Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia) problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Madziejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 paź 2007, o 08:24

Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia) problemy

Post »

Dzień dobry po raz pierwszy,

Proszę o pomoc w identyfikacji palemki i rady odnośnie pielęgnacji obu kwiatów:

1. Palemka, którą dostałam w prezencie. Niestety od jakiegoś czasu marnieje, najprawdopodobniej przez moją złą pielęgnację :( Już doczytałam na forum, że powinnam zmienić jej ziemię z uniwersalnej na taką do palm, nie ma też kamyków w doniczce, a doniczka jest niska.

Zdjęcia: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przepraszam, ale nie wiem jaki powinien być rozmiar zdjęcia więc dałam takie i takie.

2. Strelizia, która niestety nigdy nie zakwitła, liście sporo urosły, a teraz usychają.

Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ewciaks
---
Posty: 462
Od: 14 lip 2007, o 09:12
Lokalizacja: K-Kożle

Post »

na pewno doniczka do wymiany!! Ziemia tez!! dobrze doczytałaś z resztą rad poczekaj na Pana ;:16 Przema!!
Regulamin zabrania linków bez zgody
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Madziejko Twoja palma to Livistona rotundifolia. Fakt ma nieprawidłową doniczkę i ziemię ale po kolei:
1. Zmierz średnicę doniczki w jakiej teraz rośnie palma
2. Kup doniczkę o 6 cm szerszą w średnicy od tej w jakiej teraz rośnie o takim kształcie jak na zdjęciach(wskazana plastikowa)

Obrazek Obrazek Obrazek

3. Kup ziemię do palm i załatw sobie trochę żwiru, zdejmij lekko rękoma trochę starej ziemi z bryły korzeniowej nie uszkadzając korzeni
4. Na dno nowej doniczki nasyp 1 cm żwiru, podsyp tyle ziemi by kłodzina palmy jak włożysz ją w nową doniczkę była na tym samym poziomie co teraz w tej starej doniczce
5. W systemie korzeniowym od dołu zrób dziurkę taką by zmieściło się tam w połowie, nakłute z góry jajko kurze, druga połowa jajka musi się schować w ziemi w doniczce w też zrobionej na środku dziurce(nakłuciem do góry włóż jajko w bryłę korzeniową)
6. Posadź palmę uzupełnij po bokach starej bryły korzeniowej ziemię nadsypując max 1 cm na wierzch tej starej
7. Podlej palmę odstaną woda kranową o temp. pokojowej(jak powiesz jaka jest średnica nowej doniczki powiem ile wody nalać) i lekko spryskaj jej liście po uprzednim przetarciu ich z kurzu wilgotną bawełnianą szmatką.
8. Na podstawek nasyp ok 0,5 cm żwiru i na nim dopiero postaw doniczkę z palmą.
9. Ustaw ją w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio nasłonecznionym np. południowa wystawa w odległości 0,5 do 1 metra od okna.
10. Strelizii zmień koniecznie ziemię ma popiół i za mało wody ponadto chyba ceramiczną doniczkę i nie wiadomo czy nie przerośniętą bryłę korzeniową - do sprawdzenia.
Pytaj jak coś niejasne :D :D :D
Madziejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 paź 2007, o 08:24

Post »

Pierwsze pytanie: czy to jajko ma spowodować zwapnienie ziemi ? Nie zepsuje się :shock: ?? Słyszałam o nawożeniu skorupkami jaj ale nigdy o całym ale jeśli to ma pomóc dlaczego nie.
Drugie: gdzie kupię taką doniczkę? zazwyczaj kupuję ceramiczne - wydawało mi się, że kwiaty takie wolą :roll: Przyznam, że takiej jak Przemo pokazałeś nie widziałam. Oczywiście poszukam. Zmierzyłam obecną doniczkę, ma 17-18 cm.
Trzecie: Czy mam szukać konkretnej marki ziemi czy wystarczy zwykła ziemia do palm?
Nasłonecznienie: stoi w oddaleniu ok 70cm od okna zachodniego, południowego nie mam :)
Czy poszukać od razu jakiegoś nawozu? Dotychczas dawałam tylko pałeczki uniwersalne do kwiatów doniczkowych.

Jaką ziemię powinnam kupić do strelizii? Czy jest szansa, że jeszcze kiedyś zakwitnie? Mam też jej kupić nową doniczkę? Strelizia stoi obok palemki czyli nasłonecznienie ma dobre.


