W.o... Jak robić dobre zdjęcia ? - EDU

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

maryann pisze:Raczku, pokazałaś już kilka zdjęć i wszystkie są 'jakieś takie...' nieostre... Może to wina kompresji celem ich tu załadowania, ale zaczynam się martwić, czy w ogóle masz jakieś na prawdę dobre i ostre? Weź i natrzaskaj tym aparatem dużo zdjęc- czego Ci tylko przyjdzie do glowy z maklsymalną rozdzielczościa(zaleta cyfrówki to to, że to nic nie kosztuje...), załaduj na monitor o pooglądaj które Cię zadowalają, a które nie i przeanalizuj warunki w jakich je robiłaś. to Cię najlepiej nauczy tego jakie warunki lubi Twój aparat, nabierzesz wprawy, nauczysz lekko naciskać spust itd.
Spróbuj oprzeć aparat o coś, np parapet- żeby nie drgnął nawet i wtedy przeanalizuj czy to nie poprawia radykalnie jakości.
Rozdzielczość w aparacie mam ustawioną na 1280x960.Mam tak ustawione ze względu na wielkość zdjęć.
Nie muszę już ich potem zmniejszać przesyłając do fotosika.Na razie mam mało czasu na zabawę w zmniejszanie.
Obiecuję narobić zdjęć z największą rozdzielczością i porównać je.
Maryann jeśli to ci nie sprawi kłopotu zerknij na mój wątek,tam jest trochę zdjęć.Kilka było nawet robione z większa rozdzielczością
i zmniejszane.Bardzo proszę cię o sugestie odnośnie jakości tych zdjęć.Może choć jedno jest możliwe"?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aniu jeżeli to nie jest tajemnicą napisz jakim aparatem robisz zdjęcia.
Dziwię się, że robisz zdjęcia na tak niskiej rozdzielczości :D .
Wykorzystuj na początku jego najlepsze parametry.
Następnie gdy dojdziesz do wprawy będziesz mogła również
zmniejszać rozdzielczość, ponieważ zaczniesz robić zdjęcia przy pomocy ręcznych ustawień. :D
tzn regulować przysłonę i czas naświetlania ekspozycji.
Czy Twój aparat ma funkcję "stabilizacji obrazu"?
Pomaga ona w znacznym stopniu przy drganiach aparatu co jest bardzo istotnym elementem przy robieniu zdjęć.
Jak radzi Mietek na początku ustawiłabym wszystkie parametry na AUTO i pstrykała
fotki non stop.
Jak mówią "praktyka czyni mistrza" :D
Powodzenia
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Raczek pisze:
Lilu bardzo mnie zaciekawiłaś zdjęciami robionymi w trybie Auto Ekspozycji i później zrobieniu z nich jednego dobrego zdjęcia.Może twój syn zgodziłby się na zaprezentowanie nam jednej swojej takiej pracy.To znaczy zależy mi na tych trzech zdjęciach i później na efekcie końcowym.
Aniu to są zdjęcia robione w Tatrach przez mojego syna.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcie pierwsze - "normalne"
Zdjęcie drugie niedoświetlone, trzecie prześwietlone, no i złożenie.
Zdjęcie w górach robi się bardzo trudno z tego względu, że jeżeli doświetlisz góry, to masz prześwietlony pierwszy plan. Jeżeli dobrze naświetlisz pierwszy plan, to masz za ciemne góry. W "składance" są dobrze doświetlone, i góry, i pierwszy plan.
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Mariola54 pisze:Aniu jeżeli to nie jest tajemnicą napisz jakim aparatem robisz zdjęcia.
Dziwię się, że robisz zdjęcia na tak niskiej rozdzielczości :D .
Wykorzystuj na początku jego najlepsze parametry.
Następnie gdy dojdziesz do wprawy będziesz mogła również
zmniejszać rozdzielczość, ponieważ zaczniesz robić zdjęcia przy pomocy ręcznych ustawień. :D
tzn regulować przysłonę i czas naświetlania ekspozycji.
Czy Twój aparat ma funkcję "stabilizacji obrazu"?
Pomaga ona w znacznym stopniu przy drganiach aparatu co jest bardzo istotnym elementem przy robieniu zdjęć.
Jak radzi Mietek na początku ustawiłabym wszystkie parametry na AUTO i pstrykała
fotki non stop.
Jak mówią "praktyka czyni mistrza" :D
Powodzenia
Mariolu,mój aparat to Premier DC 5371.
Już doszłam jak mogę przesyłać do fotosika zdjęcia zrobione z największą rozdzielczością,czyli mające ok.2.5MB.W najbliższym czasie postaram się zrobić trochę takich zdjęć.
Nie wiem,czy mój aparat ma funkcję stabilizacji obrazu.Ma tryb sportowy,ale to chyba nie to samo.Pozwala robić zdjęcia np. przy wiejącym wietrze.
Na początku aparat był ustawiony na AUTO,ale często zdjęcia wychodziły takie niebiesko-fioletowe.
Znalazłam,gdzie zmienia sie balans bieli,a to się nie da ustawić w trybie AUTO.
Takie fioletowe zdjęcia wychodzą mi też często o zmierzchu.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Aniu przejrzałem kilkanaście zdjęć w Twoim ogródku. Wiele z nich jest bardzo dobrych ale trochę zdjęć ma źle ustawioną ostrość. Nie są to tylko zdjęcia wykonywane w trybie makro ale i w ogólnym. Oczywiście duży wpływ na wykonywane zdjęcia ma przyjęta rozdzielczość, tę musisz bezwzględnie zwiększyć. Chcąc uzyskać duże zbliżenie fotografowanego obiektu przybliż do niego maksymalnie aparat, zanim zaczniesz korzystać z zoomu optycznego lub cyfrowego. Staraj się wykonywać zdjęcia przy czułości 200 ISO. Powiększy to wartość ustawianej przysłony, od której zależy głębia ostrości wykonywanego zdjęcia. Po praktycznej umiejętności 100% ostrości wykonywanych zdjęć, będziesz mogła dopiero eksperymentować z mniejszymi czułościami i przysłonami dla, dla uzyskania ostrego obiektu na rozmytym tle.

