Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Udało mi się wyhodować własne rośliny z nasion przywiezionych z wakacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 mar 2021, o 17:44 przez norbert76, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Za duże zdjęcia, zmniejszyłem.
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Cześć Norbert. Wrzucam zdjęcia cykasa. Te liście to już muszę wszystkie obciąć, prawda? Zostanie sama bulwa. Co do tej bulwy/szyszki, czy ona nie ma dziwnego zabarwienia? Chodzi mi o ten czarny kolor w niektórych miejscach.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Jeśli chodzi o przebarwienia, to z tego co widzę dotyczą tylko przebarwień samych łusek, środek szyszki powinien być zdrowy. Zobacz jak u mnie wygląda:
Obrazek
Na dole też ma podobne ciemne plamy.

Jeśli chodzi o liście, to utnij tylko te całkowicie suche, a te gdzie jest jeszcze trochę zielone to na razie zostaw.
Przy okazji przypomniałem sobie i o ile dobrze pamiętam, to mój sagowiec też kiedyś stracił wszystkie liście czy został mu jeden taki rachityczny, ale w każdym razie z czasem odbił.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bartossz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 gru 2020, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Czy uważacie, że to już dobry moment na wystawianie sagowca na zewnątrz? Póki słońce nie jest jeszcze takie ostre, myślę o stopniowej aklimatyzacji - po kilka godzin dziennie na tarasie, na wieczór do domu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Zdecydowanie nie! Istotne są temperatury na zewnątrz, które mogą być jeszcze zbyt niskie jak na sagowca, który dotychczas rósł w temperaturze pokojowej. Spokojnie jeszcze może być nie jedno załamanie pogody. Najwcześniej to w maju po zimnych ogrodnikach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aro_40
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 25 kwie 2007, o 09:06
Lokalizacja: okolice Wawki

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Cześć, po raz n-ty podszedłem do hodowli sagowca, bo bardzo mi się te rośliny podobają. O ile 2 lata udałowało mi się, to tej zimy padł. Okazało się, że mam wspólnika do podlewania - i dłuższy czas stał w wodzi. Obeschły wszystkie liście. Pytanie czy da się go jeszcze odratować?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Zacznij od sprawdzenia stanu korzeni, jeśli zgniły to generalnie raczej śmietnik. Sagowce mają dość wrażliwy system korzeniowy, zwłaszcza jeśli chodzi o przelanie.
Do tego musi odpowiednio przepuszczalne podłoże, mix ziemi i żwirku oraz doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki - podłoże musi szybko przesychać, a korzenie oddychać.
Pomijam już, że stanowisko powinno być na słonecznym parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MatiW89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2021, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dzień dobry.
Od ponad 4 lat jestem posiadaczem Sagowca, przeżył podróż z Holandii. Jakieś 2 lata temu wypuścił liście (te mniejsze), jednak od miesiąca zaczęły żółknąć, nie wiem co robić, :( pomóżcie.


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Przede wszystkim za ciemne stanowisko, sagowce wymagają słonecznego stanowiska przy oknie, a nie gdzieś w ciemnym kącie, do tego pewnie nieprawidłowe podłoże oraz podlewanie.
Zacznij od lektury wątku, znajdziesz w nim wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bartossz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 gru 2020, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Czy istnieje jakaś zależność związana z kolorem liści sagowca? Ostatnio kupiłem drugi, większy egzemplarz, który ma ciemnozielone liście. Mój pierwszy, mniejszy cykas stoi na słonecznym stanowisku i ma liście soczystozielone, znacznie jaśniejsze od tego nowego. Czy ma to związek np. z wiekiem roślin lub ilości światła?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Ilości światła, a dokładniej natężenia słońca. Przy prawidłowo zaaklimatyzowanej roślinie, kolor liści powinien być jasno zielony, im mniej słońca tym kolor liści ciemniejszy.
Młode, świeżo wypuszczone liście oczywiście będą też jaśniejsze niż starsze.


Edit: jeszcze jedno. Na nasycenie koloru zielonego, ma też wpływ nawożenie. W przypadku używania nawozów z większą ilością azotu, kolor liści może być bardziej zielony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Opłacało się być cierpliwym. Mój cykas, który był już spisany na straty, puszcza w końcu liście i to 5 jednocześnie. Jestem taka szczęśliwa. Mój mąż, twierdził, że go uśmierciłam, ale jakiś czas temu, jeszcze raz sprawdziłam mu korzenie i udało mi się pozbyć resztek tej ziemi sklepowej w której był. Tak więc przesadziłam go dwa razy. Korzenie miał zdrowe i od ostatniego razu rozrosły się. Stał na dworze Od chyba maja czy to mocne słońce czy ulewa i wreszcie puścił nowe liście. Proszę powiedzcie mi, jak go teraz pielęgnować, gdy liście urosną i się w pełni rozwiną? Na jesień wróci do domu. No i właśnie trzymać go na parapecie? Okna na zachód i wschód. Podlewać obficie, czy raczej jesienią już mniej? Zimą wynieść go w chłodniejsze miejsce, np. do korytarza i w ogóle nie podlewać, bo będzie w stanie spoczynku? Nie chcę żeby mu kolejny raz opadły mu liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

W okresie jesienno-zimowym powinno być nieco chłodniejsze stanowisko, ale nie jest to obligatoryjny wymóg.
Natomiast jeśli chodzi o światło, to przez cały rok musi mieć jak najwięcej światła. Jeśli masz wschód/zachód, to w zasadzie nie ma większej różnicy, która wystawę wybierzesz. Sagowiec jest wrażliwy na chłodne przeciągi, więc to też musisz uwzględnić.
Podlewanie, im niższa temperatura tym nieco mniej podlewasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”