PORADY - jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Może być taka rozstawa. Paliki przez pierwsze kilka lat - potem zobaczysz, które drzewko jest w stanie samo stać. Ja jestem zwolennikiem, żeby jak najwcześniej usuwać paliki (gdy będzie stabilny szkielet), nawet kosztem odciążania gałęzi przez ich redukcję. Drzewko po 5-ciu latach powinno stać już przeważnie samo.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Skalmar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 sie 2017, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzenie naprzemienne drzew i krzewów owocowych.

Post »

Proszę o radę w temacie.

Kiedy byłem mały to widziałem sady przydomowe gdzie była mieszana rozsada drzew owocowych oraz porzeczek i agrestu. W starych książkach z okresu PRL jest to wręcz zalecany sposób uprawy (także proponowali uprawę pewnych roślin pod drzewami np. łubinu oraz niektórych warzyw). Ponieważ mam ograniczoną ilość powierzchni nasłonecznionej w sadzie, to takie rozwiązanie byłoby także i dla mnie optymalne przestrzennie.

Jednak w internecie czytałem, że agrestu nie powinno się sadzić koło jabłoni. Dlaczego? Czy istnieje zagrożenie przenoszenia się jakichś chorób, czy może chodzi wyłącznie o to, że zbyt blisko zasadzony agrest będzie zacieniony, a zarazem zubażał glebę? Tego nie powiedzieli.
asaledr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Klomb z tujami i krzewami owocowymi

Post »

Witam,

Chciałbym skonsultować moją koncepcję i dopytać o odległości.

Chcę posadzić tuje standardowo wzdluż płotu tutaj odległość 50 cm od płotu i między tujami 60 cm.

Natomiast przed tujami chcę mieć krzewy owocowe typu borówka, porzeczka, agrest żeby całość zamknąć jakby w takim klombie z obrzeżem chodnikowym.

Całość od tui do obrzeża byłaby w korze.

Tylko wiadomo sadzę tuje takie maluteńkie i krzewy też, ale pewnie krzewy szybko urosną tuje trochę wolniej. Przez pewien czas może to śmiesznie wyglądać bo krzew będzie wyższy od tui. Mam nadzieję że nie będzie to zagłuszać?

Jaką odległość od tui sadzić te krzewy? Myślałem dać 80 cm ale może to mało?
Obrazek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 638
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Podręcznikowy przykład dlaczego nie zwijać korzeni podczas sadzenia. Na zdjęciu świdośliwa. Kupione na altegro u użytkownika rosliny_net.
Roślina zamówiona w doniczce.. oczywiście rosła bardzo marnie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Ja jestem zwolenniczką "rozczapierzania" korzeni przed sadzeniem. Jeśli roślina jest w doniczce, rozluźniam bryłę korzeniową. Jak w szkółce ją "przeciągnęli", jest zabawa z rozluźnianiem i wyciąganiem korzeni. Oczywiście odbije się to na wzroście rośliny, przynajmniej przez pierwszy sezon. Mam np. taki świerk dwubarwny, który kupiony w donicy już szyszkował. Korzenie to był dramat, nie wiedziałam, czy się przyjmie. Przyrosty pojawiły się po 2 latach. Obecnie piękne drzewko :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 638
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Sadzone teraz (latem) z doniczki też rozczapierzasz?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Zawsze i wszystkie rozczapierzam :wink:
Zabieg ten pobudza korzenie do wzrostu i polepsza kondycję rośliny. Po posadzeniu każdą roślinkę obficie podlewam.
Pozdrawiam Lucyna
Marek543
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2023, o 03:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Ostrzeżenie przed sadzeniem agrestu w pobliżu jabłoni ma związek z potencjalnymi zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się chorób i szkodników oraz konkurencją o zasoby glebowe.
czas na poznanie regulaminu tutaj klik
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Marku, podaj, proszę więcej konkretów? Jakieś opracowanie? Jest coś nowego?
Jak do tej pory , to jeśli chodzi o szkodniki agrestu to ani przeziernik porzeczkowiec, ani ćma agrestowa, mszyca agrestowa, misecznik nie atakują jabłoni. A jeśli chodzi o choroby to tylko szara pleśń na agreście i na jabłoni to ten sam patogen czyli botryotinia fuckeliana. Jest to bardzo powszechny patogen i przy sprzyjających warunkach atakuje sporo warzyw. Z konkurencją o pokarm też nie jest tak źle, inne systemy korzeniowe, inny zasięg i głębokość. W sadzie, w rzędzie pomiędzy jabłoniami agrest, porzeczki radzą sobie nieźle.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Ja nie popieram sadzenia pod jabłonią, lub też innym drzewem, agrestu, porzeczek ani też innych krzewów, ale z innego względu. Mam tak niestety u siebie nasadzone i sama sobie to "kuku" zrobiłam :oops:
Jak chcę wykonać jakiś zabieg na drzewie, nie mam gdzie rozstawić drabiny, bo wszędzie pełno "kszaczorów" ;:306
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”