Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
sylwinka12342
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sie 2022, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej Kochani !

Kupiłam dziś w Aldi takiego Zamiokulkasa, urzekł mnie swoimi jasnymi liśćmi. Ale byłam świadoma że ma pleśń na ziemi. Po zdjęciu folii okazało sie ma inne niespodzianki. Dwie pajęczynki białe. Żadnych robaszków nie widziałam.
1. Chciałam go przesadzić do ziemi zmieszanej z perlitem, ale teraz nie wiem czy może zrobić mu kilka dni kwarantanny i dopiero przesadzic ?
2. W doniczce według mnie są dwie odmiany(ale nie jestem znawcą ), wiec moje pytanie czy mogę je rozsadzić czy lepiej całość ?
3. Czy zapobiegawczo spryskać go preparatem owadobójczym/ grzybobójczym ? Posiadam Substral czerwony i niebieski
4. Jeden liść z zmianami brązowymi, czy coś go zjada mimo wszystko ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, czekając tylko stresujesz roślinę dwa razy.
2. Jedna to variegata. zostaw razem będzie fajniejsza kompozycja.
3. Po co jak nie ma szkodników, ani nie widać śladów jakiejkolwiek choroby? Pajęczynki są zwykłych pajączków.
4. Uszkodzenia mechaniczne.

Pamiętaj żeby podłoże było mieszanką ziemi i perlitu albo żwirku w proporcji około 1:2 oraz posadź do ciasnej doniczki z odpływem i postaw na podstawce. Radzę dać blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sylwinka12342
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sie 2022, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zrobilam tak jak napisałeś, posadziłam wszystkie razem do doniczki 2cm większej. Tylko nie wiem czy nie będzie im za ciasno, bo bulwy miał ogromne.



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nieistotne jakiej wielkości są bulwy, Zamiokulkas preferuje ciasne doniczki. Pamiętaj, że pierwsze podlanie po tygodniu, a nawet można jeszcze parę dni poczekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
askowe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lis 2022, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć! Odzywam się pierwszy raz na forum, więc przepraszam jeśli zrobię coś nie tak.

W wakacje kupiłam Zamiokulkas raven, i super rósł, pojawił0 się 6 nowych liści, nadal dobrze się trzyma. Jednak ziemia przestała mu przesychać i obawiam się, że mogłam go przelać. Jest wilgotna od ponad tygodnia, możliwe, że dwóch. Dzisiaj wyjęłam go z doniczki by sprawdzić czy coś złego nie dzieje się z korzeniami, na moje oko jest ok, ale jestem początkująca w temacie. Ziemia jest wilgotna, gdy przykładam papier toaletowy w miejscu dotyku jest widocznie wilgotny. Powinnam się obawiać, czy mogę spać spokojnie? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

https://imagizer.imageshack.com/img924/1486/yNdvYH.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/1788/pyP9zI.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim wszystkim rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, a zwłaszcza sukulenty. To podłoże to nie jest właściwe, a wręcz beznadziejne. Te rośliny rosną na ubogich glebach, z dużą ilością żwiru, piasku, itp.

Więc, całkowicie oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża, odczekaj z dwa dni aż porządnie przeschną korzenie. W międzyczasie przygotuj mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:3 - 1:2, ciasną doniczkę z odpływem.
Doniczkę stawiasz na podstawce.
Po przesadzeniu odczekujesz tydzień, półtora z podlaniem. Potem w okresie jesienno-zimowym góra raz na 3 - 4 tygodnie niewielką ilością wody. W okresie wiosna - lato co 2 - 3 tygodnie.

Przy okazji, jak jesteś początkująca to warto poczytać o uprawie danej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
stef63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 17 lut 2012, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przeczytałam w necie, że zamiokulkasa można podlewać przygotowanym samodzielnie naparem z pokrzywy (ostudzonym). Ktoś próbował i podzieli się doświadczeniami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Taaa, napar z pokrzywy... A co masz konkretnego w takim wywarze, że jest lepszy od mineralnego nawozu?

Lepsze rezultaty osiągniesz stosując normalny nawóz NPK, bo ma pełny skład podstawowych pierwiastków oraz mikroelementów, które potrzebuje roślina. Radziłbym omijać takie strony, gdzie ktoś poleca jakieś domowe czy ekowynalazki, a skupiłbym się na profesjonalnych stronach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Carson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2022, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam Wszystkich! potrzebuje Waszej pomocy. Moj zamiokulkas po raz drugi umiera. Rok temu ratowalem go po przelaniu jak sie okazalo. Podzielilem go na kilka doniczek ale niestety w jednej z nich (najwiecej łodyg) znow sie zaczelo cos dziac mimo skapego podlewania. Jedna lodyga kompletnie zzolkla w ciagu 2-3 tygodni. Czesc lodyg bardzo dziwnie wyglada - jest pomarszczona. Wyciagnalem kwiat z doniczki i niestety nie wyglada dobrze. Potrzebuje rady co z nim dalej poczac. Jedna grupa lodyg stracila kompletnie bulwe, w drugiej grupie bulwa sie skurczyla i jest pomarszczona jak orzech wloski a w trzeciej grupie z bulwy zostal "pusty worek". Co z tym poczac poza usunieciem zasuszonych korzeni? Poucinac bulwy z korzeniami a lodygi wstawic do wody zeby sie na nowo ukorzenily?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Proszę o poprawną pisownię.(regulamin) Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Radzę zacząć od lektury tego wątku, wiele razy był omawiane podobne przypadki. Wystarczy z kilka, kilkanaście ostatnich stron.
Samo podlewanie to osobna kwestia, równie istotne jest właściwe przepuszczalne podłoże, stanowisko, doniczka z odpływem i z podstawką.

A tutaj masz wątek o rozmnażaniu: viewtopic.php?t=19320&hilit=Zamiokulkas ... %C5%BCanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Carson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2022, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy + pisownia.
Iwona


Przegladam ten watek i nie znalazlem odpowiedzi na pytanie czy jest sens sadzic do ziemi z powrotem pedy, ktore stracily bulwe a korzeni jest tyle co palcow u jednej dloni :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

No i co z tego, że jest mało korzeni? Lepiej, jak są jakieś, niż ukorzeniać od nowa.
Istotne jest zapewnienie odpowiednio przepuszczalnego podłoża, ciasnej doniczki oraz odpowiedniego podlewania, czyli nie bardzo skąpego podlewania małą ilością wody, ale lepiej podlać większą i gdzieś raz na jakieś 3 - 4 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Carson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2022, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Podłoże rok temu przy akcji ratunkowej wymieniłem na takie jakie polecacie w tym temacie, podlewałem też naprawdę rzadko, więc albo dałem za duże doniczki i ziemia za wolno przesychała albo niedokładnie usunąłem wtedy uszkodzone korzenie. No nic, poprawiłem robotę i jutro/pojutrze wsadzam je do mniejszych doniczek i ustawiam blisko okien. Mam nadzieję, że przeżyje. Powiedzcie mi proszę jak wygląda ucięty i już zaleczony korzeń a jak wygląda taki, w którym postępują zmiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”