Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia) problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyganka_1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 mar 2008, o 19:18
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post »

niestey moja palma uschła :cry: trudno ...nie mam widocznie ręki do palm :?
może w przyszłym roku latem zdecyduję się na zakup jakiejś palemki :?
chociaz z tego co zauważyłam to zdecydowanie lepiej rosną mi wszelkie odmiany fikusa benjamina itp :) i przy nich zostanę :wink:
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

Czrodzieju przemówila do mnie dziś taka palemka :P :P w chwili obecnej mam wrażenie wygląda nieźle i chciałabym żeby tak było jak najdłużej :P :P stąd mam pytanie

- czy powinnam ją w tej chwili przesadzić?? czy jednak poczekać do wiosny?? rośnie w donicy o wysokości 15 cm szerokości 17 w podłożu chyba torfowym
- wysokość roślinki od doniczki to około 33 cm.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

będę wdzięczna za wszystkie Twoje wskazówki :P :P
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Przesadź ją jak najszybciej (obkruszając możliwie dużo starej ziemi nie uszkadzając przy tym struktury systemu korzeniowego) w doniczkę palmową o średnicy 24 cm w prawidłową ziemię dla palm z domieszką piasku, gliny i perlitu w proporcjach: ziemia:piasek:glina:perlit (4:1,5:0,5:1), ładna Livistona rotundifolia. :D
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post »

wielkie dzięki Czarodzieju, zaraz się wybiore na odpowiednie zakupy :P a i jajko dodam niech ma co jeść roślinka :P :P
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo rozsądnie tylko nakłuciem w górę. :D
J.Le.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2009, o 19:20

Post »

Możecie mi pomóc. piszę pierwszy raz. kupiłam Mamie 26maja palemkę, babka z kwiaciarni mówiła, że na pewno będzie rosła dobrze, żeby ją przesadzic. zrobiłam to kilka dni temu, tak jak pisaliście, kupiłam ziemię do palm, doniczkę (chyba taką jaka powinna być?) włożyłam jajko, ale usychają jej liście, szkoda mi jej , nie wiem czy da się jeszcze coś zrobić, żeby całkiem nie padła :(
J.Le.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2009, o 19:20

Post »

http://img19.imageshack.us/gal.php?g=suc50639.jpg

to jest link do zdjęć, przepraszam ale pierwszy raz korzystam z tego formu i nie potrafię wrzucic ich od razu na strone. ale się nauczę:) pozdrawiam
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

J.Le. spokojnie to prześliczny chamaerops humilis typowa karłatka, liście odchorowują zmianę ziemi, doniczki i zbyt dużą dawkę wody podejrzewam, nie wiem czy też dodatkowo nie została potraktowana nawozem zbyt wcześnie. Na spokojnie, stare liście z czasem zasychania utniesz bez stresu i będą tworzyły kłodzinę. Wszystko wykonane jest moim zdaniem jak najbardziej prawidłowo i trzeba dać jej czas na aklimatyzację systemu korzeniowego w nowej ziemi. Dawaj co jakiś czas zdjęcia jak wygląda sytuacja będziemy radzić, na obecną chwilę się nie martw, pozwól starym liściom całkowicie uschnąć i dopiero je odetnij. :wink:
Nefastus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lut 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Livistona Rotundiofolia

Post »

Witam!
Jakiś miesiąc temu kupiłem Feniksa Kanaryjskiego i pielegnuję go wg zaleceń z tego bardzo pomocnego forum:) Od tego czasu zakochałem się w palmach i dzisiaj kupiłem w IKEA kolejną czyli Livistonę. Bardzo proszę o szczegóły uprawy tej rośliny, jestem słabozaawansowanym, początkującym "opiekunem kwiatów" wszczystkie wskazówki będą bezcenne!!
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Livistona Rotundiofolia

Post »

Palma dosyć kłopotliwa w uprawie domowej.
Wymaga dużo światła, wilgotnego powietrza i ciepła.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Stan agonalny bym powiedział, za mało wody myślę bo podlewa się tak by woda pojawiła się na podstawku i potem pozwala się ziemi przeschnąć na głębokość palca a zważywszy że posadziłeś w glinianą doniczkę ziemia będzie przesychała wolniej bo doniczka najpierw zabierze wodę wpijając ją w siebie a z czasem będzie oddawała schnąc. :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Co do tego co nie rozumiesz, wody moim zdaniem miała za mało jako dawka ale za często i dolna partia ziemi w doniczce nigdy dobrze nie zwilżała, doniczka zabierała pewną cześć wody ale tylko górną jej partią do tego ziemia też górną częścią była nawilżana. Inna sytuacja była by gdybyś podlał palmę tak by woda pojawiła się na podstawku(taką dawką wody) i poczekał z kolejnym podlewaniem aż ziemia przeschnie na wiór można powiedzieć na głębokość palca. Na obecną chwilę trzeba by ją wyjąć z tej donicy i obejrzeć system korzeniowy, wyjmij ją z donicy oczyść z ziemi ale nie płukaj pod wodą tylko delikatnie otrzep ziemię porób zdjęcia i zamieść, opisz też wyczuwalny zapach bryły korzeniowej. Moja rada na przyszłość sadź w plastikowe donice łatwiej w nich gospodarować wodą. :wink:
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Nie jest to łatwa palma w uprawie, choć u mnie przez kilka miesięcy rosła dobrze (potem zachorowała i padła).
Niestety bardzo ładna i w ostatnich latach stosunkowo dostępna w kwiaciarniach - tym większe rozczarowanie wielu kupujących.

Ciekawą i lepiej znoszącą suche powietrze palmą jest licuala grandis - jeżeli ktoś ma miejsce, to polecam.

Palma na zdjęciu ma małe szanse na przeżycie, ale nigdy nie wiadomo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”