Jeśli będziesz miała jakieś pytania - pytaj proszę.
Mietek.
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

eMZet pisze:Aniu przejrzałem kilkanaście zdjęć w Twoim ogródku. Wiele z nich jest bardzo dobrych ale trochę zdjęć ma źle ustawioną ostrość. Nie są to tylko zdjęcia wykonywane w trybie makro ale i w ogólnym. Oczywiście duży wpływ na wykonywane zdjęcia ma przyjęta rozdzielczość, tę musisz bezwzględnie zwiększyć. Chcąc uzyskać duże zbliżenie fotografowanego obiektu przybliż do niego maksymalnie aparat, zanim zaczniesz korzystać z zoomu optycznego lub cyfrowego. Staraj się wykonywać zdjęcia przy czułości 200 ISO. Powiększy to wartość ustawianej przysłony, od której zależy głębia ostrości wykonywanego zdjęcia. Po praktycznej umiejętności 100% ostrości wykonywanych zdjęć, będziesz mogła dopiero eksperymentować z mniejszymi czułościami i przysłonami dla, dla uzyskania ostrego obiektu na rozmytym tle.

Jeśli będziesz miała jakieś pytania - pytaj proszę.
Mietku bardzo ci dziękuję za cenne rady i cierpliwość w oglądaniu moich zdjęć.
Dziś już zwiękrzyłam rozdzielczość w aparacie na największą.ISO było ustawione na AUTO,bo ja nie wiedziałam za bardzo jak je zmienić.Teraz za twoją rada ustawiłam czułość na 200.
Z zoomu optycznego nie korzystałam do tej pory przy zdjęciach w ogrodzie tylko przy zdjęciach panoramicznych,czyli z okienka strychowego.
Przy zbliżeniach w ogrodzie korzystałam do niedawna tylko z tego,że właśnie przybliżałam maksymalnie aparat do obiektu.Zdjęcia wychodziły wtedy złe.Po podpowiedziach Pauzalki znalazłam funkcję macro i zaczęły wychodzić lepsze.Jak teraz zwieszę czułość do 200 to może będą jeszcze lepsze?

