Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

leslie777 pisze:
arek9025 pisze:Jak po 10 minutach koniec wody to trochę mało.
Im głębiej tym lepiej bo woda bedzie szybciej napływać.
Dziękuję, wbiłem się kolejny metr i po 20min pompowania kurzawki leci czysta woda. Pompowałem jakieś 6h i cały czas czysta woda. Gdy podniosłem pompę na jakieś 70cm to wtedy zaczęła (kaszleć) ale gdy tylko ja dałem niżej (około 30cm) nad dno pompowała dalej bez problemu. Wydajność (około 15l/ min) z tym ze podłączałem długi waż ogrodowy ponad 50m wiec miała co pchać a pompa ruska z wydajnością wg producenta 22l.

Źródło potrzebuje podłączyć do zestawu zraszaczy, podzielonym na kilka sekcji, gdzie największe zapotrzebowanie jednej sekcji to około 25l / min. Rura za bardzo nie chce iść dalej pomimo ze szlamowka mi wpada poniżej rur.. próbować dalej czy wystarczy?

Drugie pytanie, polecicie pompy?
Dziękuję z góry.
Ale abyś sobie studni nie wykończył szybciej niż myślisz to zainwestuj w najtańszą pompę głębinową , pompa membranowa nie nadaje się do studni wierconych bo strasznie zbija piasek w beton nie przepuszczalny .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Klawi2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2020, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Leslie777 pytanko. Jaki materiał wyciagales przez ten dodatkowy metr który udało Ci się wbić rurę?
leslie777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Sorry za długą przerwę. Urobkiem był (i nadal jest) szary drobny piasek, pojawiają się w nim małe ?kryształy? żwirku. Nie skończyłem studni w ubiegłym roku, zabieram się za to dalej. Wbiłem kolejny metr, piasek nadal ten sam. Po wyciągnięciu 3 szlamowek dobijam 2,3 uderzenia i schodzi o 2cm. Ciekaw jestem kiedy koniec tej nierównej walki...

Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
leslie777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam wszystkich,

Pompuję wodę z blisko 9m kilka godzin woda czysta, kryształ. Używam pompy głębinowej ze słabą wydajnością około 12l/m. Lustro wody pierwotne miałem na poziomie 2m od gruntu, chwila od startu pompowania obniżyło się do 4,3m. I tak pozostaje stabilne. Na dnie usypałem jakieś 60cm kamyków ogrodowych i na tej tez wysokości mam nawiercone otwory 1,2mm dookoła rury 160mm. Czyli słup wody (dynamiczne lustro) mam na wysokości około 4m.
Pytanie: Czy to wystarczy do zasilenia systemu zraszania o potrzebie około 24l/min? Które pracuje 2x dziennie po 40min? Nie wiem jak policzyć wydajność studni z tą pompą. Z góry dzięki za odpowiedzi.
mlodymaniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 mar 2021, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam. U mnie problem polega na tym iż wiercilem studnie świdrem fi 150. Gdy otwór zaczął się zasypywać wstawiłem rurę fi 160. Potem wiercilem w duże dalej. Na ok 3 metach pojawiła się woda. Rura weszła mi do 4 m. W środku jest teraz tak 3m pusto lustro wody wody ok 50cm i dalej jakby piasek który już tylko szlamowa ale strasznie mało zbiera lamówką. Dodam że wiertłem wkręcam się do 4 metrów i koniec jak w beton.. a rura nie opada już dalej nawet wbijając. Dodam tylko że to już 3 odwiet na działce i sytuacja kropa w kropkę taka sam 4 metry +- 5cm i koniec.... Co poradzić?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

leslie777, wydajność źródła możesz ustalić praktycznie zakładając wydajniejszą pompę i sprawdzić napływ wody. Aby nie zatrzeć pompy i uchronić przed sucho-biegiem powinieneś zainstalować zabezpieczenie przed tym. Raczej powinno zainstalować większy zbiornik hydroforowy, który uchroni przed zbyt częstym załączaniem się pompy.
mlodymaniak, ja też tak miałem i zleciłem to fachowcom z odpowiednim sprzętem, łącznie mnie to kosztowało niecałe 2 tysiące złotych za 11 metrów wraz z rurą fi 110 mm i filtrem.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam wszystkich temat przeczytany od deski do deski.
Moj problem moze ktos pomoze .
Rura fi 160 nawiercona wiertlem fi 4 na wysokosc 1.4m.- od dolu .
Udalo sie rure wrzucic na 7 m glebokosci . Caly czas wydobywalem piasek z woda ( kurzawka) nie bylo zwirku .
Podczas wypompowywania piasku ze sroda rury nastepuje zapadniecie gruntu do okola rury ( ale z tym sobie poradzilismy - dosypalismy piachu ze zwirem i uzupelniamy )

Zostawilismy rue fi 160 na noc. Kurzawki z paskiem naszlo do 3.4m liczac od gory a lustro wody mam na 2.8 czyli samej wody mam 60 cm -za malo .