Przepraszam z góry, jeśli któreś z moich pytań brzmi głupio i proszę o wyrozumiałość. Mam jeszcze dużo kwiatów do pokazania i przepytania, co do ich pielęgnacji. Kiedyś trzeba się douczyć :oops: :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Madziejka pisze:Pierwsze pytanie: czy to jajko ma spowodować zwapnienie ziemi ? Nie zepsuje się :shock: ?? Słyszałam o nawożeniu skorupkami jaj ale nigdy o całym ale jeśli to ma pomóc dlaczego nie.
Nie spowoduje zwapnienia ziemi ale skład jajka wzmocni całą roślinę i nie zepsuje się na pewno, palma po prostu z czasem wypije sobie zawartość jajka a skorupkę rozłoży ziemia.
Drugie: gdzie kupię taką doniczkę? zazwyczaj kupuję ceramiczne - wydawało mi się, że kwiaty takie wolą :roll: Przyznam, że takiej jak Przemo pokazałeś nie widziałam. Oczywiście poszukam. Zmierzyłam obecną doniczkę, ma 17-18 cm.
Taką doniczkę możesz kupić w centrum ogrodniczym lub w kwiaciarni a jak nie będą mieli(choć wątpię) to zamów i Ci sprowadzą, tydzień nic jej przecież nie będzie(palmie oczywiście). Kup doniczkę(plastikową) o średnicy 24 do max 26 cm w średnicy, a jak nie znajdziesz to ja kupię i taką Ci wyślę tyle że do ceny doniczki dojdą koszty wysyłki.
Trzecie: Czy mam szukać konkretnej marki ziemi czy wystarczy zwykła ziemia do palm?
Jakiejkolwiek firmy byle by to była ziemia do palm.
Nasłonecznienie: stoi w oddaleniu ok 70cm od okna zachodniego, południowego nie mam :)
Czy poszukać od razu jakiegoś nawozu? Dotychczas dawałam tylko pałeczki uniwersalne do kwiatów doniczkowych.
Raczej polecam okno wschodnie z metr od niego, nie nawoź jej aż do marca niczym i nie stosuj pałeczek nawozowych, nawozy płynne są lepsze ale to dopiero wiosną. Teraz rośliny odpoczywają po okresie wegetacyjnym.
Jaką ziemię powinnam kupić do strelizii? Czy jest szansa, że jeszcze kiedyś zakwitnie? Mam też jej kupić nową doniczkę? Strelizia stoi obok palemki czyli nasłonecznienie ma dobre.
Jeśli bryła korzeniowa jest przerośnięta to musisz ją przesadzić do doniczki o 4 cm większej w średnicy a tu masz info na jej temat Tu kliknij
Przepraszam z góry, jeśli któreś z moich pytań brzmi głupio i proszę o wyrozumiałość. Mam jeszcze dużo kwiatów do pokazania i przepytania, co do ich pielęgnacji. Kiedyś trzeba się douczyć :oops: :)


Nie przepraszaj tylko jak coś nie wiesz to śmiało pytaj po to tu wszyscy jesteśmy by właśnie w takich sprawach rozmawiać. :D :D :D
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Przemku proszę napisz mi czy czerwiec nie jest ostatnim miesiącem na przesadzanie palmy?
Mam taką samą odmianę palmy jak Madziejka i ten sam problem :cry: Ta sama wielkość doniczki, te same objawy! Na początku myślałam, że ją przelałam. Zraszam ją letnią wodą 2 razy w tygodniu, koło palmy postawiałam pojemniczek z wodą, wycieram kurz baweł. szmatką, w tej chwili podlewam ją bardzo oszczędnie, temp. ma 18 C, miejsce dobre.Suche końcówki obciełam wedłu Twoich zaleceń, a tu dalej schną :cry:
Ale nie przesadzałam ją bo myślałam, że teraz już nie można :?: Napisz mi czy mogę teraz ja przesadzić? Bo na pewno ma niedobrą doniczkę i ziemię, pewnie jest jeszcze przenawożona jak to z marketu :(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

justi28 pisze:Przemku proszę napisz mi czy czerwiec nie jest ostatnim miesiącem na przesadzanie palmy?
Mam taką samą odmianę palmy jak Madziejka i ten sam problem :cry: Ta sama wielkość doniczki, te same objawy! Na początku myślałam, że ją przelałam. Zraszam ją letnią wodą 2 razy w tygodniu, koło palmy postawiałam pojemniczek z wodą, wycieram kurz baweł. szmatką, w tej chwili podlewam ją bardzo oszczędnie, temp. ma 18 C, miejsce dobre.Suche końcówki obciełam wedłu Twoich zaleceń, a tu dalej schną :cry:
Ale nie przesadzałam ją bo myślałam, że teraz już nie można :?: Napisz mi czy mogę teraz ja przesadzić? Bo na pewno ma niedobrą doniczkę i ziemię, pewnie jest jeszcze przenawożona jak to z marketu :(
Jeśli bryła korzeniowa jest przerośnięta możesz ją śmiało nawet teraz przesadzić. :D :D :D
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Przemku to znowu ja! Mam pytanie właśnie przesadziłam palme Livistona rotundifolia do doniczki średnica 19 cm. Jaką ilością wody mam ją podlewać w tym okresie i czy należy ją zraszać? Jeżeli tak to co jaki czas? Za odpowiedź z góry dziękuję justyna :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