W instrukcji poczytałam o trybie ustawienia ostrości :makro,standard i nieskończoność.
Z opisu w instrukcji powinnam skorzystać z nieskończoności przy robieniu zdjęć z okienka strychowego.Dotychczas robiłam na standard,czyli oddalonych minimum 50 cm.Spróbuje jeszcze tak.

Mam jeszcze problem z robieniem zdjęć o zmierzchu,wychodzą takie niebiesko-fioletowe.
Nie wiem czy to wina balansu bieli? Jest ustawione na słońce.
Mam w aparacie taki balans bieli:
---automatyczny
---światło dzienne
---dzień pochmurny
---żarówki
---fluorescencyjne
Bardzo proszę o porady.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Aniu nie potrafię doradzić Ci w sprawie balansu bieli innaczej jak przeprowadzenie prób. Późnym popołudniem wykonaj zdjęcia tego samego obiektu zmieniając balans bieli w kolejności występującej w aparacie i sprawdź otrzymane wyniki. Może w ten sposób znajdziesz najkorzystniejsze ustawienia.

Czy masz możliwość ręcznego ustawiania ostrości?

W moim aparacie jest możliwość ręcznego ustawiania balansu bieli.
Mietek.
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

lila31 pisze:
Raczek pisze:
Lilu bardzo mnie zaciekawiłaś zdjęciami robionymi w trybie Auto Ekspozycji i później zrobieniu z nich jednego dobrego zdjęcia.Może twój syn zgodziłby się na zaprezentowanie nam jednej swojej takiej pracy.To znaczy zależy mi na tych trzech zdjęciach i później na efekcie końcowym.
Aniu to są zdjęcia robione w Tatrach przez mojego syna.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcie pierwsze - "normalne"
Zdjęcie drugie niedoświetlone, trzecie prześwietlone, no i złożenie.
Zdjęcie w górach robi się bardzo trudno z tego względu, że jeżeli doświetlisz góry, to masz prześwietlony pierwszy plan. Jeżeli dobrze naświetlisz pierwszy plan, to masz za ciemne góry. W "składance" są dobrze doświetlone, i góry, i pierwszy plan.
Dzięki za pokazanie na czym to wszystko polega.Faktycznie efekt końcowy imponujący.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ania pisze:
Z tym światłem to masz racje.Robiąc zdjęcia z tego mojego okienka strychowego prawie wisiałam na zewnątrz parapetu okna


Nie miałam czasu juz się wgłębić jaki aparat posiadasz,ale tak Ci na szybko podpowiem:
Zadnego zoomu cyfrowego nie używaj!Tylko optycznego,to znaczy ile Ci w aparacie fabryka dala bez wchodzenia w meni :wink:
Na parapecie strychu możesz zrobić piekne zdjęcia jak tylko zeprzesz focidło na parapecie....
zobaczysz przez wizjer cel.... i ustawisz mu na 2 sekundy :wink: . Jeśli nawet tej funkcji nie masz,to możesz zobaczyć co chcesz pstryknąć"dokładny kadr" i i i kliknąć po prostu z parapetu...a nie z ręki. :wink: powodzenia
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Mietku, może mi podpowiesz, zgubiłam instrukcję do mojego " Panasonik Lumix DMC-FX8", czy mam w nim balans bieli, chciałabym też zrobić takie próbki zdjęć.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

gucia pisze:Mietku, może mi podpowiesz, zgubiłam instrukcję do mojego " Panasonik Lumix DMC-FX8", czy mam w nim balans bieli, chciałabym też zrobić takie próbki zdjęć.
Wybacz, że się wtrącam, ale tutaj możesz zerknąć :)
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Guciu możesz ewentualnie pobrać instrukcję do Twojego aparatu tutaj :D
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Guciu - dopiero teraz przeczytałem Twoją prośbę i przy okazji podpowiedzi flowers. Skorzystaj z Jej propozycji i pobierz sobie instrukcję do aparatu po podanym adresem.

Odpowiadając: oczywiście, że aparat ma możliwość regulacji balansu bieli, od AUTO, przez programowalne ustawienia, po ustawienia ręczne. Sposób regulacji jest dokładnie opisany w instrukcji.

Pozdrowienia
Mietek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”