Teraz jeśli na szybko wypompuje piasek z woda do 7 m - i wrzuce szybko rure fi 110 owineta siatka studniarska SP14 to bedzie ok ? ( na jakiej dlugosci zrobic siatke- fitr..?)
Czy jeśli umieszcze rure w rurze ( i ona wypelni sie kurzawka od dolu 3.6 m zacisnie rure 110) to woda przeleci przez kurzawke ? ?

Rura fi 160 nie zejde juz dalej cos trzyma - kamiec czrot wie ( plukalismy mocnym strumieniem wody na samym dole nic nie dal - nie schodzi)

Kurzawka naplywa caly czas - wypompowalismy z 300 kg piasku albo i wiecej .

Czy dac sobie siana i wiercic nowy otwor ? ?
Czy probowac ratowac ten odwiert .??
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Z kurzawą będziesz miał problem ponieważ występuje tam głównie miałki piasek i prawie brak kamyków. Możesz albo pompować na siłę wywalić z dziury kolejne 300kg piasku a może coś się zmieni... kto to wie.
Ja wsadził bym tę rurę 110 owiniętą siatką, a do rury 160 wsypał małe kamyczki aby nie blokowały przepływu wody. Tym sposobem nadal będziesz wyciągał kurzawkę ale jest szansa że uda się ją kiedyś wypompować. Bo rozumiem że to woda do podlewania ogródka i nawet z kurzawą będzie się sprawdzać.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

marcinbb - woda na dzialce podlewanie ogrodka jakies mycie naczyn no woda przemyslowa nie do picia .
Pompowanie 2 dzien i to samo a dzura od gory robi sie ogromna zasypujemy ;-)
Chodzi mi o to jeśli wrzuce ?110 nawiecone otwory ?20 i zabeczpiecze to siatka studniarska przestrzen uzupelnie zwirkiem to w 110 od dolu na jakiej wysokosci robic otwory ??
Oraz pytanie numer 2 - zwirek nie do konca wejdzie do 7 M .
Jak przestane pompowac i zaczne wkladac rure ?110 to naplyw kurzawki jest tak wielki ze zanim wloze rure 110 do otworu to max dam rade wepchnac ja na 5m .

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Ja robiłbym inaczej, nawet wlewał wodę do rury dla zrównoważenia , żeby kurzawka nie wchodziła do otworu. Następnie szlamówkę zanurzając w kurzawce i odczekaniu, aby piasek opadł na dno szlamówki, pogłębiałbym otwór.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

ekopom - ale zeby 160 weszla glebiej . . ?? Nie wejdzie ... nie wiem dlaczego . Zobacz obciazylem Rure fi 160 - prawie 200kg nacisku pionowego ( przyrzad na zdjeciu byly tam bloczki fundamentowe no i ja wisialem na tym).
Przestalem uzywac szlamowki.
Moj patent - jedna rura podaje na dno wode pod duzym cisnieniem a druga rura wyciaga wode z piaskiem . Ilosc wyciagnaego piasku ogromna.
Do tej pory to dzialalo rura fi 160 wchodzila jak w maslo do glebokosci 7m . Teraz ani szlamowka ani moj pomysl - rura nie chce wejsc glebiej .

Robic nowy otwor ? ? jeśli tak to jak w nowym bedzie to samo - odpuszczac czy jest jakis pomysl na to ?


Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Prawdopodobnie blokuje wchodzenie jej szerszy kołnierz, do wybicia otworu używa się rur stalowych gwintowanych nie mające poszerzenia na połączeniach rur.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

ekopom - FI 160 STALOWA .. No bravo Ty . .. . a patrzyles na zdjecie kolo przyczepy widzisz tam kolnierze .. ?? jest tylko na samej gorze ... bo jeszcze nie obcinalismy . .. ale zobacz ponizej .
Pokaz mi prosze rure stalowa gwintowana bez poszerzenia .. bez mufy . . . jak to polaczyc bo ja nie wiem ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”