęciach...

2. Czy gleba po uprawie miała czas na to aby "osiąść" czy od razu był robiony wysiew?

3. Czy trawnik był już jakoś nawożony?

4. Czy badaliście pH gleby i czy jest ono zbliżone do tego jakiego potrzebuje wysiana trawa?

5. Trochę dziwne jest to obumieranie trawy. Może za duża wilgotność i rozmnożył się jakiś grzyb? Spróbujcie ograniczyć podlewanie tylko do podlewania rannego.
pozdrawiam
Wojtek
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawa usycha

Post »

Czy przypadkiem to ciemne/czarne podłoże to torf łąkowy? Jeżeli tak, to tu upatrywał bym problemu. Wysychający pył i zero składników odżywczych.
Pozdrawiam Jacek
Smart11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2020, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nowa trawa

Post »

Witam. Jestem tu nowy a postów jest mega dużo co świadczy o dobrym forum:)
Zasialem trawe i zaczęła kiełkować... zaczęły pojawiać się puste placki bez trawy i teraz mam pytanie...
Kiedy dosiac trawę ?? Bo jedni mówią ze odrazu po pojawieniu się pustych miejsc a inni mówią żeby czekać... bardzo proszę o poradę;/
Awatar użytkownika
Tomasze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 kwie 2020, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa trawa

Post »

Smart11 pisze: Kiedy dosiac trawę ?? Bo jedni mówią ze odrazu po pojawieniu się pustych miejsc a inni mówią żeby czekać... bardzo proszę o poradę;/
Od razu po pojawieniu się pustych miejsc możesz przekopać widłami lub grabkami i posiać znowu :wink: Używasz samych nasionek czy mieszanki? Czasami jak weźmiesz mieszankę, która ma w sobie nawóz, to może sprawniej pójść.
Smart11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2020, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Błędy w zakladaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy

Post »

Samych nasion. Skoro odrazu to najpierw chyba zlać wodą? Nie nadmieniłem ze trawa dopiero kiełkuje ale już widać puste miejsca gdyż nie wzrasta równomiernie.czy należy jeszcze trochę odczekać?
zuziuleczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 mar 2009, o 12:38
Lokalizacja: Ruda Śl

Problem z trawnikiem

Post »

Witam
Mam problemy z trawnikiem założonym jesienią . Gleba została przygotowana, zbadane pH -wyszło ok. Od jesieni dosypane zostało 3 kg nasion wiechliny łąkowej na powierzchni 100m2 (jesien , wczesna wiosna i niedawno) . Na wiosnę nawiezionę nawozem do traw z mchem z dużą zawartością żelaza. Trawa jak wzeszła była zielona, ładna, po jakimś czasie zaczęła żółknąć i jakby zasychać. Zastanawiam się co w tej sytuacji robić, żeby poprawić stan trawnika? Miejscami pojawia się mech, gleba jest raczej ciężka i zbita. Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Problem z trawnikiem

Post »

Być może glebę jeśli jest ciężka należało rozluźnić dodawając piasku gruboziarnistego ostrego przed posadzeniem. Korzenie trawy potrzebują powietrza i być może się duszą. Na profesjonalnych murawach zabieg piaskowania to podstawowy zabieg w pielęgnacji murawy. NA przydomowych też. Ja co roku rozsypuje piasek na trawniku.
kisc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 cze 2020, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Perz właściwy a zabiegi poprawiające stan trawnika

Post »

Witam,

na 700m2 trawnika mam masę perzu właściwego, w związku z tym mam kilka pytań, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi przeglądając istniejące posty w temacie tego chwastu.

1. Czy zabiegi płytkiej aeracji\wertykulacji wertykulatorem elektrycznym może pogorszyć\polepszyć sytuację? Nie mówię tu o używaniu kultywatora\glebogryzarki.
2. Czy używanie wszelkiej maści produktów poprawiających jakość korzeni, pobierania składników pokarmowych, głównie w formie emulsji, koncentratów itp. do oprysku w połączniu z wodą, jest wskazane? Czy może dodatkowo zastymuluje wzrost perzu?
3. Czy przy niezbyt gęstej darni (mam w planach dosiewkę na jesień) częste koszenie i nawadnianie trawnika dadzą jakieś rezultaty w walce z tym chwastem? Czy jest to kwestia sezonu czy kilku lat?
4. Na zdjęciach poniżej widać, że miejscami są białe\żółtawe łodyżki (uschnięte?), przez co trawnik w całości ma lekko przebielony odcień. Czy jest to dobra oznaka w kontekście perzu, jak i całego trawnika? Czy wynika to z braku wody czy może jest inny powód?
5. Przy koszeniu mulczować czy zbierać do kosza? To pytanie w kwestii ewentualnego dalszego rozprzestrzeniania perzu.
6. Czy oprysk na przykład FUSILADE Forte w bardzo małym stężeniu ma sens czy może załatwiłbym sobie tym również trawę?

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady.

ObrazekObrazek

Miłęgo dnia,
/Arek
wojciechb88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lip 2020, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Dzień dobry.

