Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Wrzucam zdjęcie cykasika :D
Obrazek
Kasja77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 wrz 2021, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam.
Jestem osobą, która jakiejkolwiek rośliny nie dotknie - ta umrze. Niestety moja córka poprosiła mnie o kupienie cykasa. Miała go odebrać kilka dni później, niestety okoliczności sprawiły, że cykas musi "pomieszkać ze mną" do listopada ;:202 Robię co mogę by go nie zabić - podlewam (raz w tygodniu) spryskuję, nawet z nim rozmawiam, ale oczywiście już zaczęły mu żółknąć liście. A dziś moim oczom ukazał się taki obrazek. To jakiś grzyb?? Co robię źle??

https://images90.fotosik.pl/537/a77b548a07bd7380.jpg [/IMG][/URL]
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Grzyb.

Przede wszystkim trzeba przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża oraz z drenażem z keramzytu. Doniczka z odpływem i ma stać na podstawce.
Roślin nie podlewa się cyklicznie co do dnia, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
Stanowisko słoneczny parapet.

Szczegóły znajdziesz w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
paula_r
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 gru 2022, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam,

21 listopada b.r. zakupiłam sagowca. Na tamten moment wyglądał tak: (wiem zdjęcie nie jest idealne, zrobione poglądowo dla męża. Jednak widać na nim również stopień nasłonecznienia):


Obrazek

Nie minęło wiele dni, a sagowiec zaczyna tracić koloryt. Mam w mieszkaniu 40 kwiatów. Zaopatrzona w nawilżacz powietrza. Przynajmniej dwa razy w tygodniu włączam go na kilka godzin. Wg mojej oceny, nasłonecznienie tez jest Ok. A jednak zaczyna marnieć.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodam, że sagowca zakupiłam w kwiaciarni. Podlałam go niespełna dwa razy. Pierwszy raz po tygodniu, dość obficie. Drugi raz dzisiaj. Od czterech dni codziennie go zraszan, jak zauważyłam co się z nim dzieje :(

Macie może jakieś pomysły? Co może się z nim dziać ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Wystarczy jakbyś przeczytała wątek, a znalazłabyś wszystkie odpowiedzi...

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego podłoża, nie trzyma się w podłożu produkcyjnym. To w czym rośnie jest skrajnie beznadziejne... Prawidłowa to mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu. Doniczka z odpływem powinna stać na podstawce.

2. Roślin nie spryskujemy często wodą, bo co to niby miałoby dać? Od podniesienia wilgotności powietrza służy nawilżacz. Jednak w przypadku Sagowca jest to zbędne.

3. Rośliny kupujemy pod warunki uprawy jakie możemy im zapewnić. Sagowce potrzebują zimowania w niższej temperaturze niż pokojowa, nie wyższa niż około 15 stopni. Stanowisko przy samym oknie.

4. W okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie i pozwalasz porządnie przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża.

Inaczej mówiąc, nieprawidłowe podłoże oraz warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
paula_r
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 gru 2022, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

dziękuje ! :)

Mam nadzieje, że roślinka przetrwa. Podłoże wymienione. Odpływ w doniczce jest.

Czekam na cud.


Obrazek
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam, mam spory problem mam starego Cykasa u mnie z 7 lat, podczas wichury przewróciła się donniczka, pękła i niestety było już za zimno, żeby coś robić tak stał całą zimę w pękniętej donniczce. Przesadziłem go w zeszłym roku zgodnie, ze sztuką żwirki akwarystyczne potłuczona donnica itp. Liści nie wypuścił. W tym roku stoi już całą zimę w domu i chyba zmarł :cry:
Myślałem, ze do słońca się odwraca a on po prostu jest luźny. Korzenie miał zdrowe podczas przesadzania. Teraz można go w zasadzie podnieść i wsadzić ręke od dołu. Pod nim pełno robaków pancerników chyba. Jakiś grzyb przy korzeniu? Co to jest?


Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Przesadziłem go w zeszłym roku zgodnie, ze sztuką żwirki akwarystyczne potłuczona donnica itp.
Możesz oświecić co to za sztuka dodając do podłoża potłuczoną donicę? Na dno doniczki dałeś? Ile tego żwirku zmieszałeś z ziemią?
Od kiedy nie ma liści?

