PORADY - jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Aiss jeśli mam być szczery to u mnie tylko leszczyny pochodzą z prawdziwej szkółki. Tak to wszystko Allegro. No i jeszcze Wiśnicz kupiony od Dudka. Na razie to nie mam opinii bo żadne nie owocuje. Zacząłem "budowę" mojego sadu 2 lata temu. Też ściółkuję korą, słomą. Ale moim błędem jest dawanie ziemi na to wszystko. Z moich obserwacji wynika że kompost po 2 latach pięknie się rozkłada i wnika w ziemię. I to prawda szkółkarze niechętnie sprzedają w detalu. Jak chciałem zamówić to albo nie mieli, albo powyżej 100 szt. A Ja potrzebuję 11 drzewek. Raz kupiłem od szkółkarza z mojej okolicy morwy białe i czarne. Czarne chwała Bogu ostały się jako tako, ale szału nie ma. A morwy białe mimo mojej walki padły wszystkie. Dopiero w tym roku wsadziłem z allegro i powiem nieskromnie że drzewka są zdrowe i na razie żyją ;:138
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Nie widzę w tym spisie brzoskwiń - szybko wchodzą w owocowanie i są wspaniałe.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Ale niestety żyją krótko, bo 30 lat. Tak jak nektaryny :( A to jest strasznie krótko jeśli chodzi o drzewa.
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Popieram Pawła, z łutówką jest kupę zachodu, trzeba ją umieć prowadzić i pryskać. Miałam też North Star- padły po kilkunastu - może 10 lub 11 latach. Najlepiej sprawuje mi się Groniasta (bardzo smaczna na świeżo jak i na przetory), z Pandy (to chyba czerecha) coś mi nie wyszło, słabiutko owocowała, wywaliłam, dosadziłam Lucynę niedawno, chyba ze 4 lata temu. Nie wiem jak owocuje i czy jest smaczna, bo wyemigrowałam.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Podobno Lucyna to jedna z najlepszych odmian wiśni uprawianych w Polsce, owocuje regularnie i obficie oraz jest mało podatna na wszystkie choroby wiśni. Ja zamiast Groniastej wybrałbym Debraceni z Botermo. Cóż, też zrzuca część kwiatów, ale jednak zrzuca mniej niż Groniasta oraz ma trochę większe owoce od niej. North Stara wykańcza monilioza i to jest jej największy minus.
Pozdrawiam Paweł
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Ja też jestem zdania , że łutówka jest mało ekonomiczna (jednostowo). Polecam Sabinę, Pandy, Lucynę . Owoce duże, ładnie wybarwione i smaczne , bo maja sporo słodyczy. U mnie bezproblemowe jeśli chodzi o choróbska (odpukać !)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Lukas, nie spotkałem jeszcze w Polsce 30-letniej brzoskwini.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Opieram się na tym co wyczytałem w internetach :D
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
anobaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2015, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Witajcie, to może ja się podepnę pod temat chce też założyć sad tej wiosny i mam takie pytania:
1. Czy są odmiany drzew owocowych których nie trzeba opryskiwać czy obecnie to zabiegi konieczne
2. U sąsiadki jest jedno stare drzewo chyba już sędziwe bez żadnych zabiegów ma masę owoców a posadzone nowe odmiany- owoce gniją na drzewie.
3.I teraz najważniejsze czy ma sens sadzenie na działce (jest to 50 metrowy pas) z jednej strony sąsiadujemy ze stuletnim lasem sosnowym a z drugiej strony 20 -letni las brzozowy. Chciałam raczej przy granicy sadzić niż na środku działki.
Może ktoś się wypowie
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

1. Tak. Szukaj wśród starych odmian. Przykładowo jabłonie: 'Kosztela', 'Antonówka', 'Boskoop'. Święta trójka bez pryskania.
2. Dobre drzewo, dobra odmiana. Dawniej było więcej wartościowych dla amatora odmian niż obecnie.
3. Zależy jaka odległość od drzew i czy one mocno zacieniają Twoją działkę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
anobaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2015, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

A czy jeszcze można sadzić drzewa owocowe? Jutro wybieram sie na targi ogrodnicze
Przy tym lesie brzozowym cień jest wieczorem.
ERNRUD a mógłybyś jeszcze podać odmiany wiśni gruszki czereśni śliwy nie wymagających zabiegów
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Witam. Jako kompletny amator podzielę się swoimi doświadczeniami w temacie brzoskwiń. Ja mam trzy odmiany, Redhaven, Reliance (nazwa może być przekręcona) i royalve. Wszystkie są ok. Powiem szczerze, że ich nie tnę bo się nie znam a mimo wszystko super owocują o owoce są duże, odradzam prowadzenie na puchar (mi się po rozłamywały). Zauważyłem że szczyty drzew pod ciężarem owoców wyginają się do dołu a w ich miejsce pojawiają się nowe przyrosty, które robią za szczyt. Tak wiec drzewo nie rośnie w górę. Jak je sadziłem to dół na 1 metr głębokości i średnicy. i dobra ziemia. Koniecznie od samej maleńkości trzeba walczyć z kędzierzawością. Ja jadę z miedzianem (mam go dużo), więc na razie sylit odpada. Poniżej kilka zdjęć
1. zd. 1-3 rh. Ma 10 lat i pełno kwiatu.
2. zd. 4 reliance. Widać 2 odnogi z pucharu.
3. zd. 5-6 royalve. Sadzona wiosna 2011. Najmłodsza. Powiem że pomarańczowa siatka obok ma 1,3 wysokości. Pytanie do fachowców, czy warto/ trzeba ją ciąć.
4. zd. 7, słabo widoczne RH strasznie ucierpiało prowadzone na puchar.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
[/url] Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2015, o 13:58 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdjęca musiałem poobracać
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Na przyszłość poobracaj zdjęcia tak jak należy. Pomyśl sobie ile mam pracy jeśli kilka osób dziennie wstawi niepoobracane właściwie zdjęcia...
Do co Twoich brzoskwiń to już stare byki. Jeśli jesteś zadowolony z owoców to lepiej nie wprowadzaj cięcia, gdyż mógłbyś znacznie obniżyć ich zdrowotność. Wycinaj tylko w całości wszystkie zamierające pędy. Jeśli opryski miedzianem starczają to bardzo dobrze i póki kędzierzawka nie jest w stanie przeskoczyć miedzianu to nie musisz wprowadzać syllitu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”