Żywopłot z krzewów owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Krzewy jako żywopłot

Post »

A może rokitnik?
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
norgal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 mar 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź, Kjiów

Żywopłot owocowy

Post »

Witam jestem nowym forumowiczem i od tego roku również posiadaczem wymażonej dzialki ponad 1 ha (ziemia 5 klasy) i teraz przyszedł czas żeby wszystkie marzenia zebrać i je zrealizować. Moge liczyć na waszą pomoc przy takim problemie
1. od strony połudnniowej chciałem zrobić taki pas nasadzeń mający zastąpić żywopłot i być źródłem owoców dla nalewek : dereń jadalny, dzika róża, tarnina, głóg, rokitnik. Jak taki pomysł ma sens to co ile powino się robić nasadzenia i ilu rzędach. czy da się w to wkomponować bez i jaśmin
2. Granice NE boku działki jest rów melioracyjny obecnie rośnie dzika olcha i brzoza, czy ma sens dosadzenie tam czeremchy, jarzębiny jadalnej i czarnego bzu. Ile od lini nasadzeń zrobić ogrodzenie.
olekk40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 mar 2015, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: owocowy żywopłot

Post »

No to życzę wszystkioego dobrego w uprawie tego małego ogródka.Mam nadzieje ze zaczerpniesz tu wiele ciekawych rad.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Pierwsze co mi się nasuwa to myśl, że będziesz miał dużo pracy z usuwaniem odrostów korzeniowych. Gatunki, które proponujesz świetnie nadają się na żywopłot, ale tworzą mnóstwo tych odrostów. Szczególnie rokitnik, tarnina i róża, także bez może tworzyć.
Pomysł jednak fajny i uważaj na zarazę ogniową - jeśli z głogami będzie się coś nagle działo to może się to przenosić na sąsiednie jabłonie i grusze.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
norgal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 mar 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź, Kjiów

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Witam
Właśnie licze że wszystko stworzy sporą ściane, która będzie cieszyć oko. Dotego będzie schronieniem dla różnego rodzaju ptactwa i źródłem pokarmu zimą . No i źródło owoców dla nalewek. Czy jak posadze te rośliny 1,5 m od plotu w 2 rzędach odstęp między nimi 1m, a pomiędzy roślinami 0,5m w rzędzie, planowałem sadzić naprzemiennie. To niebędzie zaciasno. Myślałem o posadzeniu od ogrodzenia dereń jadalny, głóg, z tarniną. a od frontu dziką różę z rokietnikiem. Czy się nieprzejmować i bardziej pomieszać te rośliny. Ściana będzie miała na początek długość około 30m. Myślałem jeszcze o dodaniu kaliny. Reszta jakieś 100 m to będzie buk.
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Ja bym sadził przynajmniej po kilka z tego samego gatunku obok siebie. Będzie lepszy efekt wizualny według mnie i roślinom też powinno to bardziej pasować przy zapylaniu na przykład. Co do więźby sadzenia to 1m między nimi to chyba trochę za mało. Większość z roślin, które podałeś posiada kolce/ciernie i jak będziesz musiał przedzierać się przez pierwszy rząd róż, żeby dostać się do owoców z drugiego, tak samo kłującego, to może przypominać przedzieranie przez zasieki. Ten 1m szybko zarośnie. Nie wiem czy 0,5m między tarninami, dereniami, rokitnikami i głogami to nie za mało.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owocowy żywopłot

Post »

ERNRUD pisze:Pierwsze co mi się nasuwa to myśl, że będziesz miał dużo pracy z usuwaniem odrostów korzeniowych.
Nasi znajomi mają taki żywopłot i powiem Tobie norgal, że przez pierwsze kilka lat kłopotem były wyłącznie chwasty (po pas), które przerastały rośliny. Próbowali to jakoś opanować, ale w końcu machneli ręką. Już chyba po 2-3 latach krzaki wyraźnie wyszły z ziemi, rozrosły się i zaczęły dominować nad chwastami. Świetnie się u nich sprawdziły róże rugosa - sadzili zygzakiem ok 70 cm między krzakami na długości ok 30 m. W tej chwili, chyba po 6 latach, róże są bardzo dorodne, w zeszłym roku kwitły obłędnie, w obrywaniu owoców ścigali się z ptakami. Odrostów widocznych i uciążliwych nie widać.
norgal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 mar 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź, Kjiów

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Dzięki za rade, ja mam w sumie do obsadzenia prawie 150 m więc jest gdzie sadzić. Ja planuje znaleść i rozmnożyć jakąś dziką różę.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Nasi znajomi mają z 1,5 ha. Obasadzali przynajmniej 200 metrów. Ja rozpoznałem tylko różę :D jakieś inne krzaki tez tam rosną grupami, tylko nie wiem jakie. Róże najszybciej się rozrosły.
Ale oni nie rozmnażali sami tylko kupowali sadzonki w szkółce leśnej za grosze dosłownie i przez internet, więc zastanów się czy ma sens rozmnażać samemu. Wszystko to co chciałbyś u siebie w szkółkach leśnych dostaniesz.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Zacznij od kupna aparatury do samogonu,bo pensji braknie na alkohol.
norgal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 mar 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź, Kjiów

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Mam troche czasu zanim będą owoce. Wiedza jest, a aparatura się znajdzie jak będzie potrzeba. Najgorsze że cokolwiek na dzialce będę mógł zacząć robić dopiero w czerwcu więc na jesien będę dopiero sadził.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 616
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Żywopłot można zrobić z aronii który jest bardzo zdrowy a dżemy do ciasta są przepyszne .
Oprócz żywopłotu możesz posadzić śliwkę Cacańską Lepotica mało podatną na szarkę i inne choroby a owoc ma śr. wielkości ok 40 g a więc może też być śliwką deserową . Pomyśl jeszcze o wiśni .
norgal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 mar 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź, Kjiów

Re: Owocowy żywopłot

Post »

Dziękuje za podpowiedź. Pomyśle o aronii bo na wino się nadaje:tan, a tak przypomnialo mie się o malinie to może dam na płot wschodnii. . W innym miejscu. Co do drzemów to nigdy zapłu nie mialem do ich robienia, ale do winka czy nalewki jakoś cierpliwość mam.
Oprócz tego żywopłotu oczywiście będą inne drzewka owocowe jak mirabelka, czereśnia 3 sztuki, jabłko, gruszka, śliwa 2 sztuki i czerwona porzeczka, agrest myślałem o jakiś starych odmianach z babcinego ogrodu do tego pigwa i będzie komplet. No i moje największe marzenie mała winniczka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”