Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Aamator92
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 maja 2022, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ze względu na to, ze inni dokarmiają swoje sadzonki np BioHumusem, Naszedł mnie pomysł, aby nie marnować skórek po bananach i do litrowego słoika dodać po jednej skórce, a następnie rozrabiać powstałą miksturę w proporcji 1:10 (czy taka jest optymalna, czy dla pomidora, papryki zastosować inną? ) z woda i dodawać roślinkom. Podobno skórki maja sporo witamin co sądzicie? Będzie działać jak nawóz? Czy lepiej nie ryzykować?
Sporo skórek z bananów się marnuje, a podobno są nośnikami witamin dla roślin . Może pokroić w drobną kosteczkę i dodać do ziemi? :tan
Pozdrawiam
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Rowerzysta pisze: 14 mar 2023, o 17:30 Analiza sprzed tygodnia.

Obrazek


Wydaje mi się, że większość jest w miarę ok. Brakuje tylko azotu i pH za wysokie. Co mi radzicie ? Chętnie nawiózłbym czymś organicznym, ale przejrzałem różnego rodzaju oborniki granulowane i takiego mocno azotowego nie ma. Po za tym obornik chyba nie zakwasza ?

Z mineralnych nawozów posiadam "OGRÓD START Saletra Wapniowo Amonowa"
- azot całkowity (N) – 27%
- azot w formie amonowej (N) – 13,5%
- azot w formie azotanowej (N) – 13,5%
- tlenek wapnia rozpuszczalny w wodzie (CaO) – 2,0%
- tlenek magnezu całkowity (MgO) – 4,0%

Nada się ? A może jeszcze coś innego ? :)
Z dostępnych nawozów to saletra amonowa obniży pH gleby.
Ludwik też ma oczywiście racje , bo stosując saletrę potasowa podbijesz azot i Potas. Może torf kwaśny plus saletra potasowa ? ;)
Piotr
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Saletre potasową też posiadam. Czyli zawarta w niej ilość azotu mi wystarczy, a jednocześnie nie przekroczę poziomu potasu ?

Torf kwaśny mógłby być, ale ile musiałbym tego dodać na metr ? Bo ja sobie wyobrażam przyczepę torfu na taki warzywnik. ;:oj
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

A dlaczego nie siarczan amonu? Dostałam takie zalecenia, żeby tym nawozem dostarczyć azot i zmniejszyć pH, mimo, ze miałam niższe pH niż Rowezysta.

Niczego nie kwestjonuję, tak z ciekawości pytam.
Asia
Chciałam w tym roku tez dać do badania swoją glebę, ale niestety muszę to przełożyć na następny rok.
A pro po, jest jakieś urządzenie dla amatorów, które by ,oprócz pH i wilgotności ,zmierzyło inne parametry gleby ?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Aamator92 pisze: 14 mar 2023, o 19:52 Ze względu na to, ze inni dokarmiają swoje sadzonki np BioHumusem, Naszedł mnie pomysł, aby nie marnować skórek po bananach i do litrowego słoika dodać po jednej skórce, a następnie rozrabiać powstałą miksturę w proporcji 1:10 (czy taka jest optymalna, czy dla pomidora, papryki zastosować inną? ) z woda i dodawać roślinkom. Podobno skórki maja sporo witamin co sądzicie? Będzie działać jak nawóz? Czy lepiej nie ryzykować?
Sporo skórek z bananów się marnuje, a podobno są nośnikami witamin dla roślin . Może pokroić w drobną kosteczkę i dodać do ziemi? :tan
Pozdrawiam
;:7
W internecie aż roi się od przepisów wykorzystujących skórki bananów.
M.in. wspomagają odchudzanie (ze względu na dużą zawartość błonnika), a także poprawiają nastrój i ogólne samopoczucie.
Co niektórzy nawet uważają, że te skórki można używać do ...wybielania zębów :wink: ;:306
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Olafasola13
100p
100p
Posty: 162
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

