Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Trawa Ci jeszcze nie wzeszła, a Ty już chcesz ją intensywnie użytkować ?.
Muszę Cię zmartwić, ale młodą trawkę na początku oszczędza się, a nie intensywnie użytkuje. Chodzi o to, żeby jej nie zadeptać i nie wytrzeć. Pierwsze koszenie będziesz robił po upływie myślę miesiąca od wzejścia, w zależności od gatunku i mieszanki nasion. Jedne rosna szybciej inne wolniej.
Daj tej trawie czas.
Aga
Blednik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 cze 2015, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Witam A kto mówił że ja chcę teraz intensywnie użytkować. Pytałem w ogóle, czyli czy kiedykowiek te moje podłoże stwardnieje. Ba sam fakt pierwszego koszenia, niech będzie za jakieś 2 miesiące to przecież wiąże się z wejściem na trawnik... A to pewnie nastąpi już za jakieś 2 miesiące a to na razie by zapewne spowodowało deformację powierzchni...

Pozdrawiam
Blednik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 cze 2015, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Witam
Trawa wyszła oczywiście bardzo nierównomiernie. Miejscami już jest wysoka na kilkanaście cm, miejscami dopiero malutkie, rzadkie źdźbła a miejscami jeszcze nic. Problem cały czas z miękkim podłożem, ale tutaj cierpliwie czekam na utwardzenie przez darń i czas kiedy już będzie można wałować. Na razie nie chodzę, nie dotykam, czekam i podlewam lub korzystam z deszczu. Pytanie tylko po jakim czasie / kiedy można uznać że już nie jest młoda i można wałować bez zbytniego uszkodzenia. Pozdrawiam
boniantos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 sie 2015, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Witam,
ponieważ i ja mam młodziutki, dopiero co założony trawnik (z mikrokoniczyną), chciałabym jeżeli Blednik pozwoli :oops:, podpiąć się do wątku. Może Wasze porady wykorzystamy oboje... ;:215
Siałam pierwszy raz, więc widać placki wynikające z braku fachowości. Reszta wschodzi ładnie, ma obecnie ok. 5 cm. Mikrokoniczynka jest jeszcze maleńka, na razie jak wszystko dwuliścienne co kiełkuje - nie ma jeszcze swoje go kształtu - na nią będę musiała zaczekać chwilę dłużej.
I tutaj przechodzę do pytania - trawa jest cieniutka i delikatna jeszcze. Wiem, że jeszcze muszę czekać, dbać i chuchać. Tylko jak to robić?
1. Czy nadal utrzymywać ciągłą wilgotność gleby? Trawa nie jest jeszcze gęsta, część nasion pewnie jeszcze kiełkuje - (tak tylko przypuszczam).
2. Kiedy zacząć podlewać rzadziej a obficiej, tak aby korzenie wykształciły się w głąb?
3. Kiedy powinnam zwałować trawnik i kiedy pierwszy raz kosić? Tam gdzie musiałam stąpnąć - ugniata się i nie wstaje z powrotem, albo ledwo co. Dlatego martwią mnie sugestie, z którymi się spotykam, że powinnam ją zwałować przed koszeniem. Po pierwsze - czy nie zgniotę jej trwale, a po drugie - czy podniesie się tak, żeby dała się skosić...
Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi...
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

1.Tak
2.Po pierwszym koszeniu.
3.Wałować- na wiosnę. Koszenie jak będzie trawa miała 10-14cm.
boniantos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 sie 2015, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Dziękuję PiotekP. :).

Dzisiaj zauważyłam, że w niektórych miejscach trawa, mimo że nie jest jeszcze wysoka - kładzie się. Z kolei nie osiągnęła jeszcze wysokości do pierwszego koszenia. Jest tam wilgotniej niż gdzie indziej. Czy może to być spowodowane nadgorliwością w podlewaniu? Może powinnam tam lać oszczędniej i dać ziemi troszkę przeschnąć?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Jeżeli zalewasz trawę to zacznie gnić. Ziemia nie powinna być mokra jak po ulewie tylko zraszana kilka razy dziennie. Teraz upałów nie będzie więc nie podlewaj. Zraszaj miejsca tam gdzie jest sucho.
Kubanczyk05
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 mar 2019, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tragiczny trawnik czy do uratowania?

Post »

Witam jesteś świeży a propos tematu ogrodnictwa, liczę Państwa wyrozumiałość. Więc może zacznę od opisu mojego podwórka, później zadam kilka pytań do tego :)

Więc moje podwórko jest dosyć spore 39arow, ziemia jak to w puszczy kurpiowskiej jest bardzo nie urodzajna 5 kategoria (żółta piaszczysta ziemia) dosyć nie równa działka, występuje sporo mchu ( z którym walczę ale mech na razie z przod,)
W tamtym roku zacząłem podsiewac wapnem magnezowym dolomit, i przeprowadziłem pierwsza w historii działki wertykulację. Kupiłem trawę na dosiewke w obi polecił mi sprzedawca i powiem że nic się nie przyjęło. Trawę starałem się podlewać na bieżąco. Nic to nie dało.

Teraz pytania.
1.czu w jakiś prosty sposób można wyrównać teren? Nawieźć ziemi? Czy jakoś mechanicznie?
2. Jak często używać wapna? Bo mało dało stosowanie go.
3. Jaka dobrać trawę na dosiew na tak słaba ziemię,( nie wchodzi w grę nawieźć na tyle obszaru nowa ziemię.)
4. Czy można zastosować jakieś dodatkowe środki by chodź trochę urzyznic ziemię?
5 .może jakieś dodatkowe porady będą Państwo mieli.

Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tragiczny trawnik czy do uratowania?

Post »

Z pewnością przydadzą Ci się te doświadczenia
https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=87638

i wiele innych,które znajdziesz tutaj
https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=10197
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Ainak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2019, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Dzień Dobry.
Posiadam Trawnik Który Ma Już Około 30lat. Obecnie około połowa obszaru to chwasty. Na początku kwietnia planuje spryskac chwasty opryskiem na rośliny dwuliścienne,po około tygodniu posypać azotem i od razu przekopać cały teren i wysiać nowa trawę.
Czy to dobry plan?
A może dać około trzy tygodnie na to by oprysk zadziałał i dopiero podać azot i przekopać?
Pozdrawiam :)
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Moim zdaniem nie ma sensu pryskać na dwuliścienne jeśli zamierzasz przekopywać trawnik (i.e. po przekopaniu i tak wyjdą chwasty dwuliścienne z nasion, które są w ziemi). Ja bym prędzej pryskał na jednoliścienne (lub po prostu roundup), by zabić ewentualny perz czy też inne nieszlachetne gatunki traw. Pytanie czy naprawdę jest konieczne to przekopywanie czy może jednak warto próbować ratować istniejący trawnik?
Ainak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2019, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
Zatem rozsypie wapno. W kwietniu przekopie ziemię i posieje nowa trawę. I ewentualnie wtedy po wysiewie jak urosna chwasty to zastosuje oprysk. Zależy mi na tym żeby wysiać nowa trawę, słyszałam o trawie Biopon nowość co się rozkrzewia bardzo. Jestem amatorem więc proszę wybaczyć jeśli napisałam jakąś głupotę :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Błędy w zakładaniu trawnika - wszystko na nic

Post »

Moje trawniki mają 18 lat i nigdy nie widziały wapna. Nieraz się zastanawiam dlaczego jest rozsypywane kiedy trawnik wymaga pH 6-6,5.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”