Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Rośliny doniczkowe
Yoanna123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 gru 2022, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Doniczka stoi na podstawce. Przesadzony w gotową mieszankę dla fikusów ze sklepu internetowego. Teraz stoi ok 50 cm od okna balkonowego. Kierunek południowy zachód. Żadnych szkodników nie zauważyłam. Podlewam gdy górna wartwa przeschnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Pytałem się o dokładny skład, wiesz ile jest podłoży w handlu? :wink:

No dobra, po pierwsze nie sadzimy roślin do samej ziemi prosto ze sklepu, chyba że w jej składzie jest rozluźniacz, np. perlit i to w wystarczającej ilości, a dostępnych mieszankach nawet tych dedykowanych w zdecydowanej większości jest go zbyt mało. Po drugie rozmiar doniczki powinien być tylko o rozmiar większa od bryły korzeniowej - do takiej posadziłaś?
Stanowisko jest ok. Odmiany zielone Fikusów sprężystych są dość tolerancyjne na niedobory światła o tej porze roku. W takiej odległości wystarczy im światła.

Więc, przede wszystkim zapewnić prawidłowe podłoże o właściwej przepuszczalności, czyli wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.
Do tego Fikus musi odchorować wcześniejsze błędy uprawowe i na to potrzeba przynajmniej kilka tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yoanna123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 gru 2022, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Lekka ziemia ogrodnicza na bazie naturalnego organicznego torfu wysokiego, składniki drenujące i napowietrzające twoje podłoże takie jak perlit, zeolit, keramzyt drobnoziarnisty, chipsy kokosowe, włókno kokosowe. Tyle znalazłam w opisie. Czy mam go ponownie przesadzić w podłoże o większej przepuszczalności?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Proszę o zdjęcie podłoża najlepiej bezpośrednio z worka oraz całej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yoanna123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 gru 2022, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Daj go wyżej, tak żeby do całej rośliny docierało światło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yoanna123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 gru 2022, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Ok, dziękuję.
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Możecie doradzić co dolega mojemu Fikusowi?
Strasznie zrzucił liście tej zimy, nigdy aż tyle nie stracil, mam już go jakieś 7 lat.
Podlewam dopiero jak górna warstwa gleby przeschnie, okno oczywiście odsłaniam na dzień.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przede wszystkim to jest Fikus Benjamina, a nie sprężysty...
Standardowe przyczyny.
Raz, grzejnik i suche powietrze. Powinieneś zainwestować w nawilżacz.
Dwa, mało przepuszczalne podłoże. Powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza.
Trzy, w przypadku Fikusa powinno się utrzymywać cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże, zwłaszcza jak jest ciepło od grzejnika.
Trzy, daj go bezpośrednio przed oknem. Światło się nie załamuje podając przez okno. Ewentualnie doświetlaj, to może zostać w tym miejscu.

Rośliny przesadzamy co około 2 lata.
Pamiętaj o regularnym nawożeniu mineralnym nawozem. Jedynie w okresie jesienno-zimowym ograniczasz do raz w miesiącu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Przepraszam nie zauważyłem, że to nie ten dział.
Grzejnik jest zakręcony przez okres grzewczy.
Ziemia wymieniana w tamtym roku - mieszanka z keramzytem + warstwa drenazowa na dnie doniczki.
Bliżej okna już się nie da bo na parapet się nie mieści.
Nawozu używam Planton Z z każdym podlewaniem.
Aktualnie usunąłem wszystkie suche galazki. Czy coś jeszcze mogę zrobić? Może przyciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Ludzie, nawozu mineralnego nie dajesz do każdego podlewania... :shock:
W okresie wiosna - lato co drugie podlewanie, a w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu. Nie należy zawsze sugerować się tym co podaje producent, bo jemu zależy żebyś szybciej zużył produkt i kupił nowy. Poza tym z tego co przeczytałem w opisie to dawkowanie co każde podlewanie to prędzej do roślin balkonowych i to tylko w okresie wegetacji.
Rośliny doniczkowe uprawiane w domu inaczej się nawozi. Pomijając fakt, że rośliny tropikalne nawet jeśli nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku, to jednak z powodu o wiele mniejszej ilości światła spowalniają wzrost. A jeśli spowalniają to potrzebują rzadszego nawożenia. Powtórzę raz w miesiącu, a nie co każde podlewanie... :shock:

Dwa, keramzyt chłonie za bardzo wodę i niezbyt nadaje się jako rozluźniacz. O wiele lepszy jest żwirek kwarcowy albo perlit.


Czyli, przenawoziłeś i zasoliłeś podłoże oraz masz zbyt mało przepuszczalne podłoże. Wymień je na mieszankę ziemi i rozluźniacza w proporcji około 3:1. Przycinanie tutaj w niczym nie pomoże, pomijając jeszcze porę roku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Tylko dlaczego teraz przenawozilem, gdy stosuje ten nawóz od 5 lat z każdym podlewamiem? :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Wszystko jest do czasu. Rośliny do jakiegoś stopnia dostosowują się do warunków uprawy, ale prędzej czy później wychodzą błędy i najczęściej jest to w okresie jesienno-zimowym.
Poza tym skąd wiesz, jakby rósł przy prawidłowym nawożeniu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”