Szanowni Forumowicze, to mój pierwszy post i od razu nowy temat - już jednak spieszę tłumaczyć, dlaczego nie znalazłem odpowiedzi w żadnym z istniejących wątków:
Otóż po zakupie mieszkania z małym ogródkiem zabrałem się ochoczo wiosną za zakładanie trawnika. Napotykałem po drodze problemy i za każdym razem posiłkowałem się czytaniem artykułów oraz forum. Stosowanie kolejnych zasięgniętych porad powoduje jednak coraz większe szkody! W końcu załamany tym jak sobie radzę poprosiłem o pomoc firmę zakładającą ogrody, ale "specjaliści" przyjechali, popatrzyli, podotykali i stwierdzili, że nie mają pojęcia co za zjawisko ma miejsce w moim ogrodzie. Oczywiście zaproponowali całkowitą wymianę ziemi na nową i założenie trawnika z rolki, ale koszty ogromne, a już wydałem spore jak dla mnie kwoty i włożyłem mnóstwo pracy, więc taka wizja mnie przeraziła. Szukam zatem pomocy bezpośrednio u Was.

Ale po kolei:
Otóż jak zorientujecie się wszyscy z poniższego opisu sytuacji, jestem bardzo początkującym posiadaczem małego ogródka. Kupiłem po prostu mieszkanie z ogrodem 140 m2, nigdy wcześniej żadnego skrawka zieleni nie miałem, a teraz mieszkam sam, więc mojemu ogrodowi brakuje i doświadczenia, i kobiecej ręki ;)

1. Ogródek przekopałem szpadlem - usunąłem kamienie, gruz, druty zbrojeniowe, ubranie robocze (?!) i inne śmieci pozostawione przez dewelopera
2. W trakcie przekopywania zorientowałem się, że deweloper zostawił bardzo gliniastą ziemię (po deszczu zapadałem się po kostki, po dwóch słonecznych dniach beton - nie dało się wbić szpadla)
3. Wymieszałem zatem ziemię z piaskiem (nawiozłem 8 ton piasku na 140 m2 ogrodu)
4. Ponieważ woda z rynny lała się prosto do ogrodu i zalewała mnie i sąsiada, poprosiłem firmę o zrobienie drenażu - wykopali 15 metrów rury drenażowej, która wyprowadza wodę do 200-litrowej podziurawionej beczki wkopanej w ziemi
5. Wszystko wyrównałem i nawiozłem na wierzch gotowe podłoże trawnikowe, wysypałem nawóz do zakładania trawników, posiałem trawę, wywałowałem, podlewałem codziennie lub prawie codziennie.

Efekty:trawa w niektórych miejscach rośnie. Resztę powierzchni zajmują chwasty lub pustynia. Trzykrotne dosiewanie nie daje efektów. Problem polega jednak głównie na tym, co stało się z podłożem. Warstwa "gotowego podłoża trawnikowego" (kupionego od jakiegoś gościa, który akurat jeździł po osiedlu, nie z ogłoszenia) po wywałowaniu stała się cienkim plackiem, który nijak nie przypomina teraz strukturą gleby. Zrobił się z tego cienki stwardniały placek leżący na starej ziemi i zupełnie się z nią nie mieszający/nie wiążący. Na całej powierzchni ogrodu zaczęło to pękać. Odrywa się to od starej ziemi. Próby spulchnienia kończą się na "połamaniu" tego na drobniejsze skamieniałe kawałki, które luźno leżą na starej. Nawet na moje oko laika nic nie ma prawa w tym rosnąć.

Dwaj panowie specjaliści, którzy ocenić sytuację mieli odmienne opinie. Pierwszy stwierdził, że skoro tak pęka to jest to glina. A ja podkreślam - nie jest! To pęka sam wierzchnia warstwa kupiona przeze mnie jako gotowe podłoże trawnikowe. Drugi Pan stwierdził, że nie ma bladego pojęcia co ja tu kupiłem i nawiozłem bo w życiu czegoś takiego nie widział...

Obecnie więc efekt jest taki, że ani nie wiem jakie błędy zrobiłem, ani nie mam pojęcia co dalej? Bardzo uprzejmie proszę o powstrzymanie się od złośliwych odpowiedzi lub zamykania wątku. Naprawdę przekopałem całe forum i cały Internet, ale nawet nie wiem co wpisywać w wyszukiwarkach żeby dowiedzieć się, co się wydarzyło z moim ogrodem. Wydawało mi się, że czytając fora i artykuły zakładałem trawnik niezwykle profesjonalnie i starannie :) :) :) tymczasem na całym osiedlu nikt nie ma teraz takiego syfu jak ja - nawet sąsiad, który poza koszeniem palcem niczego nie dotyka...

Włożyłem dużo pracy, chętnie włożę więcej, tylko coś proszę podpowiedzcie. Kosić, dosiewać i doczekać do zimy? Na wiosnę jakoś się struktura tej gleby zmieni? Dla lepszego zrozumienia tego o czym piszę załączam zdjęcia.

Serdeczne dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Wojtek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Najpierw, jako ogrodniczka - warzywniaczka zaczynam od sprawdzenia ziemi. Nie wiem jak daleko - blisko masz do Chemicznej Stacji Rolniczej (w miastach wojewódzkich). Wziąć pojemnik ,z tym dziwnym podłożem i zawieźć do zbadania (najpierw zadzwoń, urlopy są). Opowiedzieć w czym rzecz i poprosić o zbadanie. To kosztuje niewielkie pieniądze. To podłoże, którego się ktoś pozbył to może być z głębokich wykopów lub jakiś szlam z dna. Podejrzewam,że będziesz musiał usunąć tę skorupę albo mocno wymieszać z prawdziwą ziemią ogrodniczą.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”