Jeśli chodzi o szkodniki, to nie za bardzo tutaj się znam, ale z tego co poczytałem to może być to albo Prosionek szorstki albo Stonoga murowa. Jedne i drugie preferują wysoką wilgotność, głównie żywią się zbutwiałą tkanką roślinną.
Podlewałeś przez zimę? Jak często?

To jest ta sama roślina: viewtopic.php?p=5900663#p5900663 ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Donnica poszła oczywiście na dno. Żwirki 2 rodzaje żwirku akwarystycznego po 2 paczce, część ziemi swieżej, część stara. Troche grzyba było na korzeniach ponieważ były otwarte całą zime. Donnica owinięta była skreczem żeby się nie rozleciało do końca. Podlewałem bardzo mało wręcz do zasuszenia od 2 miesięcy troche więcej teraz. Może mi ktoś odpowiedzieć czy to żyje jeszcze i jakie rokowania? Czy to normalne że jest pusta w środku? Liści nie ma od zeszłego roku... Czekam czekam a tu taka niespodzianka :(
Tak to ta sama roślina. 2 lata temu jeszcze miałą 3 odrosty w postaci bulw...Nawet szczypawka jest w donnicy, hmm taka stonoga..
Donnice ma troche węższą ale wyższą, ot taka się trafiła.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

To, że donica była pęknięta to nie jest przyczyną, że pojawił się grzyb. A zresztą to wg mnie zgnilizna korzeni. Jeśli nie miało liści i podlewałeś skąpo, to w zasadzie prawidłowo. Z drugiej strony tutaj trzeba kierować się wyczuciem, bo można za bardzo wysuszyć korzenie i wtedy jak zaczniesz mocniej podlewać - co w zasadzie zrobiłeś - może dojść do gnicia korzeni. Po prostu zasuszone korzenie, czyli martwe nie są w stanie pobierać wody.
Obstawiam, że w podlewaniu trzeba szukać przyczyny, zwłaszcza że roślina nie traci liści bez przyczyny. Korzenie mógł zresztą zacząć tracić wcześniej, a wszystko wyszło dopiero teraz.
Jak często podlewałeś zanim stracił całkowicie liście?
Fakt, że Sagowiec w określonych warunkach może stracić wszystkie liście, a potem normalnie odbić gdy warunki się poprawią, ale system korzeniowy musi mieć zdrowy.
Tutaj ciężko wyrokować czy coś z tego będzie. Napiszę wprost szanse bez korzeni są niewielkie. Możesz spróbować oczyścić wszystko od spodu do zdrowej tkanki, wymoczyć w preparacie grzybobójczym i potem albo przed tym delikatnie naciąć/zeskrobać czy w ogóle jest jeszcze żywa.
Jak będą oznaki, że coś tam jeszcze żyje, to możesz spróbować podsypać podłoże ukorzeniaczem zmieszanym ze sproszkowanym węglem, delikatnie spryskać wodą postawić na to "szyszkę" i postawić w cieple. Od czasu do czasu wokół rośliny delikatnie spryskiwać podłoże. Może zdarzy się cud i się na nowo ukorzeni. Jak będą korzenie, to wtedy jest większa szansa że wypuści część nadziemną.
Nic innego tutaj nie da się wymyślić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Czyli wciągnąć całą kłodzine z doniczki i pokazać zdj jak wygląda od spodu? Ona trzyma się już na "kawałku ciasta".
Ukorzeniacz wsypać na tą doniczkę co tam siedzi i postawić luźno? Podlewałem naprawdę szklanką wody podczas zimy, raz zalazłem tak, ze woda poszła w podstawek a wcześniej stał na dworze. A liście stracił jak przestał całą zime na dworze, część donicy była otwarta.
Chyba umarł, smutny widok dla kogoś kto go miał tyle lat. Kłodzina u dołu sypie się w rękach, śmierdzi jakby butwiała. W środku dziura chyba wyżarta przez robaki... Czy podłoże w donicy będzie się do czegoś nadawało skoro tam jest grzyb?
Obrazek

W środku pleśń wszystko przeżarte. Nie dokopałem się do niczego żywego. Jakby maź piasek. Śmierdzi grzybem. Nie wiem jak na górze ale już nie ma co się łudzić że to trup i nie wypuści nic wyższego piętra.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Niestety trup ewidentny...

Przyczynę teraz dojrzałem - to podłoże jest beznadziejne, zbite i nie ma szans żeby mogło ono prawidłowo przesychać. Korzenie zgniły właśnie głównie z tego powodu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Przemieszane było z 2 paczkami żwirku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”