A co z tą całą chemią którą pryskane są banany żeby przetrwały tak daleką podróż? Myślę że nie ginie cudownie tylko jest nadal w tych skórkach. To już chyba bezpieczniej zrobić gnojówkę z pokrzywy...
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8634
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nie rezygnujcie ze skórek banana , oczywiście nie namawiam . Każdy robi zgodnie z własnymi przymyśleniami . U mnie poszły na ciepłą grządkę razem ze skórkami z pomarańczy i mandarynek .
Jakiś czas temu zgłębiałam temat czym są zabezpieczane banany i doszłam do wniosku , że nie taki diabeł straszny jak
go malują .
Do poczytania .https://technologzywnosciradzi.pl/imazalil-w-cytrusach/
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wprawdzie toksyczność Imazalilu dla ludzi jest niski, za to na środowisko niebezpieczny także dla pszczół i długo się rozkłada. Myślę, że kompostowanie skórek w czasie przez rok można taki humus zastosować.
karion
500p
500p
Posty: 550
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Olafasola13 pisze: 14 mar 2023, o 20:57 A co z tą całą chemią którą pryskane są banany żeby przetrwały tak daleką podróż? Myślę że nie ginie cudownie tylko jest nadal w tych skórkach. To już chyba bezpieczniej zrobić gnojówkę z pokrzywy...
Jeśli zrezygnują to kupią drugi podobny niekoniecznie lepszy. To czym pryskane na czas transportu to trochę jak z wisienką na torcie - to jest tylko dodatek uzupełniający, lekki balast i to najczęściej ten bardziej jawny. Niema sensu się tym przejmować co kto je czy chemią, nawet jak kuje w oczy. Nie drążyć ,bo ta tematyka nie interesuje ludzi jeśli sami jej nie szukają. To wszystko na własne życzenie. Byle nie karmić śmieciem rodziny.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8634
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nikt nie ma na prywatny użytek laboratorium by sprawdzić czym się karmimy , śmiecie to czy nie .
Właśnie wyrzuciłam na kompost świeżo kupioną pomarańczę bo zgniła , nawet fungicydy nie pomogły .
Skórki z bananów i cytrusów mają bardzo wartościowy skład .
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Rowerzysta

Pytałeś o wymagania pokarmowe w tunelu i gruncie, moim zdaniem musisz przygotować osobno glebę w tunelu a osobno w gruncie.

W gruncie rozsypał bym 0,6Kg na 10m2 saletry amonowej, co podniesie wartość azotu do 110mg/l dodatkowo obniży pH gleby.

W tunelu rozsypałbym
0,5Kg/10m2 saletry amonowej + 0,5Kg/10m2 saletry potasowej, co powinno podnieść azot do 150mg/l i potas do 300mg/l

Obrazek

Torf kwaśny bym odpuścił
Piotr
karion
500p
500p
Posty: 550
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

anulab pisze: 15 mar 2023, o 09:07
Skórki z bananów i cytrusów mają bardzo wartościowy skład .
Organiczne i konwencjonalnie uprawiane banany zawierają dużo składników odżywczych.

Nieorganiczne to olbrzymie ilości pestycydów ,bo banany są żarłoczne i wszystko chłoną jak gąbka. Na końcu sobie nasiąkają fluorem czy tam chlorem. Sami plantatorzy przyznają , że duża ich ilość jest to kluczowe przy ich uprawie. (wiele materiałów potwierdza ten fakt)
Chloropiryfos , Imidaklopryd , Azoksystrobina , ​Tiabendazol podstawowy zestaw podręczny :roll:
Mieszkańcy okolicznych plantacji zgłaszczają skażenie wód i wyjałowienie środowiska w żywe organizmy.
Najwięcej pestycydów zostaje na skórkach.A jeszcze po wyjęciu z tego naparu gdzie sobie pływają w okolicach finalnego naklejania naklejek malują sobie pędzelkiem czymś na taśmie.
Pająki pewnie bywają w bananach, ale nie tych. Tu by wyleciały już na etapie produkcyjnym a co dopiero po obróbkach do transportu.

U nas w Polsce niema zbyt wiele źródeł , ale w USA maja z dietą olbrzymi problem i materiałów nie brakuje po angielsku.

Serio wolałbym zjeść cytrusy z Hiszpanii , Grecji , Włoch czy Albanii.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8634
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Tak jak napisałam wcześniej nikogo nie namawiam . Czytałam wiele materiałów i nie ulegam panice . Robiąc bilans zysków i strat korzystam z tego co daje natura . Mam wybór albo sama kompostuję albo korzystam z kupowanych nawozów . Wybieram
w pierwszej kolejność własny kompost . Z pełną świadomością z czego się składa .
Dzisiaj sprawdziłam temperaturę zgromadzonego materiału na ciepłą grządkę . Udało mi się zagrzać po jednej dobie
do 60 stopni . Robię kompost na ciepłą grządkę metodą Berkley .
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”