justi28 pisze:Przemku to znowu ja! Mam pytanie właśnie przesadziłam palme Livistona rotundifolia do doniczki średnica 19 cm. Jaką ilością wody mam ją podlewać w tym okresie i czy należy ją zraszać? Jeżeli tak to co jaki czas? Za odpowiedź z góry dziękuję justyna :wink:
Co do ilości wody musisz sama to wybadać ale myślę że zacznij od 0,5 litra na tydzień(najlepiej podlewać jak ziemia przeschnie na głębokość 4 cm) a co do zraszania zależy jak jest temp. w pokoju gdzie stoi palma jeśli powyżej 23 stopni możesz codziennie rano lekką mgłą wodną(letnia woda) jeśli przedział od 19 do 22 co drugi dzień a jeśli poniżej 19 a nie mniej jak 15 to raz w tygodniu, kwestia jeszcze ustawienia co do kaloryfera jak daleko od niego stoi? :D
Madziejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 paź 2007, o 08:24

Post »

Oj trochę czasu upłynęło od mojego ostatniego posta ale o forum nie zapomniałam. Niestety z powodów zdrowotnych musiałam zadbać o siebie, a o kwiatach na chwilę zapomnieć :(

Jednak wróciłam i wg rad Przemo kupiłam nową ziemię, doniczkę, przesadziłam moją palemkę wg wskazówek. Jajo rozkłada się ;) Postaram się jutro przy dziennym świetle zrobić zdjęcie i wkleję na forum. Na razie raz podlewałam odstaną kranówą, nie wiedziałam ile więc nalałam niewiele, ok pół kubka herbacianego. Za mało??
Jutro biorę się za przesadzanie strelizii.


Czy na forum znajdę też informacje o uprawie ziół w doniczkach? Szczególnie interesuje mnie rozmaryn i bazylia, bo takie zioła mam w domowym ogródku.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Madziejka pisze:Oj trochę czasu upłynęło od mojego ostatniego posta ale o forum nie zapomniałam. Niestety z powodów zdrowotnych musiałam zadbać o siebie, a o kwiatach na chwilę zapomnieć :(

Jednak wróciłam i wg rad Przemo kupiłam nową ziemię, doniczkę, przesadziłam moją palemkę wg wskazówek. Jajo rozkłada się ;) Postaram się jutro przy dziennym świetle zrobić zdjęcie i wkleję na forum. Na razie raz podlewałam odstaną kranówą, nie wiedziałam ile więc nalałam niewiele, ok pół kubka herbacianego. Za mało??
Jutro biorę się za przesadzanie strelizii.


Czy na forum znajdę też informacje o uprawie ziół w doniczkach? Szczególnie interesuje mnie rozmaryn i bazylia, bo takie zioła mam w domowym ogródku.
Pewnie za mało tej wody wlałaś ale na pierwszy raz po przesadzeniu to może nawet lepiej a co do ziół masz wyszukiwarkę koło słowa zaloguj/wyloguj, wpisz szukane słowo kliknij szukaj i znajdziesz wszystko co było na forum pisane. Czekam na zdjęcia palmy.:D :D :D
Madziejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 paź 2007, o 08:24

Post »

Oto zdjęcia, przepraszam za tło, nie zauważyłam go wcześniej

Obrazek Obrazek Obrazek :oops:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ekstra ciut jakbyś ją troszkę krzywo wsadziła, możesz ją bez szkody dla niej delikatnie ją sobie naprostować naciskając ziemię od strony przechyłu kłodziny, wody troszkę za mało tak patrząc po ziemi i doniczce, możesz podlewać ją również na podstawek, wlej pełny, po 15 minutach jak roślina wodę wpije wlej kolejny do pełna a po następnych 20 sprawdź czy jest jeszcze woda czy nie, jak będzie odlej nadmiar jak nie to ok. Myślę że przy takim podstawku powinno na dwa razy spokojnie wejść Ci ok 0,5 litra wody. Przy centralnym ogrzewaniu jak jest w domu trzeba kontrolować przesuszenie bryły korzeniowej, jak przeschnie na głębokość 4-5 cm podlewamy ponownie ja z reguły u siebie w domu podlewam raz w tygodniu i to starcza. Do tego codziennie spryskuję palmy i inne rośliny które tego wymagają a koło kaloryfera mam ustawione wiadereczko 3 l, szklany dzban i ceramiczny wazon z wodą a na kaloryferze mam nawilżacz powietrza z czystej wypalanej gliny również z wodą tak by utrzymać w pokoju z palmami wilgotność na poziomie 60-80%. :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”