Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Pytanie do posiadaczy lawendy konkretnej odmiany - czy powtarzają one cechy rośliny matecznej?
Pod moim blokiem rośnie kilkuletni wielki krzaczor lawendy 'Elisabeth' i zastanawiam się czy z jej nasion też uzyskam taką roślinę. Podoba mi się i nie widziałem jej już potem nigdzie w handlu (zawsze widzę odmiany które dla mnie są takie zbyt "porządne" :) ) z sadzonkami półzdrewniałymi ponoszę klęskę.
Kuba
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Podoba mi się i nie widziałem jej już potem nigdzie w handlu (zawsze widzę odmiany które dla mnie są takie zbyt "porządne" :) ) z sadzonkami półzdrewniałymi ponoszę klęskę.
Ja też z "porządnymi" sadzonkami lawendy osiągalnymi w handlu ponosiłem bolesne klęski (a kocham lawendę od czasu
wakacyjnej rajzy samochodem przez Prowansję).
Dopiero jak też trafiłem na wspomniane przez Kolegę rosnące półdziko "krzaczory" udało mi się znaleźć nieduży odrost, który zasadziłem w ogrodzie.
Od tego czasu z lawendą nie mam problemów; już kilka zim przetrwała bez okrywania.
Krzaki może nie wyglądają najpiękniej (fotografie wyżej) ale to najprawdziwsza, pięknie pachnąca lawenda!
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Słyszałam o angielskiej zasadzie 3x8 dotyczącej cięcia lawendy. Czy ktoś stosuje się do niej z powodzeniem?
Ja dopiero zaczynam przygodę z lawendami choć podobały mi się od zawsze i zastanawiam się czy u nas ma to zastosowanie.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Te 3x8 to ósmy dzień ósmego miesiąca i 8in? Sądzę, że lawenda to spokojnie przeżyje, ale ja nie stosuję. Próbowałam już cięcie jesienne i cięcie wiosenne i u siebie praktykuję usunięcie samych łodyg kwiatowych jesienią (jak już nic się z nich nie da wyssać, póki cokolwiek wokół lawendy lata, to nic nie tnę) a następnie strzyżenie wiosenne po długości (razem z wrzosami). W przyszłym roku chcę wiosennie przyciąć jeden krzak na jeżyka, w ramach eksperymentu. Te obcięte kawałki będę próbowała ukorzeniać, bo wydaje mi się być podatna na ten zabieg. Bardzo jestem ze swojej lawendy zadowolona, bo poza cięciem jest bezobslugowa, nic jej nie je, stanowi ozdobę nawet zimą, latem pachnie obłędnie i przyciąga trzmiele i inne latające :) Ma chyba 4 lata, kupiona jako sześciopak malutkich krzaczków rozmiar właściwy osiągnęła w drugim roku, nawet przesadzanie po roku jej nic nie przeszkodziło.
Nie mam pojęcia jaką lawendę mam, więc poglądowo wklejam zdjęcia i może ktoś zidentyfikuje. Zimą jest szarozielona, nowe przyrostki są jasnozielone, kwiaty typowo lawenowego koloru (blady fiolet), długie i szczupłe. Na drugim zdjęciu zaczątki pączków, dlatego kuleczki.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Moja tegoroczna lawenda wygląda koszmarnie.
Wysadzona wiosna do skrzynki, parapet zewnętrzny południowo-zachodni. I po tym jednym sezonie wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Prawie każda gałązka od doły jest mocno zdrewniała i ma suche liście. Nigdy lawenda mi tak brzydko nie wyglądała po jednym sezonie. Po trzech tak i wtedy ścinałam ją prawie do zera, zimowała, wiosną wymiana ziemi lub na grządkę i była ładna. A ta tegoroczna masakra ;:145 Co proponujecie? Jak ją przyciąć?
huba92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2010, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Trochę późna odpowiedź, ale może się przyda:

Ratunkiem dla niej( o ile przezimuje) będzie jedynie wzrost w gruncie w kolejnym sezonie. Przycięcie jedynie delikatne- po przesadzeniu do gruntu powinna się zagęścić.
huba92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2010, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Chciałem też zasięgnąć porady:

mam u siebie same lawendy wąskolistne różnych odmian, ale chciałem też spróbować z lawendą pośrednią. Potrzebuję około 100 szt lawendy 'Grosso'. Czy za oferowane teraz 4,30 zł Brutto sadzonki to dobra cena?


Zmoderowałam, nie reklamujemy szkółek i portali handlujących bez jednoczesnej reklamy naszego forum.
Warunki umieszczenia reklamy podane są tutaj viewtopic.php?t=32097 /Karo
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Mam taki problem. Mam przed domem rabatę w miejscu reprezentacyjnym. Od trawnika jest odcięta rzędem wkopanych w ziemię betonowych gazonów. W każdym rośnie krzew lawendy wąskolistnej bdb. Nie znam odmiany, były kupowane kilka lat temu w OBI, wtedy sprzedawali sadzonki w sześciopakach.
Wczoraj moje dziecko wlazło w lawendę i połamał zdrewniałe gałązki na dwóch roślinach. Widać w środku roślin spore dziury :evil: . Z mojej wiedzy, dziury same się nie zasklepią, i obwódka z lawendy straci wygląd :(
Mam rację, czy nie? trochę przeraża mnie wizja wyrywania krzaczków i zakładania obwódki od nowa ;:oj
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Wiosną obciąć cały krzaczek nisko,wypuści młode odrosty i będzie się zagęszczać
DOROTA
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Spróbuję. Aczkolwiek, kiedyś w ramach eksperymentu przycięłam krzaczek tej odmiany pod koniec lata na 10 cm, tzn. zostawiłam tylko zdrewniałe gałązki. Nie odbił, krzak do wywalenia. Wiosną próbowałam wykopać, ale bryła korzeniowa była zbyt wielka i nie chcąc robić "wielkiej lochy" na rabacie, zostawiłam kikut aby zbutwiał. Obawiam się, że tu lawenda zareaguje podobnie :?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

;:202 ;:202 Dzisiaj spadła mi lawina z dachu, prosto na rządek lawendy. Mam ten sam dylemat,na pewno wszystkie połamane
DOROTA
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Nie jestem specjalistą ale lawendy uprawiam z powodzeniem. U mnie po zimie rośliny wyglądają tragicznie - ze względu na dużą ilość śniegu.
Na wiosnę należy usunąć połamane gałązki. Pozostałe przyciąć aby przywrócić jako taki wygląd rośliny.
Lawendę należy corocznie obcinać (nawet trzy razy w roku) aby miała ładne i młode odrosty. Obciąć można 1/3, a nawet 2/3 długości gałązek - z tym, że koniecznie należy zostawić kilka pąków lub liści. Zdrewniała gałązka bez liści raczej nie odbije.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”